Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. "Widać było, że to początek końca"

- Od sierpnia 1944 r. Niemcy zaczęli opróżniać Oświęcim. Najpierw zaczęto wywozić w głąb Niemiec Rosjan i Polaków, transport za transportem. Widać było, że przygotowują się do ewakuacji obozu, ale krematoria jeszcze pracowały. Unieruchomiono je chyba dopiero pod koniec roku - wspominała jedna z bohaterek audycji dokumentalnej Pawła Sawickiego z cyklu "Auschwitz - między zbrodnią a świętością".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Dwójka Auschwitz rocznica Justyna Piernik Paweł Sawicki

"Oddajcie mi swoje dzieci, czyli Wielka Szpera w łódzkim getcie" Marka Millera w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Wielka Szpera to opowieść o najbardziej dramatycznym wydarzeniu w dziejach łódzkiego getta. Chaim Mordechaj Rumkowski  zażądał od ludności wydania Niemcom na śmierć wszystkich dzieci do lat 11. Przez osiem dni wywieziono z getta 15 tysięcy dzieci. Przemowa  Rumkowskiego należy do jednej ze stu najważniejszych w dziejach ludzkości. Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła. Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Obsada: Ewa Kania, Anna Figura, Dorota Landowska, Barbara Zielińska, Andrzej Ferenc, Szymon Kuśmider, Robert Czebotar, Tomasz Marzecki, Zbigniew Suszyński
Zobacz więcej na temat:  Łódź Teatr Polskiego Radia pr poleca

Polska transplantologia: spektakularne sukcesy i ciągła walka o wzrost świadomości

Polska transplantologia istnieje od ponad 55 lat. Najbardziej znaną postacią tego obszaru medycyny jest prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca. Do dzisiaj transplantologia w naszym kraju odniosła sporo sukcesów. Co nie zmienia faktu, że trzeba zwiększać świadomość Polaków, jeśli chodzi o oddawanie organów.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA medycyna Zbigniew Religa przeszczepy Józef Niewiarowski Tomasz Miara Trójka zdrowie transplantacje

Witold Lutosławski - wojskowe tempo i artystyczne detale

Witold Lutosławski jest uważany za jednego z najwybitniejszych, obok Krzysztofa Pendereckiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, polskiego kompozytora wszech czasów. Był on wielką osobowością artystyczną i wizjonerem; jak sam mówił, muzyki nauczył się w Filharmonii Warszawskiej. 25 stycznia obchodziliśmy 110. rocznicę urodzin kompozytora i dyrygenta.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Martyna Podolska muzyka klasyczna kompozytor