Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Okrągły Stół, wybory 4 czerwca i Tadeusz Mazowiecki. Jaki był rok 1989?

Rok 1989 był w polskiej historii rokiem przełomowym. Zdaniem gościa audycji "Historia bliska", dr. Michała Przeperskiego, pod względem politycznym na pierwszy plan wysuwa się Okrągły Stół. - Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby żadnych zmian w naszym kraju. Nie byłoby wyborów, nie byłoby Mazowieckiego i nie byłoby powrotu orła z koroną i złotymi szponami - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki 1989 okrągły stół PRL wybory

"Dzieciom należy dawać pieniądze". Jak nauczyć je oszczędzania?

- W dzisiejszym świecie bardzo ważna jest edukacja finansowa i obcowanie z pieniędzmi. Jeśli ktoś tego nie opanuje na samym początku, później będzie mu bardzo trudno - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Hubert Gąsiński z Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie. Od jakiego wieku dziecko powinno mieć własne pieniądze?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Hubert Gąsiński dziecko finanse oszczędzanie kieszonkowe

"Między przepaścią a nadzieją"? Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego

Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego nie miały łatwego zadania. Często wchodziły w ten okres bez ukończonych szkół, były lekceważone. Jedna z najwybitniejszych artystek tego czasu, Zofia Stryjeńska, tak charakteryzowała przełom epok, w którym przyszło jej funkcjonować: "Urodziłam się za późno by tańczyć kankana, a za wcześnie by podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją". 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Hanna Wróblewska Grzegorz Kalinowski Zofia Stryjeńska SZTUKA malarstwo Tamara Łempicka

Leszek Możdżer: do tej pory byłem niewolnikiem dwunastu dźwięków [WIDEO]

Światowej sławy pianista i kompozytor Leszek Możdżer płytą "Beamo" zrywa z niewolnictwem. Oczywiście tym muzycznym, właściwym pianistom poruszającym się w obrębie dwunastu klawiszy tożsamych z dwunastoma dźwiękami. W "Muzycznej Jedynce" artysta opowiedział o współpracy z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco, a także o fascynacji twórczością Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy. 
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer muzyka rozrywkowa Kamil Wicik Marcin Kusy

Sztuczna inteligencja i migracja. Jakie wyzwania stoją przed społeczeństwami Zachodu?

Wyzwania związane ze sztuczną inteligencją i migracją były tematem debaty prowadzonej w ramach Igrzysk Wolności trwających w Łodzi. Gośćmi Karola Surówki byli Katarzyna Szymielewicz (dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa, prezes Fundacji Panoptykon), Adam Sawicki (Discovery), Magdalena Baran (filozof) i Hanna Machińska (prawniczka i była zastępczyni rzecznika praw obywatelskich). Patronem głównym Igrzysk Wolności jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Igrzyska Wolności Karol Surówka migracja sztuczna inteligencja

Serengeti w Tanzanii. Na jakie znaleziska natrafili polscy badacze?

Park Narodowy Serengeti w Tanzanii to jeden z największych chronionych obszarów dzikiej przyrody na świecie. Kilkadziesiąt kilometrów na wschód od jego granic leży słynny wąwóz Olduvay, gdzie od lat 70. XX wieku znajdowane są najstarsze kości hominidów. Z dużym prawdopodobieństwem zatem i na obszarze Serengeti muszą znajdować się stanowiska związane z najstarszą historią człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tanzania archeologia