Polskie Radio
Section05
Karpaty

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska beskidy parki narodowe środowisko klimat Karpaty

Dzień Dobrego Łotra to także pamięć o Janosiku

26 marca jest ważnym i ciekawym dniem w religiach świata, ale też w kulturze i tradycjach historycznych legend - jest to święto "Dobrego Łotra", pierwszego świętego chrześcijańskiego, ukrzyżowanego po prawej stronie Chrystusa. Są też miejsca, gdzie w tym dniu otacza się także pamięcią legendarnego "dobrego łotra", z którego uważa się Janosika... wszak odbierał bogatym i pomagał i dzielił się z biednymi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karpaty ewangelia Podhale

Maciej Szymanowski: państwa Trójmorza szukają swojej szansy w Europie

- Mamy chęć do zacieśnienia współpracy, jest świadomość tego, że razem można więcej. W polityce międzynarodowej wspólne działanie to nie zakres dodawania ale raczej potęgowania – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski, szef Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość wybory prezydenckie Trójmorze Karpaty

Karpaty. Wiele kultur czy wielokulturowość?

- Staramy się patrzeć ponadnarodowo na takie fenomeny jak Karpaty, Dunaj czy Bałtyk, bo takie numery robiliśmy też wcześniej. Dlatego zamiast na podobieństwach skupiamy się jednak na różnicach i pokazujemy ludy, kultury, które może są trochę zapomniane, a które wyodrębniły swój własny sposób życia, język i kulturę - mówił w Dwójce Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji kwartalnika "Herito".
Zobacz więcej na temat:  Karpaty KULTURA Bartosz Panek

Rzeczpospolita Rafajłowska. Pierwsze terytorium odradzającej się Polski

To właśnie w Karpatach Wschodnich postało pierwsze terytorium odradzającej się po zaborach niepodległej Polski. Czarnohora, Gorgany, Bieszczady Wschodnie – te góry przyciągały w czasach II RP turystów i narciarzy. Po Karpatach Wschodnich wędrowali Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rusini, a także Czesi i Słowacy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik Kresy Karpaty Legiony Polskie I wojna światowa Ukraina HISTORIA