Polskie Radio
Section05
diety

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowie diety Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Polskie dzieci najszybciej tyją według WHO. Rodzicu – zwróć uwagę na nadwagę

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że polskie dzieci najszybciej wśród wszystkich krajów europejskich przybierają na wadze, a co za tym idzie – w jak najszybszym tempie stają się otyłe. Problem jest poważny, ale nie jest nie do rozwiązania. Na tę sytuację mają wpływ przede wszystkim rodzice, którzy są w dużej mierze odpowiedzialni za to, co ląduje na talerzu dzieci. Nie mniej istotna jest edukacja dzieci, która będzie odpowiednio dobrana do ich wieku, a także działania globalne, stawiające na promocję zdrowego stylu życia i działania profilaktyczne.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowe odżywianie diety Strefa Rodzica

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka otyłość diety radio dla dzieci radio dla rodziców