Polskie Radio
Section05

Zobacz także

KGHM ma pomysł na zagospodarowanie nadwyżki prądu z energii słonecznej

Farmy energii stają się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł. Wielu właścicieli paneli słonecznych zastanawia się, jak spożytkować otrzymywaną nadwyżkę energii. Sposób na jej zagospodarowanie oferuje KGHM. Spółka skupuje prąd bezpośrednio od osób indywidualnych i gmin. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA fotowoltaika panele słoneczne odnawialne źródła energii KGHM Polska Miedź Andrzej Andrzejewski Mateusz Drozda

"Środowa sesja popołudniowa była wymagająca dla słuchaczy"

- Pianiści z Dalekiego Wschodu mają duże trudności w uchwyceniu charakteru mazurków. Doceniam Yuchong Wu, wydaje się zamknięty w swojej fascynacji muzyką Chopina, dzieli się wszystkimi emocjami, niezwykle intensywnie wszystko przeżywa. Nie można mu odmówić tego, że panuje nad instrumentem - tak Klaudia Baranowska podsumowywała wykonania pianistów, którzy zagrali podczas sesji popołudniowej 10. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 muzyka klasyczna Dwójka MUZYKA Klaudia Baranowska

Marsz Pamięci nauczycieli - rocznica początku wielkiej akcji likwidacyjnej

- Wystawa przy wejściu do parku Krasińskich w Warszawie jest poświęcona historiom żydowskich nauczycieli z getta, ale także ich polskim kolegom z drugiej strony muru, z którymi pozostawali w kontakcie i wielokrotnie była to linia pomocy - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. 
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka Paweł Siwek

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo getto warszawskie Żydzi pamięć Trójka Katarzyna Cygler

Czy mnie jeszcze pamiętasz – urodziny Franciszka Walickiego

20 lipca minęła setna rocznica urodzin "ojca chrzestnego" polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie, rodzinnym mieście rodziców. Od czasu studiów w Szkole Morskiej w Gdyni do końca, z przerwami na liczne morskie wyprawy oraz wojenną tułaczkę, mieszkał w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA Franciszek Walicki Gdynia Rock rock and roll Aleksandra Kaczkowska Trójka

Bratankowie Stanisława Augusta: portret podwójny

Ostatni król Polski miał dwóch bratanków: starszego Stanisława i młodszego Józefa zwanego Pepi. Tego pierwszego faworyzował i pragnął uczynić swym następcą, ale to przede wszystkim o tym drugim dziś pamiętamy. Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, dokonania i zasługi obu także są bardzo różne.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo Józef Poniatowski Stanisław August Poniatowski Trójka Targowica historia Polski

Sopot mówi "nie" niedopałkom na plaży

W ciągu roku na świecie produkuje się około sześciu bilionów papierosów, a lwia ich część tuż po wypaleniu ląduje na plaży. "Pety na plaży" – to hasło sopockiej kampanii informacyjnej dotyczącej wpływu niedopałków na środowisko naturalne. Okazuje się bowiem, że aż 30 procent wszystkich niedopałków w Polsce nie trafia do koszy na śmieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar papierosy ekologia plaża odpady społeczeństwo Sopot

Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

Ptaki kończą już okres lęgowy, a ich pisklęta są coraz większe. Ten czas ornitolodzy wykorzystują do ich obrączkowania. Tak jest np. na 200-hektarowych stawach koło miejscowości Kiszkowo w Wielkopolsce, na chronionych obszarach "Natura 2000". Czemu służy obrączkowanie ptaków i jak trudne jest to zajęcie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA ptaki zwierzęta przyroda natura ornitologia ornitolog bociany Mateusz Drozda

"Bywa, że sprawne palce biorą górę nad artystyczną wizją"

- W przypadku tego pianisty powróciło pytanie, które zadaję sobie od kilku dni. Dlaczego uczestnicy wybierają tak szybkie tempa, czasami zupełnie nieuzasadnione? Później jest walka o przetrwanie i dogranie wszystkiego do końca, a walory artystyczne gdzieś uciekają - mówiła Klaudia Baranowska, podsumowując występ chińskiego pianisty Shunshun Tie podczas sesji popołudniowej 9. dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Eliminacje Konkurs Chopinowski 2020 konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Klaudia Baranowska muzyka klasyczna Dwójka MUZYKA