Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wanda Rutkiewicz: jaką była osobą?

Legenda polskiej i światowej himalaistyki, pierwsza kobieta, która zdobyła K2, trzecia, która weszła na Mount Everest. Wanda Rutkiewicz to jedna z patronek roku 2022. Od dzisiaj w Trójce czytana jest jej powieść: "Na jednej linie", opowiadająca między innymi o jej pierwszych wspinaczkach w Karkonoszach, a przede wszystkim o wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wanda Rutkiewicz alpinizm Himalaje wspinaczka Mount Everest Katarzyna Cygler Trójka

Wolność i szacunek. Reportaż "Własnymi ścieżkami" [POSŁUCHAJ]

Choć to historia doświadczeń związanych ze szkolną edukacją jednej rodziny, to jej wymowa ma charakter bardziej ogólny. Kluczowym słowem jest tu "system". Sylwia – bohaterka reportażu – podkreśla, że problemem w szkole, do której chodziła, nie były relacje z kolegami, ani też z nauczycielami, lecz właśnie system. W reportażu pojawi się słowo "lęk".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Barbara Marcinik

"Żaby w śmietanie", czyli kuchnia i hołd dla filmu, który nie powstał

Katarzyna Bareja jest filmoznawczynią, psychoterapeutką, ale też córką "tego" Stanisława Barei. Właśnie ukazała się jej książka "Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy" w której – sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy – ukazuje rodzinne życie "od kuchni". I to także w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż było to miejsce, gdzie jej ojca można było spotkać najczęściej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM komedia KSIĄŻKA Stanisław Bareja wspomnienie Anna Popek Trójka

Piknik Naukowy od środka: "Woda odgrywa ogromną rolę"

Woda może myć mokra, może też być twarda jak kostka lodu, jak również parzyć, kiedy unosi się obok nas jak obłok gorącej pary. Czego jeszcze nie wiemy, a co powinniśmy wiedzieć o wodzie? Tego dowiedzieliśmy się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym pojawił się Roman Czejarek.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

25. Piknik Naukowy. Prezes PR: możemy być z naszymi słuchaczami tu na miejscu

- Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć znane im "głosy" w takiej prawdziwej wersji, to wielka przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 25. Pikniku Naukowym Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

Zastępca dyrektora CNK: potrzebujemy spotkań twarzą w twarz

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wraca w plener po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. - Każdy, kto przyjdzie, na pewno będzie miał okazję doświadczyć, zobaczyć i poczuć, jak o tej nauce można rozmawiać i jak można ją robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA Piknik Naukowy 2022 Patryk Michalski Centrum Nauki Kopernik

Poznajcie skrzypłocza z jury. Paleobiologia na Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Gwiazdą pokazu Instytutu Paleobiologii PAN podczas 25. Pikniku Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie pochodzący z jury skrzypłocz, a dokładnie skamieniałość przedstawiciela morskich stawonogów, które niemal niezmienione do dziś żyją w oceanach. - Skrzypłocze przetrwały ponad 400 milionów lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Błażej Błażejowski.
Zobacz więcej na temat:  woda natura przyroda badania prehistoria Katarzyna Kobylecka Piknik Naukowy 2022

Frank Peter Zimmermann: skrzypce Stradivariego to była miłość od pierwszego dźwięku

- Na stradivariusie gram od 2001 roku i czuję się tak, jakby stał się on częścią mojego ciała. To była miłość od momentu, w którym po raz pierwszy wziąłem te skrzypce do rąk. Może to banał, ale ze skrzypcami jest jak z butami – one albo pasują od razu, przy pierwszym mierzeniu, albo nigdy nie będą pasować - mówił w Dwójce znakomity niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann.
Zobacz więcej na temat:  koncert rozmowa Frank Peter Zimmermann Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając KULTURA

Straż Graniczna - służba na granicach i wewnątrz kraju

- Ogólnym zadaniem Straży Granicznej jest ochrona granicy państwowej. Zadania te realizujemy na przejściach granicznych, przeprowadzając odprawy graniczne, ale ochraniając również zieloną granicę, czyli granicę poza przejściami granicznymi. Od kilkunastu lat Straż Graniczna działa również wewnątrz kraju - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia porucznik Anna Michalska, rzecznik prasowy Komendanta Głównego SG.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna bezpieczeństwo Ukraina Białoruś Patryk Kuniszewicz Klaudia Porębska

Wody u geologów nie będzie. Co Muzeum Ziemi pokaże na Pikniku?

Prehistoryczna Ziemia to planeta bez wody. Ale woda z czasem się tu pojawiła. I dlatego ta historia pojawi się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego motywem przewodnim jest właśnie jest woda. Wystawcy Pikniku już są gotowi, a ci z Muzeum Ziemi zapowiadają, że oni lać wody nie będą i na swoim stoisku wody w ogóle nie pokażą. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Wójcik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 Centrum Nauki Kopernik

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pokaże jak chodzić po wodzie

Obserwacje kropli wody pod mikroskopem i za pomocą smartfona, konstruowanie łodzi i filtrów, a nawet... chodzenie po wodzie. To tylko niektóre atrakcje tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Woda jest interesująca, bo w wodzie zaczęło się życie i występuje na Ziemi w różnych postaciach - zapraszała w Trójce Katarzyna Nowicka z CNK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy 2022 NAUKA