Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Przeżył Holocaust dzięki muzyce. Posłuchaj poruszającej historii Saula Dreiera

Saul Dreier ma 96 lat. Urodził się w Krakowie. W czasie okupacji stracił całą rodzinę. Jako nastoletni chłopiec został na świecie sam. Przeżył trzy obozy koncentracyjne. W Mauthausen wraz z innymi więźniami stworzył męski chór. Wybijał rytm dwiema łyżkami i – jak twierdzi z perspektywy czasu – przeżył Holocaust właśnie dzięki muzyce.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce reportaż Holokaust

"Marzył o niepodległej ojczyźnie". Prof. Żaryn o Dmowskim

130 lat temu, 3 maja 1891 roku, w Warszawie odbyła się pierwsza po upadku powstania styczniowego manifestacja patriotyczna. Jej głównym organizatorem był 27-letni Roman Dmowski. - Nie tyle chciał, żeby po manifestacji trzeciomajowej natychmiast wybuchło powstanie, tylko bardzo wyraźnie widział, że ten zryw romantyczno-niepodległościowy jest szalenie ważny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski historia Polski Jan Żaryn

"Babisz będzie kreował się na ofiarę". Ekspert OSW o aferze Pandora Papers

Czy afera Pandora Papers odbije się na wynikach wyborów w Czechach? Premier Andrej Babisz miał kupić w tajemnicy 12 lat temu, jeszcze jako biznesmen, warty 22 mln dolarów zamek wraz z wielką posiadłością na południu Francji. - Ta sprawa stała się przede wszystkim kolejnym argumentem do krytyki premiera ze strony opozycji i politycznych rywali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Wasiuta z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Skajewska Andrej Babisz Czechy

Kierowco, pilnuj się! Na drogach coraz więcej fotoradarów

Polscy kierowcy to mają ciężko, a zapowiada się, że lżej nie będzie. Policja i GITD starają się doprowadzić do tego, żeby ograniczyć ułańską fantazję, i żeby kierujący przestrzegali nakazanych, przede wszystkim, ograniczeń prędkości. Dlatego na drogach pojawiają się nowe fotoradary, które robią zdjęcia "od tyłu" i w dodatku w wysokiej rozdzielczości.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze motoryzacja fotoradar Główny Inspektorat Transportu Drogowego Roman Czejarek

Wzruszające wspomnienia córki "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

Żołnierz Wojska Polskiego, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski na kartach historii zapisał się nie tylko jako bohater, który uniknął zagłady, ale także jako wybitny pięściarz. - Był człowiekiem wielkiej odwagi, a to była wspaniała postawa w tamtych momentach - mówiła w radiowej Jedynce Eleonora Szafran, córka legendarnego pięściarza, autorka książki "Mistrz. Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha kino Piotr Głowacki literatura historia Polski

W poszukiwaniu greckiej mądrości

Grecy i ich język wywarli przemożny wpływ na kulturę europejską i chrześcijaństwo, a to antyczne dziedzictwo trwa do dziś, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Prof. Krzysztof Bielawski zauważa, że nawet w naszym języku jest wiele greckich słów, a chrześcijaństwo przejęło od Greków zarówno określenia, jak też filozofię i rytuały.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Grecja filozofia Homer chrześcijaństwo Katarzyna Jankowska

Dr Wasilewski: ostatni rok to moment rozprężenia w relacjach Turcji z USA i UE

W Warszawie doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski i Turcji. - Najprawdopodobniej powstał pomysł, żeby oddziaływać na Turcję w taki sposób, aby np. nie blokowała istotnych inicjatyw dla Polski na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Unia Europejska Turcja Stany Zjednoczone

Udział Frontexu w wydarzeniach na granicy. Kohut: we wtorek w Strasburgu debata w tej sprawie

- Rząd nie zwrócił się do Frontexu o pomoc, a taka jest procedura. We wtorek będzie o tym debata w Strasburgu, więc zobaczymy, jakie będą głosy na sali plenarnej - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Łukasz Kohut, europoseł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś granica Frontex Unia Europejska imigranci w Europie imigracja migracja Magdalena Ogórek

Jakie tajemnice skrywa wrak Karlsruhe? Druga wyprawa badawcza polskich nurków

Na początku 1945 roku - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała cztery miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski statek katastrofa morska