Polskie Radio
Section05

eksperyment

"Podróże w kosmos zapewnią bezpieczeństwo życia na Ziemi"

To ona przygotowała jeden z eksperymentów dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. O tej misji, a także o tym, jak astronauta odczuwa czas, jak muszki mogą pomóc budować teleskopy i po co naukowcy zbierają łzy, rozmawialiśmy z dr Agatą Kołodziejczyk, astrobiolożką związaną m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kołodziejczyk NAUKA kosmos astronautyka Sławosz Uznański międzynarodowa stacja kosmiczna badania

Nocna moc światła

Jako forma promieniowania elektromagnetycznego widzialne jest dla ludzkiego oka. Płynące z hinduistycznych lamp przedstawia zwycięstwo dobra nad złem i wiedzy nad ignorancją. Utożsamiane z prawdą, nadzieją i przejrzystością, stanowi podstawę życia na Ziemi i dało nazwę jednej z najważniejszych epok ludzkiej historii. W impresjonizmie stało się pełnoprawnym bohaterem obrazów.
Zobacz więcej na temat:  world music folklor folk Dwójka muzyka współczesna Nowa Tradycja Hanna Szczęśniak muzyka elektroniczna tradycja ambient awangarda filozofia fizyka

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Medycyna jest jak sztuka". Andrzej Szczeklik – lekarz i humanista

- Gdybym miał powiedzieć, co wydaje mi się najważniejszą cechą u lekarza, to na pierwszym miejscu postawiłbym nie inteligencję, ale wytrwałość w zmaganiu się z chorobą - podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Andrzej Szczeklik. Wybitny lekarz, naukowiec, a przy tym pisarz, przyjaciel ludzi kultury, człowiek wielu talentów, urodził się dokładnie 86 lat temu, 29 lipca 1938 roku.
Zobacz więcej na temat:  Kraków lekarz medycyna literatura HISTORIA historia Polski

Piknik Naukowy 2024. Studenci z Flogistonu gwarantują wybuchy i płomienie

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w sobotę (15 czerwca) rozgości się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Jego hasło to "Nie do wiary!". Tak z pewnością zakrzykną Ci, którzy odwiedzą stanowisko Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i zmieszają zawartość żółtej i pomarańczowej probówki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 chemia NAUKA