Polskie Radio
Section05

Tomasz Sakiewicz

"Mieszkańcy Gdańska są wściekli na Pawła Adamowicza"

- Prezydent Gdańska ucierpi na awarii przepompowni ścieków, podobnie jak przy budowie metra w Warszawie - kiedy zalało tunel pod Wisłostradą i prace zostały wstrzymane - ucierpiała Hanna Gronkiewicz-Waltz,doszło nawet do referendum ws. jej odwołania – powiedział w Debacie Poranka Agaton Koziński z Polski The Times. Odniósł się w ten sposób do awarii gdańskiej przepompowni ścieków Ołowianka i spływaniu ścieków do Motławy. Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Paweł Adamowicz ekologia Agaton Koziński Morze Bałtyckie

Czy immunitet powinien chronić parlamentarzystów. Komentarze

Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego. Sejm uchylił też immunitety posłów Nowoczesnej Ryszarda Petru i Kamili Gasiuk-Pihowicz w związku z oskarżeniami prywatnymi, dotyczącymi wypowiedzi innych parlamentarzystów. Do Sejmu wpłynął też wniosek o uchylenie immunitetu szefowi klubu PO Sławomirowi Neumannowi. O uchyleniach immunitetów mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) i Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Sejm immunitet Nowoczesna Prawo i Sprawiedliwość przestępczość Kamila Gasiuk-Pihowicz Ryszard Petru Sławomir Neumann

„Smoleńsk był pierwszą odsłoną wojny informacyjnej na taką skalę”

Dzisiaj mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Obchody 8. rocznicy katastrofy rozpoczęła wtorkowa msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, w której brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. O katastrofie smoleńskiej mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i publicysta Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska Lech Kaczyński Rosja Jacek Liziniewicz

Katastrofa w Smoleńsku. "Seria wybuchów w lewym skrzydle"

Wiceszef podkomisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, prof. Wiesław Binienda powiedział, że w raporcie technicznym o katastrofie znajdą się stwierdzenia, iż przyczyną tragedii była „seria wybuchów w lewym skrzydle”. Z okazji zbliżającej się 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej miał zostać opublikowany całościowy raport z prac podkomisji smoleńskiej. Przedstawiony zostanie raport techniczny. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Wojciech Mucha (Gazety Polskiej Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Wojciech Mucha Wiesław Binienda Platforma Obywatelska POLSKA

"Gwarantem bezpieczeństwa w Europie są USA"

Polska i Stany Zjednoczone mają w ostatnim tygodniu marca zawrzeć porozumienie dotyczące sprzedaży naszemu krajowi systemu rakietowego Patriot – poinformował Reuters. Powołuje się przy tym na trzy anonimowe źródła. W Debacie Poranka komentarz Tomasza Sakiewicza z „Gazety Polskiej”, Tomasza Terlikowskiego z Telewizji Republika i Bartłomieja Radziejewskiego z „Nowej Konfederacji”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Patriot Rosja NATO Tomasz Terlikowski

Nowelizacja ustawy o IPN: "To tylko pogrożenie palcem"

„Można sobie wyobrazić prace nad wspólnym stanowiskiem rządu Polski i Izraela ws. noweli ustawy o IPN, byłoby to dobre rozwiązanie” - oświadczył w radiowej Jedynce szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem konflikt wokół noweli o IPN to „incydent” wynikający w głównej mierze z nieporozumienia. O sporze wokół ustawy o IPN-ie mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”) i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Holokaust Izrael Jacek Czaputowicz Stany Zjednoczone Beniamin Netanjahu

"Sporu na linii Polska-Izrael można było uniknąć"

– Z pewnością historia II wojny światowej, Polski czy innych narodów naszego regionu, nie jest czymś dostatecznie znanym na Zachodzie. Powinniśmy się starać, by nasza narracja historyczna była tam silniej obecna, by była większa świadomość ważnych dla nas niuansów – mówił w Debacie Poranka Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”. Gościem PR24 był również Tomasz Sakiewicz z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa Izrael historia Polski IPN

"PiS obiecał Polakom wyjaśnienie sprawy smoleńskiej"

We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia. Stanowisko stracił m.in. Antoni Macierewicz. O zakończonej rekonstrukcji rządu mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej Codziennie) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej katastrofa w Smoleńsku Prawo i Sprawiedliwość Anna Czerwińska

„Odejście od quasi kapitalizmu największym sukcesem PiS”

- Największym sukcesem PiS w 2017 roku było odejście od quasi kapitalizmu wdrożonego w Polsce w 1989 roku. Model ten powodował, że były duże obszary biedy - także biedy dotyczącej dzieci - z których teraz się wydobywamy – powiedział w Debacie Poranka Stanisław Janecki (wPolityce.pl). O sukcesach i porażkach rządu PiS w 2017 roku mówili także publicysta Michał Matys i Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło

Dzika reprywatyzacja. Decyzja ws. Noakowskiego 16

Komisja Weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji ma ogłosić w piątek decyzję ws. reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Udziały w nieruchomości należały m.in do męża prezydent Warszawy. Przewodniczący komisji Patryk Jaki zapowiedział, że będzie wnioskował o zwrot niesłusznie uzyskanych pieniędzy za kamienicę. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), publicysta Michał Matys i redaktor Marek Król (Tygodnik Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa Patryk Jaki Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja dzika reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Marek Król

Morawiecki nowym premierem. Komentarze publicystów

- Mateusz Morawiecki jest poważnym partnerem dla instytucji międzynarodowych -  szczególnie unijnych, ale też globalnych korporacji finansowych, które chcą inwestować w Europie środkowej. Potrzebują one kogoś, kto mówi ich językiem, kto rozumie ich potrzeby – powiedział w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej. O zmianie na stanowisku szefa rządu rozmawiali także publicysta Michał Matys i Piotr Semka (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło Beata Szydło Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu Piotr Semka Jarosław Kaczyński

„Prezydent poszedł na zwarcie ze swoim żelaznym elektoratem”

– Pewna część opozycji umieściła swoje nadzieje w prezydencie i jego zdolnościach destrukcyjnych, które się nagle objawiły. Okazało się, że prezydent samodzielność definiuje przez destrukcję. Prezydent otwarcie formułuje postulaty przeciwko ministrowi Macierewiczowi i próbuje podważyć jego pozycję – powiedział w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz, red. nacz. „Gazety Polskiej”. Gośćmi programu byli też Stanisław Janecki („Sieci”) i publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Jarosław Kaczyński prezydent Stanisław Janecki rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło

Szef MON: znaleźliśmy w zapisie (...) moment wybuchu

Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany przez dziennikarzy o aktualne ustalenia ws. katastrofy smoleńskiej. Minister brał udział w zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale (Łódzkie).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk Spała Gazeta Polska