Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Kiedyś to było, czyli "nie od razu SUV-a zbudowano"

Jaki samochód jest - każdy widzi. Różnią się kolorem, silnikiem, wyposażeniem, ale co do zasady są stosunkowo podobne. Nie zawsze tak było! Dzięki rozwojowi technologicznemu, dzisiejszy samochód niemal w niczym nie przypomina tego sprzed 100 lat. Co się zmieniło? Jak szybko jeździły pierwsze samochody? Kto i kiedy wpadł na pomysł wycieraczek, kierunkowskazów i lusterek? Dziś o polskim i światowym rozwoju motoryzacji!
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja samochody samochód I wojna światowa II wojna światowa PRL kierowca kierowcy budowa technologie technologia technika POLSKA społeczeństwo ŚWIAT służby i bezpieczeństwo

Inżynier Piotr Drzewiecki - jeden z założycieli Polskiego Radia

1 lutego 1925 roku narodziło się radio w Polsce. Do tej daty sięgamy co roku, przypominając historię polskiej radiofonii i jej twórców. W "Eurece" przypomnimy jednego z ojców założycieli Polskiego Radia - członka pierwszego zarządu instytucji, który do historii przeszedł przede wszystkim jako pierwszy prezydent Warszawy w niepodległej Polsce, wybitny inżynier - założyciel Stowarzyszenia Techników Polskich, działacz społeczny i przedsiębiorca odnoszący ogromne sukcesy w swej działalności - Piotr Drzewiecki.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Polskie Radio Warszawa

Proces szesnastu. "Stalin pokazał, jak niewiele może Zachód"

- Grupa obywateli Polski została porwana z terytorium polskiego i przewieziona do Związku Sowieckiego, gdzie była sądzona na podstawie sowieckiego Kodeksu Karnego. Nikt się nie spodziewał, że tak się to może skończyć w sytuacji powojennej, przy otwartej kurtynie - mówił dr Rafał Habielski o pokazowym procesie politycznym przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwanym procesem szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR proces szesnastu Związek Sowiecki PRL Dwójka