Polskie Radio
Section05

ZSRR

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi literatura Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920

Mirosław Hermaszewski i jego radiowe wspomnienia. "W kosmosie nie było tak źle"

"Nie czułem strachu, bardziej dominowało uczucie oczekiwania" - tak Mirosław Hermaszewski wspominał ten szczególny dzień startu kosmicznej misji. "Zdrowy jestem, dobrze się czuję, tylko nogi mam troszeczkę miękkie i nieco kręci mi się w głowie" – mówił pierwszy Polak w kosmosie zaraz po wylądowaniu, 5 lipca 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Hermaszewski lotnictwo kosmos PRL astronauta

Zamiast rozmów w Pruszkowie, "proces szesnastu" w Moskwie

80 lat temu, wiosną 1945 roku, przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zaproszono na rozmowy z przedstawicielami władz sowieckich. Biała willa przy ulicy Pęcickiej 5 w Pruszkowie (dziś Armii Krajowej 11) była zasadzką NKWD, a zaproszenie na konsultacje z Sowietami okazało się zaproszeniem do Moskwy... Reprezentantów głównych partii porwano na Łubiankę, a w czerwcu w cieniu Kremla zorganizowano pokazowy trybunał, który miał przejść do historii jako "proces szesnastu". Ta sprawa była w PRL objęta ścisłym zapisem cenzorskim. O „procesie szesnastu” opowiadają prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski
Zobacz więcej na temat:  stalinizm Armia Krajowa II wojna światowa

Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – III

Gustaw Herling-Grudziński był w PRL objęty pełnym zapisem cenzorskim. Nie ukazywały się żadne jego prace. Dopiero w 1988 roku pozwolono na wydanie pierwszych opowiadań autora Innego Świata. Herling-Grudziński wiedział, że komunizm upadnie, ale nie spodziewał się, że nastąpi to za jego życia. Tu się pomylił. Jak oceniał zmiany w Polsce po upadku PRL? Czy nowa, III RP była dla niego państwem doskonałym, czy też recenzował polską rzeczywistość? O tym kolejnym odcinku podcastu Ślady pamięci profesora Rafała Habielskiego i Andrzeja Mietkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm III RP

Polskie Radio 24 Operacja Barbarossa. "Wojna Niemcy - ZSRR była nieunikniona"

- Dwa totalitaryzmy, skrajnie agresywne bloki wojskowe musiały się ze sobą zderzyć. Komuniści i narodowi socjaliści skazani byli na konfrontację. Obie ideologie głosiły wojnę i upatrywały rozwiązania problemów w konflikcie zbrojnym - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Norbert Bączyk, współautor podcastu "Wojenne Historie". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Adolf Hitler Józef Stalin