Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

Wojna na Ukrainie. Prezydent Duda dla tureckiego portalu: nazywamy ich gośćmi, nie uchodźcami

Prezydent Andrzej Duda napisał w artykule opublikowanym przez turecki portal Sondakika haberleri, że Polsce pilnie potrzeba wsparcia finansowego, co najmniej takiego, jakie otrzymała Turcja po przyjęciu 3 milionów uchodźców z Bliskiego Wschodu. "Choć nazywamy ich gośćmi, a nie uchodźcami, choć znajdują tu schronienie nie w obozach przejściowych, lecz w mieszkaniach prywatnych (...), jest to dla nas ogromne wyzwanie" - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda wojna 2022 POLSKA Turcja uchodźcy Ukraina Rosja

TYLKO U NAS Ksiądz spod Kijowa komentuje słowa papieża Franciszka. "Prawda sama w końcu się obroni"

Nie milkną echa kontrowersyjnej wypowiedzi papieża, który w ostatnim wywiadzie stwierdził, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". - Prawda sama w końcu się obroni - komentuje te słowa Franciszka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. Krzysztof Wilk, proboszcz trzech ukraińskich parafii w okolicach Kijowa, który codziennie na własnej skórze doświadcza piekła wojny Putina. O genezę postawy papieża zapytaliśmy też ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego. Uważa on, że źródłem problemu są silne nurty marksistowsko-komunistyczne, w których nadal wzrasta wielu zagranicznych katolików.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA papież papież Franciszek wojna 2022 wojna na Ukrainie Kościół Watykan

"Próbuje zastraszać Zachód wizją wojny nuklearnej". Stanisław Żaryn o propagandzie w Rosji

"Rosyjska propaganda kolejny raz próbuje zastraszać Zachód wizją wojny nuklearnej" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Tym razem propagandysta Kremla grozi atakiem na instalacje USA w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Stanisław Żaryn Rosja propaganda Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Konferencja darczyńców dla Ukrainy. Piotr Müller: umożliwi dyskusję ws. dalszego wsparcia

Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdaleny Andersson w czwartek (05.04) na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa konferencja darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Unia Europejska kryzys pomoc Ursula von der Leyen Paweł Jabłoński Piotr Müller

Kilkanaście tysięcy maturzystów będzie zdawało w Polsce ukraiński egzamin. Szef MEiN podał nowe informacje

Przemysław Czarnek poinformował o szacunkach dotyczących matury ukraińskiej w Polsce. - Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O szczegółach szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie ministrem Serhijem Szkarłetem.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukraina wojna na Ukrainie matura POLSKA edukacja

"Przewodnik po historii Polski". Nowa inicjatywa IPN trafia do ukraińskich uczniów

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki poinformował, że dziś rozpocznie się wysyłka 8 tysięcy egzemplarzy "Przewodnika po historii Polski" wydanego w języku ukraińskim. Podręcznik trafi do kuratorium oświaty i szkół w całej Polsce, a nauczyciele będą mogli korzystać również z wersji online.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja uchodźcy Ukraina historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo szkoła

Tradycja i relacja z drugim człowiekiem. Znamy tematy rozprawek na tegorocznej maturze

Maturzyści podali tematy rozprawki jakie mieli do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Były to: czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia. Tematy te odnosiły się do fragmentów " Pana Tadeusza" i "Nocy i dni".
Zobacz więcej na temat:  matura z języka polskiego matura 2022 egzaminy maturalne szkoła młodzież POLSKA edukacja