Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"De revolutionibus...": cenny rękopis Mikołaja Kopernika w powieściach Izabeli Szylko

W swoim najsłynniejszym dziele "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. Przełomowe dzieło astronoma stało się podstawą powieści sensacyjno-przygodowych Izabeli Szylko.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak Mikołaj Kopernik książki Izabela Szylko

Improvision Quartet i premiera płyty "Anonym"

W przypadku różnych składów jazzowych najczęściej bez wielkiej przesady można mówić: supergrupa. Bez żadnej wątpliwości tyczy się to Improvision Quartet. Zespół dał się poznać szerokiej publiczności w 2017 roku, kiedy wydał pierwszą płytę "Free-folk-jazz". Tym razem Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje płytę "Anonym". 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Dominik Wania Improvision Quartet Oskar Kolberg Przemysław Jarosz Szymon Klima

Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Zobacz więcej na temat:  reportaż odeszli 2023 Bożena Markowska dziennikarze szpital lekarz Dwójka KULTURA Justyna Piernik

Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju

W lożach przy Pałacu Saskim zasiedli najważniejsi przedstawiciele władzy II Rzeczpospolitej, m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. Trumna została opuszczona do grobowca o godzinie 13. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiła cisza. Przestały bić dzwony, oddano 24 salwy armatnie, a następnie grobowiec nakryto płytą nagrobną. 98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Grób Nieznanego Żołnierza wspomnienie Jakub Domoradzki

Najlepsze uniwesytety na świecie. Jak "czytać" rankingi uczelni?

- Rankingi są pomocne wtedy, gdy interesują nas najlepsze uczelnie na świecie albo planujemy dalszą karierę akademicką i marzy nam się doktorat na prestiżowym uniwersytecie. Jeśli chcemy nauczyć się konkretnego fachu albo interesują nas studia biznesowe, pozycja w rankingu jest mniej istotna - przekonuje Joanna Adamiak z ELAB Education Laboratory.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski szkoła wyższa Marta Hoppe STYL ŻYCIA NAUKA

"Darmowy listopad 2023 w rezydencjach królewskich": zwiedź siedziby polskich królów

Już po raz 12. przez cały listopad rezydencje królewskie nieodpłatnie udostępniają publiczności znaczną część swoich zbiorów. "Darmowy listopad", który właśnie się zaczął, to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Łazienki Królewskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiedzanie Katarzyna Cygler Trójka

"Beksiński.Live" – multimedialny spektakl z dziełami malarza w roli głównej

Wielkimi krokami zbliża się premiera wyjątkowego multimedialnego spektaklu "Beksiński.Live", w trakcie którego zaprezentowane zostaną wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii dzieła pędzla Zdzisława Beksińskiego. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu czołowych polskich muzyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler SZTUKA malarstwo Zdzisław Beksiński

"Now and Then" – premiera nowej piosenki The Beatles! [POSŁUCHAJ]

Już jesteśmy po premierze najnowszej, i podobno ostatniej, piosenki The Beatles. Można jej było wysłuchać również na antenie Trójki. Podobnie jak w przypadku "Free as a Bird" i "Real Love" - za bazę tej piosenki posłużyło demo nagrane przez Johna Lennona z towarzyszeniem fortepianu blisko pół wieku temu. Jednak dopiero sztuczna inteligencja pozwoliła odpowiednio wykorzystać tę taśmę.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA The Beatles John Lennon Paul McCartney George Harrison ringo starr premiera Justyna Grabarz Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

IPN odkrywa szczątki ofiar wojen z ostatnich 200 lat. Jak dochodzi do ich odnalezienia?

Polska przez wieki była polem wielu wojen i bitew. Stąd do dziś odkrywamy szczątki poległych żołnierzy czy cywilów zamordowanych przez Niemców i Rosjan. - Cały czas odnajdujemy szczątki ofiar konfliktów praktyczne z ostatnich 200 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej Adam Siwek

Trwają wzmożone kontrole w związku z wyjazdami na cmentarze. Na czym polega akcja "Znicz" 2023?

38 wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 46 zostało rannych. To bilans wczorajszego dnia na drogach. Policja nadal prowadzi akcję wzmożonych kontroli w związku z wyjazdami na cmentarze. O aktualnej sytuacji na drogach w Trójce mówił nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy akcja znicz policja policja polska Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz