Rolnicy biją na alarm. Nadmierny import produktów spożywczych z Ukrainy zagraża polskiej produkcji Nie tylko zboża, cukier i nabiał z Ukrainy mogą zagrażać krajowej produkcji rolnej - alarmują przedstawiciele kolejnych branż. Hodowcy i bartnicy coraz częściej nie są w stanie konkurować kosztami i skalą ze sprowadzanym towarem. Ponadto produkcja na Wschodzie jest pozbawiona obostrzeń nakładanych na tę prowadzoną w Unii Europejskiej. Zobacz więcej na temat: rolnictwo Ukraina import żywność miód wieprzowina buraki
Sposób na lepsze życie i pracę? Mniej mediów społecznościowych. Teraz potwierdziły to badania Ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych o zaledwie 30 minut dziennie korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, satysfakcję z pracy i zaangażowanie – sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach pisma "Behaviour & Information Technology". Zobacz więcej na temat: media społecznościowe społeczeństwo internet online ŚWIAT zdrowie psychologia
Autostrada A1 dalej bezpłatna. Kierowcy zadowoleni Kierowcy odetchnęli z ulgą - przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk-Toruń pozostanie bezpłatny. Taką decyzję podjął rząd na wniosek ministra infrastruktury. Zobacz więcej na temat: autostrada a1 rząd opłaty drogi
Ekspert SGH: realizacja obietnic wyborczych oznacza wzrost zadłużenia państwa Plany rządu Donalda Tuska dotyczące wydatków i dochodów, pokazują że wiele wydatków ma charakter "sztywny" i nie można z nich zrezygnować, aby kontynuować programy społeczne i gospodarcze poprzedników - powiedział dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat: finanse publiczne pkb deficyt budżetowy dług publiczny
Graficzna rezerwacja miejsc. PKP Intercity: ruszyła taka możliwość we wszystkich pociągach krajowych Graficzna rezerwacja miejsc jest dostępna we wszystkich pociągach krajowych PKP Intercity - poinformował rzecznik prasowy PKP InterCity Cezary Nowak. Zastrzegł, że takiej możliwości nie ma w pociągach międzynarodowych. Zobacz więcej na temat: PKP PKP Intercity transport logistyka infrastruktura POLSKA
Premier Tusk podjął decyzję ws. autostrady A1, leczenia dzieci chorych na SMA oraz telefonu zaufania dla młodzieży Podjęliśmy uchwałę dot. ponownego zwolnienia z opłat na autostradzie A1 w kierunku Gdańsk-Toruń - powiedział we wtorek po zakończeniu posiedzenia rządu premier Donald Tusk. Ogłosił też, że rząd zapewni "sfinansowanie leczenia dzieci chorych na SMA". Zobacz więcej na temat: autostrady transport rząd Donald Tusk POLSKA polityka
Spór o cła między UE i USA. Przedłużone zawieszenie odwetowych opłat Unia Europejska przedłużyła rozejm w wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Do marca 2025 roku zawieszone pozostaną cła odwetowe na amerykańską stal i aluminium. To efekt uzgodnień Brukseli z Waszyngtonem. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Unia Europejska USA handel
Premier odwołuje Jacka Kurskiego z Banku Światowego. Narodowy Bank Polski: to kompetencja prezesa NBP Reprezentacja interesów Polski w międzynarodowych instytucjach bankowych, w tym Banku Światowym, jest wyłączną kompetencją prezesa NBP - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodano, że rząd ma kompetencje tylko do ewentualnego wskazania reprezentanta Polski w instytucjach finansowych. Zobacz więcej na temat: bank światowy bank centralny NBP POLSKA
Zamrożenie cen energii. Minister Domański: na razie brak decyzji co do cen w II poł. 2024 r. Na razie nie ma decyzji co do możliwości przedłużenia zamrożenia cen energii poza pierwszą połowę 2024 r. - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że analiza możliwości dalszych działań planowana jest na koniec I kwartału 2024 r. Zobacz więcej na temat: energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne budżet Polski POLSKA Ministerstwo Finansów prąd rachunki energetyka
Nowy rząd przedstawił projekt budżetu na 2024 r. Wiemy, o ile wzrośnie deficyt Rząd Donalda Tuska przyjął nowy projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Dochody budżetu mają wynieść 682 mld zł, a wydatki 866 mld zł, co oznacza deficyt budżetowy na poziomie 184 mld zł. To o 19,3 mld zł więcej niż w projekcie przygotowanym przez poprzedni rząd. Zobacz więcej na temat: inflacja pkb POLSKA budżet Polski dług publiczny Ministerstwo Finansów Donald Tusk polityka
Kosztowna ugoda antymonopolowa. Google zapłaci klientom 700 mln dolarów Koncern Google zapłaci swoim klientom 700 mln dolarów w związku z ograniczaniem dystrybucji aplikacji na urządzenia z systemem Android - wynika z warunków ugody antymonopolowej z amerykańskimi stanami i konsumentami ogłoszonej w sądzie federalnym w San Francisco. Zobacz więcej na temat: firma google odszkodowanie konsument Stany Zjednoczone sąd ŚWIAT Ameryka
EBOR podwyższa kapitał. To szansa dla Ukrainy na dwukrotnie większe pożyczki Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował, że jego zarząd zatwierdził podwyższenie kapitału o 4 mld euro, co umożliwi bankowi podwojenie pożyczek dla Ukrainy po rozpoczęciu odbudowy tego kraju. Podwyższenie kapitału, trzecie w historii banku, zwiększy jego bazę kapitałową do 34 mld euro, gdy wejdzie w życie 31 grudnia 2024 roku. Zobacz więcej na temat: banki Ukraina pożyczka
Poczta Polska dostarczy emerytury i renty jeszcze przed świętami. Wspólne działanie z ZUS-em Emerytury i renty, których wypłata przypada na 25 grudnia, zostaną dostarczone przez listonoszy przed Bożym Narodzeniem - wynika z informacji Poczty Polskiej. Dodano, że przekazy pieniężne z terminem 1 stycznia 2024 r. będą doręczane od 28 grudnia br. Zobacz więcej na temat: Poczta Polska emerytura POLSKA społeczeństwo
Orlen elektryfikuje platformy wydobywcze. Pozyskiwanie gazu ze złóż norweskich zasili energia odnawialna W 2024 r. prawie dwie trzecie gazu wydobywanego przez Grupę Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie pochodziło z instalacji zasilanych energią odnawialną dostarczaną z lądu za pomocą podmorskich linii energetycznych. Według Orlenu, zasilanie energią odnawialną zastosowano dotychczas na złożach: Gina Krog, Ormen Lange i Duva, co pozwoli koncernowi uniknąć w 2024 r. emisji ponad 88 tys. ton CO2. Koncern zapowiedział, że planuje elektryfikację kolejnych złóż, w tym Fenris i Yggdrasil, które są obecnie w trakcie zagospodarowywania. Zobacz więcej na temat: Orlen gaz ziemny Norwegia energetyka zasilanie energia elektryczna energia odnawialna
Tauron uruchomił magazyn energii ze zużytych baterii autobusów elektrycznych. Rozwiązanie "Second life" Wyeksploatowane baterie kursujących w Jaworznie (Śląskie) autobusów elektrycznych posłużyły do stworzenia w tym mieście stacjonarnego magazynu energii o mocy 150 kW oraz pojemności 150 kWh - podała we wtorek Grupa Tauron, która realizuje innowacyjny projekt. Zobacz więcej na temat: akumulator Tauron
Eksperci: podwyżki w budżetówce są potrzebne, choć dojdzie do nich kosztem zwiększenia zadłużenia państwa Znaczny spadek inflacji bazowej był przewidywany i jest to dobra informacja, ale są też oznaki, że inflacja konsumencka będzie utrzymywała się dłużej na podwyższonym poziomie. W pewien sposób wpłyną na to także dodatkowe wydatki państwa na świadczenia czy podwyżki wynagrodzeń, choć te dla budżetówki są uzasadnione bo w stosunku do rynku były przez lata zaniżone - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Zobacz więcej na temat: senior emerytura rodzina ulga podatkowa deficyt budżetowy
Ekspert PKO BP: dobre notowania na GPW są efektem nadziei związanych z wyborami 15 października -Giełdowi inwestorzy maja nadzieję na odblokowanie pieniędzy z KPO dla Polski z powodu wyborów z 15 października, które będą wydane na inwestycje także na rzecz spółek notowanych na GPW, dlatego chętnie kupują ich akcje - powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor biura ds. strategii rynkowych w PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat: gpw obligacje
KGHM stawia na OZE i konsekwentnie realizuje plan. W Hucie Miedzi Głogów powstaną trzy farmy fotowoltaiczne KGHM otrzymał od starosty głogowskiego trzy pozwolenia na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej zainstalowanej mocy 7,5 MW. Inwestycja jest planowana do realizacji na terenie oddziału miedziowej spółki - Huty Miedzi Głogów. Zobacz więcej na temat: energetyka OZE fotowoltaika KGHM Polska Miedź