Polskie Radio
Section05

KULTURA

Prof. Rottermund: walorem rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie były rzeczy oryginalne

- Były elementy, które się zachowały in situ, czyli na miejscu, jak piwnice czy nawet fragment murów. Były też takie, które zostały wymontowane w 1939 roku, ale też później. Były one  przechowywane w różnych miejscach przez okres okupacji, a następnie w latach 40. i 50., po to, żebyśmy mogli użyć ich później w czasie odbudowy - mówił w Dwójce prof. Andrzej Rottermund, tegoroczny laureat Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  dziedzictwo narodowe Zamek Królewski Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksander Gieysztor Andrzej Rottermund Warszawa Dwójka Stanisław Lorentz nagroda Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora

Tomasz Łubieński nie żyje. "Lubił stawiać trudne pytania"

Zmarł Tomasz Łubieński, pisarz, poeta i dramaturg. Miał 85 lat. - Cenił sobie ironię. Czasami bywał sarkastyczny. Zawsze był przekorny. Zawsze dążył do starcia, do tego, by w czasie dyskusji wyłoniła się jakaś prawda - wspominała w Dwójce Iwona Smolka, pisarka, krytyk literacka i wieloletnia dziennikarka Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 literatura Tomasz Łubieński Jakub Kukla Iwona Smolka Dwójka dramat

Joanna Kulig o odzyskanej radości życia i rozmowach z Anne Hathaway

– Zdałam sobie sprawę, że bardzo emocjonalnie byłam wyczerpana, bo oprócz tych rzeczy na co dzień to, grając emocjonalnie różne postaci, gdzieś odkłada się ten stres wchodzenia w różne stany płaczu, śmiechu na zawołanie. Ten reset tam spowodował, że się wyciszyłam i mam taką większą radość życia codziennego – deklaruje Joanna Kulig w "Trójkowo, filmowo". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Kulig Ryszard Jaźwiński Trójka FILM Anne Hathaway

Prof. Teresa Malecka: to była pierwsza sesja naukowa poświęcona Pendereckiemu

- Po studiach od razu dostałam pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W akademii spotkało mnie jednak duże rozczarowanie. Okazało się, że przychodzę na uczelnię dwa, trzy razy w tygodniu i uczę różnych przedmiotów: harmonii, kształcenia słuchu, zasad muzyki. Ale jestem tu trzy razy w tygodniu, a reszta dni to co? Potem zorganizowaliśmy pierwszą, historyczną sesję naukową poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego z udziałem maestro - wspominała w Dwójce prof. Teresa Malecka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Teresa Malecka Ludwig van Beethoven kompozytor kompozycja Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki Mieczysław Tomaszewski

"Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice" w warszawskiej Kordegardzie

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do galerii Kordegarda na wystawę pt. "Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice". Ekspozycja przypomina przedwojenne ceramiczne figurki kobiet, wykonane w stylu art déco. W Polskim Radiu 24 o wystawie mówiły prof. Małgorzata Korpała, kuratorka wystawy i Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Wesele" Wyspiańskiego po 123 latach od prapremiery wraca do Teatru Słowackiego!

– To nie jest interpretacja tego tekstu, ale bardziej jego otwarcie na współczesne energie i emocje – tak dramaturg Grzegorz Niziołek mówi o nowej inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Bilety na premierowy spektakl w Teatrze Słowackiego w Krakowie rozeszły się w mgnieniu oka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków TEATR Justyna Grabarz Trójka

Rusza 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - festiwalowa gala na początek

- Z jednej strony mamy dużo propozycji nowoczesnych, eksperymentalnych brzmień, a z drugiej wykonawców klasycznej piosenki. Bierzemy pod uwagę również to, jak w tym wszystkim zachowuje się słowo. Gala odbędzie się na początku, a nie na końcu festiwalu, to nasza wielka rewolucja - mówiła w Dwójce Agnieszka Szelega-Kolerska, rzeczniczka prasowa 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Przegląd Piosenki Aktorskiej Jakub Kukla piosenka Dwójka aktorstwo aktor aktorzy śpiew Agnieszka Szelega-Kolerska Jacek Bończyk

We Wrocławiu startuje 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, 10-dniowe święto teatru i muzyki

44. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu startuje już w piątek, 15 marca. Esencją przeglądu jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, ale poza tym 10 festiwalowych dni obfituje w niezwykłe wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle, show. Trójka jest patronem tegorocznego PPA.
Zobacz więcej na temat:  TEATR MUZYKA Przegląd Piosenki Aktorskiej piosenka aktorska Wrocław Cezary Studniak Justyna Grabarz Trójka

Tantiemy dla aktorów. Jest reakcja ministra kultury

Kwestia wpisania do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tantiem za reemisję dla aktorów może być podjęta przez Sejm. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, komentując apel artystów zrzeszonych w Związku Artystów Scen Polskich, powiedział, że minął czas, kiedy można było się zgłaszać w procesie legislacyjnym ze wszystkimi uwagami, i do tej pory temat reemisji się nie pojawił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Sienkiewicz aktor aktorzy tantiemy internet polityka legislacja streaming Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejm

Fotografia, czyli wakacyjne zajęcia dodatkowe żony "Kuriera z Warszawy"

"Greta. Zajęcia dodatkowe" to wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Składa się na nią wybór zdjęć, ale także archiwaliów, rodzinnych pamiątek i dokumentów związanych z Jadwigą Nowak-Jeziorańską, żoną "Kuriera z Warszawy", Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wykonane przez nią fotografie powstawały na przestrzeni ponad 20 lat na czterech kontynentach.
Zobacz więcej na temat:  fotografia wystawa Muzeum Pana Tadeusza Wrocław Jan Nowak-Jeziorański Jadwiga nowak-jeziorańska Ossolineum Justyna Grabarz Trójka

Międzynarodowa Nagroda Bookera. Czy Urszula Honek pójdzie śladem Olgi Tokarczuk?

Książka "Białe noce" Urszuli Honek została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku Bookera zdobyła Olga Tokarczuk. Czy ta jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie może być "wstępem" do Nobla?
Zobacz więcej na temat:  literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Urszula Honek Kate Webster Międzynarodowa Nagroda Bookera nagroda Bookera Olga Tokarczuk Zygmunt Miłoszewski

Polski gniew widziany chilijskim okiem na wystawie zdjęć w Gdańsku

Protesty społeczne ostatnich lat w Trójmieście i innych polskich miastach dokumentuje wystawa fotograficzna "UTERO na Zaspie", pokazywana w oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury. Ciekawostką jest fakt, że autorka zdjęć jest z pochodzenia Chilijką, mieszkającą w Polsce od kilkunastu lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Sara Warzyńska Pamela Palma Zapata Gdański Archipelag Kultury Gdańsk fotografia