Polskie Radio
Section05

historia Polski

Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

Goście Wojciecha Borowika mówili o wydarzeniach Marca'68. Jan Lityński przypomniał o wiecu studentów, który współorganizował. Prof. Jerzy Eisler mówił o roli zebrania warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich dla przyszłych wydarzeń. Prof. Wojciech Lamentowicz przypomniał spontaniczną reakcję na "Dziady" Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z anteny przyczyniło się do wybuchu strajków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia PRL PRL marzec 1968

TYLKO U NAS "Absolutnie nowoczesne". Zobacz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

- To muzeum absolutnie nowoczesne, które jest bardzo potrzebne – mówi o nowej instytucji kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Placówka, która znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, została w sobotę 29 lutego udostępniona wszystkim zwiedzającym. Portal PolskieRadio24.pl odwiedził ją z kamerą.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Jan Paweł II HISTORIA muzeum Kościół Przemysław Goławski POLSKA

"Śmierć naszym wybawieniem". IPN otwiera Izbę Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB

W dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze IPN otwiera dziś oficjalnie Izbę Pamięci. Łączy ona elementy multimedialnej wystawy o komunistycznym terrorze i przedstawia zachowane w oryginalnym stanie piwnice, gdzie zachowało się ponad 100 inskrypcji byłych więźniów. W obiekcie przy Strzeleckiej 8 przetrzymywano, torturowano i mordowano żołnierzy oraz działaczy niepodległościowego podziemia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA IPN NKWD Warszawa

Prof. Jan Żaryn: zbrodnia katyńska miała wyeliminować polskie elity

- Była to zbrodnia zaplanowana i przeprowadzona na zimno. Niewątpliwie stanowiła element tego, co widać we wcześniejszej i późniejszej historii relacji polsko-sowieckich. Sednem zbrodni katyńskiej było to, żeby wyeliminować elitę polską, zniewolić  naród, sprowadzić go do wymiaru bezmyślniej masy, na którą nałoży się kalkę bolszewickiego eksperymentu państwowo-ideologicznego - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Katyń II wojna światowa Jan Żaryn Zbrodnia Katyńska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. MEN zachęca placówki oświatowe do obchodów

- Zachęcamy szkoły, aby od 1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez cały tydzień podejmowały różnego rodzaju inicjatywy, takie jak m.in. apele pamięci, festiwale filmów czy wystawy zdjęć - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Ostrowska, dyrektor departamentu informacji i promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Żołnierze Wyklęci edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej