Polskie Radio
Section05

trójka hp

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA serial komedia rozrywka telewizja Stanisław Bareja Magda Skawińska Trójka

Czy istnieje kanon literatury?

Tematem trzeciego wydania audycji "Trójki literacka" był kanon literatury – czy istnieje, czym jest i jak się ma wobec współczesnych, gwałtownych przemian kulturowych. – Po pierwsze mówimy o szeroko rozumianym kanonie kultury, a po drugie o kanonie literackim, czyli o liście autorów czy dzieł, które uważamy za szczególnie ważne dla dziedzictwa narodowego, dla polskiej tożsamości, i o których dyskutujemy – definiuje dyrektor Instytutu Badań Literackich prof. Mikołaj Sokołowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA KSIĄŻKA literatura Magdalena Piejko

W roli głównej: kiszona kapusta

– Kapustki nadobnej, osobno obrawszy, fasę jednę na to obróciwszy, na poły główki przekrawając, nadobnie je ułożyć, ćwikiełką przekładać, koprzyku do niej nakłaść: tedy będzie i smaczna, i czerwona, także i rosołek z niej będzie nadobny i onymi ziółki pięknie pachnący – jeden z pierwszych przepisów na kiszoną kapustę znalazł się w... "Żywocie człowieka poczciwego" Mikołaja Reja. Dlaczego coś tak lubianego, a zarazem prozaicznego, inspirowało i nadal inspiruje artystów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka kulinaria przepisy kulinarne gotowanie Anna Kwiatkowska

14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

Trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się online – dzięki temu organizatorzy mogą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. – Mamy dużą rozpiętość gatunkową i stylistyczną – filmy niezależne, niskobudżetowe i wysokobudżetowe produkcje – mówiła w "Trójkowo, filmowo" filmoznawczyni i selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA muzyka filmowa festiwal filmowy Azja Robert Gliński FILM Korea Południowa Jagoda Murczyńska

"Miłość jest największą wartością". Wspomnienie Piotra "Struny" Strojnowskiego

To on napisał takie utwory jak "Ogrodu serce", "Zakamarki moich dusz", czy "Serce jak ogień". Piotr Strojnowski – współzałożyciel i wokalista zespołu Daab, animator muzyki reggae oraz instruktor terapii uzależnień zmarł w piątek 27 listopada w wieku 62 lat. O śmierci artysty poinformował Robert Gawliński.
Zobacz więcej na temat:  Jędrzej Kodymowski Trójka reggae MUZYKA muzyka hp odeszli 2020

Zamiast kawy czy herbaty – napar z ziół. Na zdrowie!

Jesteśmy chyba w najgorszym momencie roku – do świąt jeszcze miesiąc, zmrok zapada szybko, chłód bywa dojmujący, no i jeszcze pandemia. W takich chwilach instynktownie zwracamy większą niż zazwyczaj uwagę na swój dobrostan. Tu warto sięgnąć po to, co dawało nam zdrowie od wieków – mowa oczywiście o owocach, warzywach i ziołach, z których napar z powodzeniem możemy pić zamiast kawy czy herbaty.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Anna Popek Trójka zdrowie zdrowe odżywianie dieta owoce warzywa

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce R. Schulza

– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA Mateusz Matyszkowicz Trójka felieton starożytność starożytna Grecja podróże