Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Z salonów na listy przebojów. Jak twórczość Chopina przenikała do muzyki popularnej?

Spójrzmy na dorobek naszego kompozytora z innej perspektywy. Kiedy Chopin stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem popkultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Jak doszło do tego, że jego kompozycje stały się dobrem powszechnym? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Fryderyk Chopin MUZYKA muzyka hp Pop Jazz muzyka klasyczna konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski

Proces ppłk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego WiN

14 października 1950 roku zakończył się trwający od 5 października proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", na którego czele stał Łukasz Ciepliński - oficer przedwojennego Wojska Polskiego, inspektor rzeszowski ZWZ-AK i komendant krakowskiej Delegatury Sił Zbrojnych. Był to już kolejny proces członków WiN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN historia Polski komunizm Wojsko Polskie propaganda

Znamy wyniki II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Poznaliśmy (we wtorkowy wieczór, 12.10) nazwiska 23 pianistów, którzy zakwalifikowali się do III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również sześciu Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020

Dzień papieski oczami przedszkolaków

Oba Lolki są szmaciane i dość wiekowe, mają już przecież sześć lat. Jeden z nich ma na głowie czuprynę z żółtej włóczki, a drugi nosi piuskę. To szmaciane pacynki, które w warszawskim przedszkolu Lolek pomagają opowiadać dzieciom o otaczającym je świecie. W przeddzień obchodów 21. Dnia Papieskiego Trójkowa reporterka odwiedziła przedszkole Lolek, które absolwenci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia sześć lat temu otworzyli na warszawskim Mokotowie. Przedszkolaki po swojemu przygotowywali się tam do papieskiej uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Jan Paweł II przedszkole dzieci wychowanie reportaż Trójka

Dzika moda na egzotyczne zwierzęta. Szpan czy lekkomyślność?

Coraz częściej w naszych domach miejsce psa bądź kota zajmują lemury, szopy pracze, lisy, fenki czy nawet pumy i tygrysy. - Niestety istnieje moda na dzikie i to jest bardzo zła moda - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Mękarska, prezes Fundacji Zoo Wrocław. Dlaczego, mimo że nie powinniśmy tego robić, kupujemy egzotyczne zwierzęta, które nie są przystosowane do życia w warunkach domowych?
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne zwierzęta stadne Daniel Wydrych

Krzysztof Iwaneczko: twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała

- Jako młodemu człowiekowi trochę topornie szło mi granie na fortepianie, który jest moim głównym instrumentem - mówi wokalista Krzysztof Iwaneczko. - Jednak muszę przyznać, że twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała - dodaje i przyznaje, że dziś chętnie rozpoczyna dzień od słuchania koncertów XVIII Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Kasia Dydo Fryderyk Chopin konkurs chopinowski Damian Sikorski konkurs chopinowski 2020

Jarosław Szubrycht: przeczuwałem, że Zaucha to fajny facet

- Właściwie nie wiadomo skąd - a przynajmniej przed przystąpieniem do swojej pracy ja nie wiedziałem skąd - pojawił się człowiek, który był w stanie doskonale śpiewać praktycznie wszystko, w tym muzykę, którą w Polsce wykonuje się rzadko, a już na pewno rzadko dobrze, czyli R&B i soul - mówił Jarosław Szubrycht, autor książki "Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy".
Zobacz więcej na temat:  biografia Paweł Siwek Dwójka MUZYKA Andrzej Zaucha PRL