Polskie Radio
Section05

Rzeczpospolita

Premier Morawiecki: ideą Solidarności Walczącej była niepodległa Rzeczpospolita

Mateusz Morawiecki ocenił, że "żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna tocząca się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski". - W otulinie państwa totalitarnego odradzają się trzy makabryczne ideologie XX w. - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. Rosja przez setki latki wysysała soki z mniejszych państw w duchu kolonializmu. Wierzę, że walka Ukrainy jest kontynuacją walki Solidarności Walczącej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca historia Polski HISTORIA komunizm nacjonalizm wojna na Ukrainie wojna 2022 NSZZ Solidarność Kornel Morawiecki

PR24 Koper: w Polsce Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo

Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura Łotwa Estonia

"Mit założycielski odrodzonej Polski". Dr Andrzej Anusz o konstytucji

 – Konstytucja 3 maja była puntem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków po tym, jak utraciliśmy niepodległość po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku. To był taki mit historyczny, mit założycielski odrodzonej Polski – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli także politolog prof. Kazimierz Kik, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW oraz działacz społeczny Jan Śpiewak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja historia Polski HISTORIA oświecenie

"Rewolucyjny akt prawny". Michał Bąk o uchwaleniu Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Rzeczypospolitej - podkreślają historycy Muzeum Historii Polski. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja Muzeum Historii Polski historia Polski HISTORIA oświecenie demokracja

Pietryga: Polska jest skazana na budowanie swojego potencjału, przede wszystkim militarnego

- Świat zobaczył, czym jest Europa Środkowo-Wschodnia i czym są te kraje przedmurza, jaka bardzo jest ważna ich rola. (...) Polska w zasadzie - przez tę sytuację, którą mamy za wschodnią granicą - jest skazana na to, żeby budować swoją moc, swój potencjał, przede wszystkim militarny - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Agaton Koziński z "Wszystko co Najważniejsze" i Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Tomasz Sakiewicz Agaton Koziński Ukraina POLSKA wojna 2022 Europa Środkowo-Wschodnia Wojsko Polskie

Jędrzej Kitowicz, uważny obserwator obyczajów i prekursor etnografii

Jędrzej Kitowicz żył długo, a żywot miał barwny. Był urzędnikiem, podróżnikiem, żołnierzem, konfederatem barskim, a księdzem został już pod koniec życia i nawet uzyskał probostwo w Rzeczycy. Ale przede wszystkim był uważnym obserwatorem, a swoje spostrzeżenia zawarł w dziele "Opis obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III". Zmarł 3 kwietnia 1804 roku w Rzeczycy.
Zobacz więcej na temat:  Jędrzej Kitowicz kuchnia polska alkohol zwyczaje Stanisław August Poniatowski

"Wstydu nie macie". Lichocka reaguje na publikację "Rz" o Rymkiewiczu

Poeta, dramaturg i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w czwartek w wieku 86 lat. W poniedziałek w dzienniku "Rzeczpospolita" ukazał się artykuł nt. artysty, zatytułowany "Jarosław Marek Rymkiewicz: wyraziciel polskich podziałów". Publikację skrytykowała poseł PiS Joanna Lichocka, autorka książki o Rymkiewiczu. "Wstydu nie macie" - napisała na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Marek Rymkiewicz Joanna Lichocka poezja polityka