UE zainwestuje 1,8 mld euro w czyste technologie. Kilka projektów zrealizowanych będzie w Polsce UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Unia Europejska innowacje technologie dotacje unijne emisja co2
Tak rząd PO-PSL pchał Polskę w objęcia Gazpromu. Pawlak: chce mieć pan gaz z różnych rurek? Wicepremier i minister gospodarki rządu PO-PSL Waldemar Pawlak w 2010 r. na antenie TVP Info bronił umowy Gazpromem na dostawy surowca która, miała obowiązywać aż do 2037 r. "Chce mieć pan stabilne dostawy gazu, czy chce mieć pan gaz z różnych rurek?" - pytał. Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka Waldemar Pawlak Gazprom Rosja gaz GOSPODARKA
SONDAŻ Czy Polacy zamierzają oszczędzać prąd i gaz? Sprawdź sondaż W związku z sytuacją na rynku surowców energetycznych 79 proc. badanych zamierza oszczędzać prąd i gaz - wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Zobacz więcej na temat: gaz gaz ziemny prąd bezpieczeństwo energetyczne sondaż GOSPODARKA POLSKA
Kolejna zachęta do wymiany "kopciuchów". Startuje program "Czyste Powietrze Plus" Już od najbliższego piątku, 15 lipca, można składać wnioski w ramach programu programu "Czyste Powietrze Plus". Jak podkreśliła minister klimatu Anna Moskwa, różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest to, że będzie można uzyskać w szybkim czasie prefinansowanie do 50 proc. tej kwoty, która będzie całkowitą wszystkich prac. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ekologia Ministerstwo Klimatu i Środowiska Krajowy Plan Odbudowy
Bronił Putina za gazowe machlojki, atakował politykę Polski. Teraz Timmermans chce wracać do węgla W obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia, jak oprzeć się na węglu - przekonuje pochodzący z Holandii wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Forsujący natychmiastowe odejście od węgla na rzecz gazu i źródeł odnawialnych polityk zmienił front, gdy inflacja w jego kraju przekroczyła 10 proc., a rosnące ceny energii stały się problemem dla obywateli. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Frans Timmermans węgiel wojna na Ukrainie klimat
TSUE uznał za częściowo dopuszczalną skargę Nord Stream 2 na dyrektywę gazową Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał za częściowo dopuszczalną skargę spółki Nord Stream 2 na dyrektywę gazową. Uchylił tym samym niekorzystne dla koncernu orzeczenie Sądu Unii Europejskiej - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Nord Stream 2 Niemcy Rosja Trybunał Sprawiedliwości UE ŚWIAT Europa polityka
4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen chce uzyskać 4,5 GW energii. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w I kwartale tego roku Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA PKN Orlen gaz ziemny energia atomowa energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie wodór inwestycje
Piotr Müller spokojny o dostawy gazu do domów. "Mamy gwarancję bezpieczeństwa" - Pod kątem bezpieczeństwa gazowego gospodarstw domowych nie ma żadnych ryzyk - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller pytany o bezpieczeństwo gazowe Polski. - Te dostawy są gwarantowane ze strony norweskiej, jest produkcja krajowa, są dostawy do terminala LNG. Tu mamy gwarancję bezpieczeństwa - wyliczył i dodał, że "wyzwaniem będą ceny" błękitnego paliwa. Zobacz więcej na temat: Dorota Kania polityka Piotr Müller gaz społeczeństwo
Mateusz Kubiak: rynek energii jest rozchwiany, ta niestabilność zostanie na długo Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Kubiak (ekspert do spraw energetyki w firmie doradczej Esperis), w obecnej chwili nie widać zwiastunów tego, by trend wzrostu cen energii i surowców miał się zatrzymać. Podkreślił, że należy się przygotować na kolejne podwyżki. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 prąd ŚWIAT Europa energia
Baltic Pipe gotowy do eksploatacji. UDT wydał zgodę dla ostatniego lądowego odcinka gazociągu Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce: Niechorze - Płoty. Odcinek ten ma długość 41 km. W ten sposób zgody Urzędu ma już cały lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Baltic Pipe bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny
Kryzys energetyczny w Europie. Jakóbik: Niemcy obawiają się wpadnięcia w recesję - Gdyby Rosjanie po przerwie technicznej Nord Streamu I, która zaczyna się jutro, nie przywrócili dostaw gazu, niemiecka gospodarka mogłaby wpaść w recesje. Są różne szacunku na ten temat - bardzo pesymistyczne, które mówią, że zakręcenie kurka z rosyjskim gazem, to jest -3 proc. PKB w Niemczech - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Piotr Wąż GOSPODARKA Wojciech Jakóbik ŚWIAT Europa Niemcy gaz
Kryzys energetyczny w Europie. Grzegorz Tobiszowski: węgiel upomniał się o swoje Bruksela, od dłuższego już czasu mówiła o dekarbonizacji, bardzo mocno wykreślała węgiel jako surowiec ze sfery gospodarczej, ze sfery energetycznej, nie widząc za bardzo pomysłu i nie proponując rozwiązań, które mogłyby węgiel (...) zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Tobiszowski, europoseł PiS. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA węgiel
Wysokie ceny energii w Europie. "W Polsce zapłacimy dwukrotnie mniej od średniej unijnej" Komisja Europejska przedstawiła raport, z którego wynika, że za kilowatogodzinę w polskim gospodarstwie domowym płaciło się dwukrotnie mniej od średniej unijnej. Za główną przyczynę wzrostu cen energii w Europie wskazano wojnę na Ukrainie. Zobacz więcej na temat: POLSKA energia Komisja Europejska gaz Unia Europejska polityka
"Nad Niemcami zbierają się ciemne chmury". Premier Bawarii o możliwym braku gazu na zimę Premier Bawarii Markus Soeder (CSU) wyraził w niedzielę zaniepokojenie, że w całych Niemczech wkrótce może zabraknie gazu, a tym samym energii elektrycznej. W jego opinii winny zaistniałej sytuacji jest rząd federalny, który nie przygotował się odpowiednio i prowadzi złą politykę energetyczną. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy węgiel Bawaria Europa gaz
Przekazanie turbiny Niemcom i rozszerzenie sankcji wobec Rosji. Jest decyzja władz Kanady Szef kanadyjskiego resortu zasobów naturalnych poinformował, że Kanada zwróci Niemcom serwisowane u siebie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1, czyniąc w ten sposób wyjątek z nałożonych wcześniej na Rosję sankcji. Równocześnie rozszerzone mają być sankcje na rosyjski sektor energetyczny. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Kanada Rosja Nord Stream
Taksonomia UE. Jakub Wiech: ważny krok w kierunku racjonalizacji kwestii transformacji energetycznej - Myślę, że to sukces UE i bardzo ważny krok w kierunku racjonalizacji podejścia do transformacji energetycznej Wspólnoty. W obecnej sytuacji geopolitycznej odrzucenie energetyki jądrowej byłoby strzałem w kolano - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech (Energetyka24), odnosząc się do decyzji europarlamentu ws. taksonomii unijnej. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 ŚWIAT Jakub Wiech atom gaz Parlament Europejski
Lider CSU: Niemcy są gorzej przygotowane na kryzys energetyczny niż większość państw UE - Sprzeciw Zielonych wobec energetyki jądrowej pogrąży nas w kryzysie. Będziemy siedzieć w nieogrzewanych domach - stwierdził szef niemieckiej partii opozycyjnej CSU Markus Söder. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy Europa atom węgiel
ENERGETYKA Mały atom w Polsce coraz bliżej. Prezes Orlenu: to sprawdzona technologia Do Państwowej Agencji Atomistyki trafił wniosek Orlen Synthos Green Energy w sprawie technologii SMR - modułowych reaktorów jądrowych. Chodzi konkretnie o mały reaktor modułowy BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. - Zapewnienie stabilnych dostaw energii do polskiego systemu wymaga szybkiego wdrożenia technologii jądrowych - zaznaczył cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes spółki Daniel Obajtek. Zobacz więcej na temat: Orlen GOSPODARKA POLSKA energia atomowa