Polskie Radio
Section05

SpołeczeństwoPR24

Obcokrajowcy inwestują w mieszkania w Polsce

W ubiegłym roku obcokrajowcy mieszkający w Polsce kupili ponad 4,5 tysiąca mieszkań w naszym kraju. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w kolejnych latach liczba nieruchomości nabywanych przez ludność napływową będzie coraz większa. Ma to związek m.in. z rosnącą liczbą Ukraińców mieszkających w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  obcokrajowcy mieszkanie budownictwo Ukraina inwestycje deweloper

Wraca dyskusja na temat programu „Za życiem”

Rodzice dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnością, złożyli kilkaset wniosków o  jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych. Świadczenie przysługuje od początku roku i było jednym z pierwszych elementów rządowego programu „Za życiem”. O kolejnych elementach programu mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Dudzińska z Centrum Badań nad Niepełnosprawnością i Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  dzieci choroba niepełnosprawni niepełnosprawność

"Każdy kto jest na siłach może pracę kontynuować"

Trwa kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. W jej ramach resort rodziny pracy i polityki społecznej będzie prezentował zmiany zasad przechodzenia na emeryturę. Ma to związek z ustawą obniżającą wiek emerytalny, która wejdzie w życie od października. O obniżeniu wieku emerytalnego mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć, członek komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zus składki ZUS

"Nie chcemy zabrać 500 plus, chcemy program zreformować"

- W naszej ocenie 500+ zniechęca do pracy, zachęca do kombinowania o zarobkach. Nie daje pieniędzy samotnym matkom z jednym dzieckiem, a wspiera zamożnych. Często też pracownicy opieki społecznej swoim podopiecznym wypłacają więcej, niż sami zarabiają – mówiła w audycji 24 Pytania posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna polityka Paulina Hennig-Kloska dzietność Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska Bartosz Marczuk

Konferencja o kwalifikacjach zawodowych

Czy inżynier mechanik z Brzeźnicy ma taką samą wiedzę i umiejętności jak jego kolega po fachu z Trondheim? Czy recepcjonista z Palermo poradzi sobie z pracą w hotelu w Mielnie? Na te pytania odpowiedzą europejscy eksperci, którzy na dwa dni przyjeżdżają do Warszawy na konferencję PLA (Peer Learning Activity). Przez dwa dni będą dyskutować o kwalifikacjach. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Trepczyński z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska edukacja

Cyberatak na skalę światową

W piątek komunikat o blokadzie komputera i żądaniu okupu pojawił się na ponad 200 tysiącach ekranów na całym świecie. Uderzono między innymi w komputery amerykańskiej firmy kurierskiej FedEx, niemieckiej sieci kolei Deutsche Bahn, francuskiego producenta samochodów Ranault czy rosyjskiego MSZ. W sumie ataków dokonano w ponad 150 krajach. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość hakerzy internet haker atak atak hakerów

Repatrianci wracają do Polski

W Piotrkowie Trybunalskim powitano pierwszą repatriantkę, która dzięki rządowemu programowi mogła powrócić do kraju swoich przodków. Eugenia Orłowa, emerytowana dziennikarka, przybyła do Polski z Taszkientu w Uzbekistanie. Niebawem dołączy do niej jej mąż, emerytowany pilot. Do końca wakacji Piotrków przyjmie jeszcze sześć rodzin ze Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Piotrków Trybunalski repatriacje Kazachstan Syberia ustawa repatriacyjna Uzbekistan

Urszula Zalewska z fundacji Nadaktywni: zmieniamy świat

Urszula Zalewska jest prezesem fundacji Nadaktywni, założonej przez przedstawicielki trzech pokoleń gdyńskich działaczek społecznych. Dla grona osób udzielających się w fundacji Nadaktywni, ważne są sprawy dotyczące ekologii, sprawiedliwego handlu i praw zwierząt. Zalewska jest również radną dzielnicy Śródmieście w Gdyni, a także udziela się w pracach Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Urszula Zalewska była gościem audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie

22. Europejska Konferencja Chrześcijańska ds. Internetu

W spotkaniu, jakie w ub. tygodniu odbyło się w Warszawie wzięli udział animatorzy kościelnych stron internetowych duchowni, dziennikarze, programisci, z kościołów ewangelickich oraz prawosławnego i rzymskokatolickiego. Uczestnicy poznawali nowe możliwości Internetu, zastanawiali się nad tym jak Kościoły powinny funkcjonować w Internecie, czym są nowe media. Poprzednia konferencja w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych.
Zobacz więcej na temat:  ekumenizm Kościół Marcin Witan

Rodzice SOS. "Przywrócić godność dzieciom"

Nie domy dziecka, ale rodziny i mamy zastępcze, które opiekują się grupką dzieci, traktując je jak własne – to znacznie lepszy pomysł na stworzenie dzieciom pozbawionym rodziców namiastki domu, w którym będą rodzice, rodzeństwo i normalne, domowe życie z podziałem obowiązków i zaspokajaniem potrzeb. O byciu rodzicem zastępczym i poszukiwaniu rodzin do projektu SOS Wioski Dziecięce mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce) i mama zastępcza Małgorzata Błażewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzice dzieci dzieciństwo społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie