Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Stop agresji drogowej". Kierowcy nagrywają piratów drogowych

Piraci drogowi coraz częściej nie mogą czuć się bezkarni. Z pomocą przychodzą policji inni kierowcy, którzy przesyłają nagrania wideo z "popisami" nieodpowiedzialnych kierujących. - Zajeżdżanie drogi, umyślne hamowanie przed pojazdem i niebezpieczne wyprzedzanie to rzeczy, które najbardziej mrożą krew w żyłach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia asp. Marek Radliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kwiatkowski piraci drogowi ruch drogowy policja Gdańsk

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna wystawa Rzeszów Paweł Siwek Banksy Andy Warhol Salvador Dali Pablo Picasso KULTURA Dwójka galeria Fundacja Książąt Czartoryskich

"Koncert Chopinowski". Nagrania pianistki Diny Joffe w Jedynce [POSŁUCHAJ]

W "Koncercie Chopinowskim" trzecia i ostatnia część prezentacji konkursowych nagrań laureatki II nagrody IX Konkursu Chopinowskiego z 1975 r. - Diny Joffe. Usłyszeliśmy Koncert f-moll Op. 21 zagrany przez pianistkę w finale Konkursu z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji z Katowic pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Na zakończenie usłyszeliśmy również Impromptu Fis-dur Op. 36 oraz zagrany podczas koncertu laureatów Nokturn H-dur Op. 62 nr 1.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Fryderyk Chopin Dina Joffe

Korespondent Polskiego Radia wystawił na aukcję WOŚP cukierki z pokładu Air Force One. Zostały sprzedane za 5600 zł

Na aukcji 32. Finału WOŚP zostało sprzedane za 5600 złotych pudełeczko cukierków z pokładu Air Force One oraz firmowy kubek prezydenta Joe Bidena. Ekskluzywny zestaw wystawił na licytację korespondent Polskiego Radia w Białym Domu, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Wałkuski Joe Biden cukierki słodycze WOŚP WOŚP 2024 Stany Zjednoczone USA Karolina Rożej

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski fortepian Karol Szymanowski Bela Bartok Andrzej Sułek MUZYKA KULTURA Dwójka

"Chłopiec z koszem owoców" Caravaggia - widz w roli obdarowywanego

Bohaterem obrazu jest młody fruttaiolo, roznosiciel owoców, zwykły chłopiec na posyłki, "przyłapany" w chwili, gdy niesie wypełniony przez różne frutti ciężki kosz, a może raczej w momencie, gdy już oferuje go osobie, dla której był on przeznaczony. Malowidło jest jednak zakomponowane tak, że każdy, kto przed nim stoi, może czuć się w roli obdarowywanego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski malarstwo

"Zagadkowa niedziela" gra razem z WOŚP: "Pomaganie to w życiu człowieka bardzo ważna sprawa"

- Widziałam, jak dużą radość i uśmiech daje dawanie i pomoc u drugiej osobie. To uczucie, którego nie można wygenerować żadnym innym sposobem - mówiła jedna z gościń "Zagadkowej niedzieli". Na czym polega fenomen Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Jak można zaangażować się w tegoroczny finał akcji? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 Katarzyna Stoparczyk pomoc

tylko u nas Ślady początków WOŚP i Jurka Owsiaka prowadzą do Trójki! [PREMIERA WIDEO]

Co wspólnego mają Trójka, audycja BRUM i WOŚP? - Wszystkie ślady początków Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prowadzą do Trójki! To tu, przy Myśliwieckiej 3/5/7 zakiełkowała idea, a wszystko za sprawą jednej informacji, którą przekazał swoim słuchaczom Jurek Owsiak w młodzieżowej audycji "Brum". Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem wideo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jurek Owsiak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024

Piotr Beczała: pierwszy raz partię Don Joségo śpiewałem w kostiumach Placida Dominga

- Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga - mówił w Dwójce Piotr Beczała. Światowej sławy tenor występuje obecnie na deskach nowojorskiej MET w operze "Carmen" Georgesa Bizeta.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera Georges Bizet Dwójka Beata Stylińska opera Placido Domingo śpiew KULTURA

Dr Łukasz Garbal: Melchior Wańkowicz był mistrzem autopromocji

- Z Wańkowiczem jest taki problem, że kojarzy się go z kimś, kto konserwuje przeszłość, z kimś nudnym. A było zupełnie inaczej, on był bardzo nowoczesny. Trzeba pokazać obie te jego części - mówił w audycji "Dwie do setki" dr Łukasz Garbal, który pracuje nad pierwszą pełną biografią Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Paweł Siwek literatura biografia KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza Łukasz Garbal Dwójka Muzeum Literatury