Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Kupujemy coraz mniej alkoholu. Na trend wpływają wyższe ceny "małpek"

W styczniu i lutym br. sprzedaż "małpek" spadła w małych sklepach o ok. 20 proc. Według Centrum Monitorowania Rynku cała kategoria wódek notuje niższą sprzedaż niż przed rokiem. Wraz z początkiem 2021 r. w życie wszedł podatek na napoje słodzone uzależniony od zawartości cukru, a także na napoje alkoholowe o pojemności do 300 ml, uzależniony od zawartości alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  handel POLSKA alkohol

Krajowy Plan Odbudowy. Od poniedziałku początek wysłuchań publicznych

W najbliższy poniedziałek, 22 marca rozpoczną się wysłuchania publiczne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Dokument opisuje na co każde państwo członkowskie przeznaczy środki z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Polska ma do wykorzystania ponad 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej POLSKA

Polska energetyka. Wiech: wzrost cen energii jest związany z transformacją energetyczną UE

- Podstawowym czynnikiem wzrostu rachunków za prąd jest skok energii elektrycznej, który będziemy odczuwali w najbliższych latach. Jest to związane z transformacją energetyczną w UE opartą na handlu emisjami - powiedział o aktualnej sytuacji energetycznej Polski Jakub Wiech, specjalista ds. energetycznych i dziennikarz portalu defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  energetyka klimat odnawialne źródła energii węgiel prąd pieniądze Unia Europejska Polskie Radio 24

"Ma duże znaczenie dla całej Europy Środkowej". Wiceszef MSZ o projekcie Baltic Pipe

- Projekt Baltic Pipe ma duże znaczenie gospodarcze nie tylko dla Polski, ale całej Europy Środkowej. Jest przykładem jak oba kraje współpracują na rzecz zielonej transformacji sektora energetycznego - podkreślił cytowany na Twitterze MSZ wiceszef resortu Paweł Jabłoński na spotkaniu z ambasadorem Danii Ole Toftem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Polityka zagraniczna Polski

"Polska jest atrakcyjna dla Francji". Prof. Żurawski vel Grajewski o spotkaniu Morawiecki-Macron

- Pamiętajmy, że Polska jest potężnym rynkiem zbytu dla wiodących państw Unii Europejskiej. Razem z Grupą Wyszehradzką jest atrakcyjnym miejscem zbytu i inwestycji dla takich krajów jak Francja - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Emmanuel Macron Mateusz Morawiecki relacje polsko-francuskie Francja Polskie Radio 24

Eksperci: Zatrudnienie i płace w przemyśle mają się dobrze, ale ścieżka wzrostu zależy od liczby zakażeń i związanych z nimi decyzji rządu

Dobrą wiadomością jest wzrost liczby pracowników w przemyśle w lutym, ale trudno wskazać czy dobre wyniki będą się powtarzać w tak dynamicznej, a obecnie niekorzystnej sytuacji epidemicznej. Osobno trzeba też rozważać to, co dzieje się w usługach, których większość ponownie została w całym kraju zamknięta. Niepewność i rosnące ceny wielu Polaków istotnie niepokoją – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i dr Tomasz Kaczor z Instytutu Prevision.  
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie zatrudnienie pracodawcy gus

Bezpieczna "Przystań w sieci" z myślą o najmłodszych. Wsparcie dla szkół w ramach cyberedukacji

Internet stanowi główne źródło komunikacji i wiedzy dla młodych ludzi. Dlatego kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia i oceny źródeł, z których korzystają uczniowie jest kluczowe. W dobie fake newsów i publikowania niesprawdzonych informacji stanowi to podstawową umiejętność chroniącą przed wprowadzeniem w błąd, czy nawet staniem się ofiarą manipulacji. Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest projekt "Przystań w sieci", nad którym honorowy patronat objął premier Mateusz Morawiecki.  
Zobacz więcej na temat:  internet media społecznościowe cyberprzestępczość młodzież edukacja UNICEF cyfrowa szkoła cyfryzacja Koronawirus w Polsce