Polskie Radio
Section05

Łotwa

"Pomysł na finansowe korzyści dla reżimu". Dr Eberhardt o migracyjnej prowokacji Białorusi

Łotwa w związku z kryzysem migracyjnym wprowadza stan wyjątkowy w regionach, które graniczą z Białorusią, zaś Litwa zamierza wybudować specjalne ogrodzenie. Migranci z Bliskiego Wschodu docierają również na Podlasie. - Łukaszenka wykorzystuje kwestię migracji, żeby wywierać presję i trochę mścić się na sąsiadach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Chodzi też o korzyści finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Adam Eberhardt Litwa migracja

"Trwamy w sprzeciwie wobec budowy Nord Stream 2". Oto deklaracja szefów Komisji Spraw Zagranicznych dziewięciu państw

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów dziewięciu państw we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie decyzją USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Jak zaznaczył we wpisie na Twitterze Marek Kuchciński, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, decyzja Waszyngtonu "pociąga za sobą wznowienie prac mających zakończyć budowę gazociągu". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 energetyka Litwa Estonia Ukraina Irlandia Wielka Brytania USA

Wizyta szefa MSZ na Łotwie. "Poglądy naszych krajów dotyczące bezpieczeństwa są identyczne"

Przebywający z wizytą na Łotwie szef MSZ Zbigniew Rau podkreśla zbieżność stanowisk Warszawy i Rygi w kwestii bezpieczeństwa. Podczas jednodniowego pobytu w łotewskiej stolicy minister spraw zagranicznych spotyka się z władzami tego kraju- prezydentem, przewodniczącą parlamentu oraz szefem dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski Trójmorze ŚWIAT Europa

Dyplomatyczna wymiana ciosów na linii Mińsk-Ryga. Chodzi o wywieszenie historycznej flagi Białorusi

Białoruskie władze zażądały opuszczenia kraju przez ambasadora i wszystkich dyplomatów, a także personel techniczny ambasady Łotwy w Mińsku. Łotysze na opuszczenie Białorusi dostali 48 godzin. W ambasadzie ma pozostać jeden pracownik administracyjno-techniczny, który będzie pilnował budynku. W odpowiedzi na te działania łotewskie MSZ postanowiło o wydaleniu ambasadora Białorusi i całego personelu dyplomatycznego tego kraju. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk Ryga konflikty międzynarodowe

Zatrzymanie samolotu w Mińsku. Wizz Air nadkłada drogi i omija białoruską przestrzeń powietrzną

Samoloty linii Wizz Air latające z Kijowa do Tallina omijają przestrzeń powietrzną Białorusi. Podobną praktykę wprowadziły łotewskie linie Air Baltic. Ma to związek z wymuszeniem lądowania w Mińsku maszyny, która leciała z Aten do Wilna. Celem tych działań było aresztowanie przez białoruskie władze opozycyjnego działacza Ramana Pratasiewicza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś

NASZ WYWIAD Historyczny zjazd prezydentów w Warszawie. "Działamy razem, nie można zostawić Białorusi, Ukrainy, Polski samym sobie"

- Warto podjąć pracę nad poprawą relacji w regionie. Gdybyśmy nie podjęli jej lata wcześniej i uznali, że historia nie ma znaczenia, nie można opierać polityki wschodniej na wspólnych tradycjach, że Ukraina, Białoruś powinny zostać zostawione samym sobie, Polska, państwa bałtyckie też samym sobie – nie widzielibyśmy dziś efektów współpracy w regionie przy realizacji strategicznych celów, wspólnych, jak się okazało, dla państw regionu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dziennikarstwo Rosja Władimir Putin Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka Nord Stream 2 Niemcy Litwa Ukraina konstytucja 3 maja Andrzej Duda Wielkie Księstwo Litewskie Rzeczpospolita NASZ WYWIAD Łukasz Jasina

"NATO musi wyciągnąć wnioski". Prezydenci Polski i Estonii rozmawiali o Ukrainie i Nord Streamie 2

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że podczas spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid poruszono temat bezpieczeństwa energetycznego - rozmawiano o Nord Stream 2, energii odnawialnej oraz tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy, a także o sytuacji na Ukrainie, prześladowaniach polskich działaczy na Białorusi. Prezydent podkreślił, że NATO powinno wyciągnąć wnioski z ostatniego nagromadzenia rosyjskich sił u ukraińskich granic.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda konstytucja 3 maja Ukraina Litwa Rosja prezydent Białoruś Estonia Europa

Szczerski: obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 maja to pokaz solidarności i jedności regionu

- Spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy podczas obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja to był bardzo wyraźny pokaz jedności regionu i solidarności między naszymi państwami - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda konstytucja 3 maja Krzysztof Szczerski Ukraina Litwa Rosja prezydent Białoruś Estonia Europa

"Senny koszmar Kremla". Grzywaczewski o wspólnych obchodach 3 maja przywódców państw naszego regionu

- Byłem wzruszony słuchając wspólnych deklaracji prezydentów Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, którzy razem świętują 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uważam, że to jest wspaniały dzień - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i autor książek o Europie Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski Litwa Estonia Rosja 3 Maja konstytucja 3 maja