Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Badania DNA poległych pod Grunwaldem zdradzą ich tajemnice

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych starć średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska liczące 30 tys. wojowników po każdej ze stron. Historycy oceniają, że zginęło ok. 10 tys. rycerzy, z tego 8 tys. po stronie krzyżackiej. Dziś możemy dowiedzieć się czegoś więcej o poległych, a to za sprawą badań genetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy Warszawa Katarzyna Kobylecka bitwa pod grunwaldem Grunwald badania DNA

Podatek za posiadanie psa. Powinniśmy płacić czy należy go znieść?

Podatek od psa to danina, która obowiązuje w Polsce od 30 lat. Większość gmin zrezygnowała jednak z jego pobierania. - Koszty związane z zebraniem tych opłat, pokrywały się mniej więcej z wpływami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płocka. W niektórych miejscach naszego kraju ten podatek nadal obowiązuje. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Porębska pies podatki Katarzyna Gójska Daniel Wydrych

Piotr Müller o wyroku TK ws. prymatu konstytucji: jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne

- Ta decyzja nie mogła być inna, to kontynuacja linii orzeczniczej Trybunału, jeszcze od czasu, gdy zasiadał w nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o ostatnim wyroku TK Piotr Müller, rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sygnały Dnia Piotr Müller Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska prawo Trybunał Konstytucyjny konstytucja Katarzyna Gójska

Dr Wojciech Wilk: talibowie cały czas są uznawani za organizację terrorystyczną

22 tysiące Afgańczyków zostało ewakuowanych przez państwa unijne od momentu przejęcia władzy przez talibów, zaś lista chętnych do ucieczki z Afganistanu nadal jest bardzo długa. Rządy talibów pogłębiają również kryzys humanitarny. - Wykluczone jest, żeby jakiekolwiek kraje zachodnie przekazywały fundusze do rządu prowadzonego przez talibów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ ds. rozwiązywania kryzysów humanitarnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Skajewska Afganistan talibowie ŚWIAT

Jaka woda do picia najlepsza? Dla każdego coś innego

Bez niej nie ma życia. Ale wśród wód jest wiele możliwości do wyboru. Może być stołowa, mineralna, lecznicza i może być zwykła kranówka. A ile jej pić w ciągu dnia? - Tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę na bilans wodny w naszym organizmie i on powinien wynieść ok. 2,8 litra - mówi dietetyk Angelika Kargulewicz, dr nauk medycznych.
Zobacz więcej na temat:  woda dieta napoje zdrowie zdrowie i dieta Sława Bieńczycka

Karczewski o opozycji i ustawie dot. nielegalnych migrantów

- Senatorowie, tej większości senackiej, zagłosują przeciwko ustawie (o nielegalnym przekraczaniu granic - przyp. red.). Bardzo dziwię się, jestem zaskoczony, zdumiony i można powiedzieć, że bardzo zniesmaczony, bo to świadczy o klasie politycznej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, senator PiS, były marszałek Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Senat Tomasz Grodzki immunitet granica Białoruś Stanisław Karczewski Magdalena Ogórek

"Stawiają auta na trawnikach i na środku jezdni". Jak zostać mistrzem parkowania?

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego często graniczy z cudem, dlatego zmotoryzowani zostawiają swoje samochody w miejscach niedozwolonych. Absurdalne metody parkowania można zauważyć głównie na osiedlach dużych miast. Jak nie łamać przepisów i zostać mistrzem parkowania? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca samochód parkingi straż pożarna ratownik medyczny bezpieczeństwo społeczeństwo wypadek

Horała o wstrzymywaniu wypłacenia Funduszu Odbudowy

- To jest pytanie do KE, dlaczego Polska wciąż czeka, bo nie powinna już czekać, to się niepotrzebnie przedłuża. To próba budowania politycznego nacisku na Polskę - powiedział o braku wypłat Funduszu Odbudowy, na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Horała Sygnały Dnia POLSKA Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE prawo polityka Unia Europejska sądownictwo Krzysztof Świątek

Ekspert PISM o negocjacjach Bałkany Zachodnie-UE

Unia Europejska zapewnia Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale mimo to nie składa żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa państw z tej części Starego Kontynentu. - To, że ścieżka została utrzymana, jest chyba jedyną dobrą wiadomością z tego szczytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Michał Strzałkowski Unia Europejska Bałkany