Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk sztuki: udział Niemców w tym przedsięwzięciu służyłby pojednaniu

- Odbudowa Pałacu Saskiego byłaby jednym z ostatnich etapów rekonstrukcji Warszawy po destrukcji II wojny światowej. Udział Niemców w tym przedsięwzięciu byłby ważnym rozdziałem w umacnianiu pojednania polsko-niemieckiego – ocenia historyk sztuki prof. Tadeusz Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Pałac Saski Warszawa II RP historia Polski HISTORIA Powstanie Warszawskie UNESCO

"Szybka i cicha eksterminacja warszawskich elit". Władysław T. Bartoszewski o Palmirach

Zbrodnia w Palmirach była częścią tzw. akcji AB, która została ustalona między naszym okupantem niemieckim i naszym okupantem sowieckim prawdopodobnie na spotkaniu w grudniu 1939 roku w Zakopanem. (...) To była taka cicha i szybka eksterminacja polskich, warszawskich elit - mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski z PSL w związku z organizowaną w piątek konferencją prasową w warszawskiej Cytadeli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Władysław Teofil Bartoszewski PSL Palmiry historia Polski HISTORIA

"TSUE chroni interesy Niemiec". Kaleta o wyroku ws. określenia "polskie obozy"

- Kolejny raz Trybunał Sprawiedliwości UE stosuje skrajnie podwójne standardy wobec Polski - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do wyroku unijnego trybunału ws. określenia "polskie obozy". Zdaniem polityka TSUE chroni w tej sprawie interesy Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Sebastian Kaleta Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Witold Pilecki Auschwitz książki reportaż Marta Piasecka Żołnierze Wyklęci

Jarosław Szarek: zło pozostaje niepokonane, jeżeli zabraknie dobrych ludzi

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas warszawskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, że "zło pozostaje niepokonane, jeżeli zabraknie dobrych ludzi". 81 lat temu Niemcy przywieźli do tworzonego obozu Auschwitz 728 Polaków z więzienia w Tarnowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Jarosław Szarek Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Dmitrowicz: mamy obowiązek bronić się przed kłamstwami

- Dzisiaj mamy obowiązek nie tylko przypominać, że Auschwitz był obozem niemieckim i był zbudowany dla Polaków, aby ich tam mordować, ale musimy bronić się przed szerszym kłamstwem mówiącym, że Polacy uczestniczyli w tej machinie niemieckich mordów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne hitler śmierć zbrodnie wojenne Niemcy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Rozerwano łańcuch pokoleń". Prof. Kucharczyk o eksterminacji polskiej inteligencji w czasie II Wojny Światowej

- To była akcja skoordynowana, także w Związku Sowieckim. Wtedy Niemcy i ich sojusznicy myśleli przede wszystkim o pozbawieniu nas "głowy i serca" eksterminacji polskich elit. To w dużej mierze się udało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski Tadeusz Płużański Niemcy

Skandaliczna wypowiedź niemieckiego posła ws. paktu Ribbentrop-Mołotow. Interweniuje MSZ

"Stanowczo protestujemy przeciwko podobnym deklaracjom" - napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w reakcji na wystąpienie posła AfD Alexandra Gaulanda na temat paktu Ribbentropp-Mołotow, dodając, że wypowiedź "zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Bundestagu". Zareagowała również Ambasada RP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemcy Rosja AfD Bundestag