Polskie Radio
Section05
GOSPODARKA

Fuzja PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej

Jest już zgoda rządu oraz akcjonariuszy PKN Orlen na połączenie z PGNiG. Teraz wypowiedzieć muszą się już tylko posiadacze akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie silny polski koncern multienergetyczny, który będzie w stanie sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej.  O nowym przedsięwzięciu  biznesowym mówił Marek Garniewski, ekspert PKN Orlen w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen PGNiG fuzja energetyka gaz ziemny ropa naftowa lotos

ANALIZA Przymusowa restrukturyzacja Getin Banku. Sprawdź, co to oznacza dla klientów

Getin Noble Bank od 2016 r. notował nieprzerwanie straty roczne, 29 kwietnia br. bank poinformował publicznie o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością. Bank miał ujemne kapitały własne na poziomie -3,6 mld zł, co oznacza, że aktywa nie wystarczały na pokrycie zobowiązań. Sprawdź, dlaczego dokonano restrukturyzacji i co to oznacza dla klientów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika POLSKA społeczeństwo bankomaty

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku. Dla klientów nic się nie zmienia

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku; jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Transakcja zapewni bezpieczeństwo depozytów i ciągłości obsługi klientów - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste banki bankowy fundusz gwarancyjny KNF getin noble bank

Eksperci: państwo pomoże zniwelować skutki wzrostu cen energii, ale nie zapłaci za nas wszystkich rachunków

Wprowadzenie wsparcia związanego ze znacznym wzrostem cen energii dla gospodarstw domowych, części przedsiębiorstw, a także rezygnacja z obowiązku obrotu energią na giełdzie to rozwiązanie, które pomogą gospodarstwom domowych i firmom. Nie oznacza to jednak, że państwo przejmie całkowicie koszt naszej energii. To tylko pomoc i inaczej być nie może. Wymaga to jednak interwencji państwa na rynku energii i jest to całkowicie uzasadnione - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności energia elektryczna energetyka

Walka z rosnącymi cenami energii w Europie. Koszty mogą przekroczyć nawet 500 mld euro

Kraje europejskie na walkę ze skutkami rosnących cen energii wydały lub planują wydać 500 mld euro. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego cena energii elektrycznej w Europie jest najwyższa w Wielkiej Brytanii. Instytut zwrócił uwagę, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Europie wzrosły w sierpniu tego roku średnio o 50 proc. względem stycznia 2021 r. Największe wzrosty odnotowano w Holandii (180 proc.), Włoszech (144 proc.), Wielkiej Brytanii (132 proc.) i Estonii (121 proc.).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ceny dofinansowanie Europa kryzys