Polskie Radio
Section05
ZSRR

Porozumienie Sikorskiego ze Stalinem – podanie ręki wrogowi

4 grudnia 1941 roku gen. Władysław Sikorski i Józef Stalin podpisali deklarację, w której Polska zobowiązała się stanąć po stronie aliantów i prowadzić wojnę z Niemcami. W zamian liczyła na wsparcie ZSRR podczas ustalania po wojnie nowego porządku w Europie. Jak się później okazało i Sikorski, i Stalin treść porozumienia rozumieli zdecydowanie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Józef Stalin Katyń pakt Ribbentrop-Mołotow Winston Churchill Władysław Sikorski ZSRR

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja stalinizm

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR Józef Stalin ludobójstwo

Płk Ryszard Kukliński. Amerykanie organizują ucieczkę przed dekonspiracją

Z 7 na 8 listopada 1981 roku pułkownik Ryszard Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński PRL komunizm CIA stan wojenny Ludowe Wojsko Polskie (LWP) ZSRR USA Zbigniew Brzeziński HISTORIA

Rewolucja październikowa. Dlaczego bolszewicy zdołali przejąć władzę w Rosji?

106 lat temu bolszewicy przeprowadzili w Petersburgu udany zamach stanu. Jak mała, nieciesząca się powszechnym poparciem partia była w stanie utrzymać się przy władzy w ogromnym kraju? I czy rzeczywiście wydarzenia z 1917 roku zrewolucjonizowały mentalność i sposób rządzenia w Rosji?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski rewolucja październikowa 1917 Rosja ZSRR bolszewicy Włodzimierz Lenin

Budapeszt 1956. Wojska sowieckie krwawo stłumiły powstanie węgierskie

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt powstanie węgierskie Dzień Węgierski w Polskim Radiu komunizm ZSRR Węgry

NASZ WYWIAD Prometeizm, służba Gruzji i emigracja w Polsce. Oni położyli fundamenty pod braterstwo obu narodów

Po zniszczeniu Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921) przez bolszewików w dwudziestoleciu międzywojennym część gruzińskiej emigracji politycznej znalazła schronienie w Polsce. Jej uczestnicy działali na rzecz odrodzenia swojego państwa, ale położyli także fundamenty przyszłych relacji Polski i Gruzji. Tradycje, które zapoczątkowali, są podejmowane także dziś. Wielu Gruzinów tzw. emigracji politycznej służyło w Wojsku Polskim, choć nie mieli polskiego obywatelstwa, bronili Polski w 1939 roku. Walczyli w Powstaniu Warszawskim, służyli w Armii Krajowej, i w Armii Andersa. Ponad 108 było oficerami kontraktowymi. Groby niektórych z tych zasłużonych osób znajdują się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Gruzja POLSKA HISTORIA Józef Piłsudski ZSRR Rosja Ukraina

NASZ WYWIAD Noc Rozstrzelanych Poetów. "Komunistyczne, sowieckie zło nie zostało ukarane i wróciło w potwornej postaci"

Z 29 na 30 października 1937 roku w ciągu tylko jednej nocy sowieckie NWKD dokonało egzekucji ponad  100 białoruskich intelektualistów, w tym wielu poetów. Białoruska diaspora na całym świecie, w tym w Polsce, w Warszawie, czci ich pamięć. Na Białorusi obchody są niemożliwe. - Na diasporze spoczywa olbrzymia odpowiedzialność, by zachować dla przyszłości uroczystości tradycyjnie obchodzone na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl działacz białoruski Wiaczesław Siwczyk. Dodał, że trzeba przypomnieć o wszystkich ofiarach komunistycznych i łukaszenkowskich represji XX wieku, i o tym, że w XXI wieku Białorusini wciąż giną z powodu represji politycznych.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka kolonia karna komunizm ZSRR Wiaczesław Siwczyk Związek Radziecki