Polskie Radio
Section05

HISTORIA

24 marca to dzień specjalny w historii polskiego rocka

Tego dnia, u zarania dziejów słynnego bigbitu - polskiej odmiany rocka, odbyły się dwa ważne koncerty. Pierwszy z nich odbył się 62 lata temu, we wtorek 24 marca 1959 roku, w gdańskim klubie "Rudy Kot", wykonawcą była grupa Rhythm and Blues, a sam koncert określany jest mianem pierwszego rockowego koncertu w Polsce. Drugą datą, nawet częściej pamiętaną i przytaczaną jest pierwszy koncert zespołu Niebiesko-Czarni w gdańskim klubie "Żak" - ten odbył się 59 lat temu, w sobotni wieczór 24 marca 1962 roku. Obie daty łączy nazwisko opiekuna artystycznego i animatora tych grup - Franciszka Walickiego.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA big bit Krzysztof Klenczon Czesław Niemen

"Święto bohaterów". Prezydent odznaczy dziś Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali przed Zagładą swych żydowskich współobywateli. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na 13:00. Kameralna ceremonia w reżimie sanitarnym będzie elementem obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Andrzej Duda POLSKA społeczeństwo

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw

Instytut Pamięci Narodowej przygotował ponad 60 różnych inicjatyw w związku z przypadającym jutro Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto państwowe będzie obchodzone po raz czwarty. Jutro minie 77 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Holokaust IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

Legendarne początki przyjaźni polsko-węgierskiej

"Polska i Węgry to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym. Ich korzenie zrastały się i splatały niewidoczne" - pisał w połowie XIX wieku Stanisław Worcell. I choć z relacjami między dwoma krajami bywało różnie, nie brakuje w ich historii momentów co najmniej dyskusyjnych, to fenomenowi tej dziwnej "przyjaźni" trudno zaprzeczyć. Bo, wedle podań i przekazów, trwa ona już ponad tysiąc lat.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Węgierski w Polskim Radiu Węgry

Opolskie: naukowcy wykryli 6000 lejów po bombach z czasów II wojny światowej

Obszar okolic Kędzierzyna-Koźla został radykalnie przekształcony w wyniku bombardowań lotniczych w czasie II wojny światowej. Kratery, które powstały w wyniku destrukcyjnej działalności człowieka, dziś są ważnym elementem lokalnego ekosystemu - wynika z badań naukowców Uniwersytetu Śląskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kędzierzyn Śląsk II wojna światowa archeologia bomba lotnictwo przemysł ekologia geografia NAUKA