Polskie Radio
Section05

trójka - zobacz także

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia. "W tym roku jest pewna nowość"

Radiowe Centrum Kultury Ludowej po raz kolejny ogłosiło konkurs na Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł. To prestiżowy konkurs od lat będący najbardziej aktualnym i najszerszym podsumowaniem polskiego rynku muzycznego w kategoriach folku i tradycyjnych brzmień. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp muzyka tradycyjna muzyka ludowa KULTURA Piotr Kędziorek Marta Piasecka Trójka

Płyta kompaktowa: zmierzch czy odrodzenie?

Przez cztery dekady płyty CD były najczęściej sprzedawanym nośnikiem danych, jednak od kilkunastu lat obserwowano spadek ich sprzedaży. I niespodziewanie w roku 2021 po raz pierwszy od 17 lat zanotowano wzrost! Jednak trudno uwierzyć, by tak popularne niegdyś "kompakty", odzyskały rynek. Przedtem podobny los spotkał płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty DVD i BlueRay.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Płyty kompakt Monika Suszek Piotr Firan Trójka

Śnieżyca, lód i mgła – jak zachować się na autostradzie?

Około 40 samochodów osobowych i ciężarowych zderzyło się w czwartek 20 stycznia na autostradzie z Pilzna do Pragi. Przyczyną była mgła i śliska droga. Na szczęście, nikt nie stracił życia. Co o tym zadecydowało? Jak kierowca powinien zachować się na autostradzie w sytuacji mgły, śnieżycy czy oblodzenia? Na te pytania odpowiedział Łukasz Tymków z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka autostrady zima Polskie Radio Kierowców przepisy drogowe kodeks drogowy śnieg mgła lód

W starym polskim kinie – losy kinematografii II Rzeczpospolitej

"I księgi mają swoje losy" ("Habent sua fata libelli") – mawiali starożytni Rzymianie. Zdaniem Tomasza Zaperta, prowadzącego poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki", tę sentencję można uwspółcześnić, książki zastępując filmami. O kinematografii II Rzeczpospolitej, jej twórcach i ich losach, rozmawialiśmy z Mirelą Tomczyk – redaktor naczelną pisma oraz portalu "Stare kino", Piotrem Kitrasiewiczem – autorem książki "Reżyserzy filmowi II RP" oraz filmografem Michałem Pieńkowskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino historia Polski Tomasz Zapert KULTURA

Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki"

Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa zmarła w Domu Artystów w Skolimowie w wieku 93 lat. – Sama w sobie była dziełem sztuki: mogła stać na scenie nic nie mówiąc, a i tak jej sylwetka, wnętrze, bogactwo ducha by przemawiało do widza – mówiła Joanna Szczepkowska. – Wraz z jej śmiercią w historii kultury polskiej powstała mała przepaść – powiedział Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Barbara Krafftówna Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia film polski KULTURA

Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!

Minął pierwszy tydzień ferii. Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych bądź z rodzicami chętnie spędzają ten czas w Tatrach. Mimo że trwa piąta fala pandemii w Zakopanem na Krupówkach widać tłumy. Podobnie jest na tatrzańskich szlakach i trasach zjazdowych. Jak jest z bezpieczeństwem na szlakach, stokach? Na co uważać?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Tatry społeczeństwo wypoczynek urlop zima dzieci Zakopane Przemysław Bolechowski Piotr Łodej Trójka

Czy neony wrócą do Nowej Huty?

W latach 60. i 70. XX w. polskie miasta rozświetlone były kolorowymi neonami. Później, z różnych powodów, neony zaczęły znikać i do dzisiaj oryginalnych zostało już niewiele. Od kilku lat powraca moda na neony, zaczęto też przywracać do życia i rekonstruować te najciekawsze, najbardziej wartościowe pod względem artystycznym. Jedną z takich inicjatyw jest pomysł mieszkańców Nowej Huty, którzy chcą, by ich dzielnica znowu zabłysła neonami tak, jak to było przed laty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA miasto Martyna Masztalerz Witold Lazar Trójka