Polskie Radio
Section05
klimat

Burze. Dlaczego nie da się łatwo przewidzieć, gdzie wystąpią?

Całkiem niedawno doszło do sytuacji, że w dwóch miastach oddalonych od siebie o 70 kilometrów różnica temperatur wyniosła prawie 20 stopni Celsjusza. Skutki? Gwałtowna burza oraz podtopienia. A jak łowi się burze? Dlaczego nie da się łatwo przewidzieć, gdzie one wystąpią? Czy czeka nas eskalacja występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek burza deszcz prognoza pogody klimat

Drugi dzień szczytu UE. Dziś decyzja w sprawie certyfikatów szczepień

Klimat i walka z koronawirusem to tematy drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Jeśli chodzi o COVID-19, to przywódcy między innymi przyjmą ustalenia negocjatorów w sprawie certyfikatów, które mają ułatwić podróżowanie w Unii bez konieczności poddawania się kwarantannie.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka koronawirus COVID-19 zdrowie podróże Parlament Europejski Unia Europejska prawo ŚWIAT Europa klimat

ANALIZA Lasy w służbie gospodarki. Świat traci ich zbyt dużo

Szacuje się, że od 1990 r. 420 mln hektarów lasów zostało utraconych w wyniku przekształcenia w inne formy użytkowania gruntów, chociaż tempo wylesiania zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzech dekad. W latach 2015-2020 tempo wylesiania wyniosło w przybliżeniu 10 mln hektarów rocznie. Od 1990 r. powierzchnia lasów pierwotnych na całym świecie zmniejszyła się o ponad 80 mln hektarów. Lasy są kluczowe dla gospodarki, ale to właśnie nasze wzorce konsumpcyjne sprawiają, że jest ich coraz mniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wiadomości ŚWIAT klimat drzewa las

Premier: w ciągu kolejnej dekady Polska może się stać wodorowym hubem

- Jednym z wielu elementów transformacji planu jest gospodarka wodorowa. Transformacja uwzględniająca wodór w całym łańcuchu kompetencji i wykorzystująca go w produkcji energii. Polska może stać się hubem wodorowym i będziemy pracowali nad tym, żeby tak się stało - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  energetyka klimat zielona energia wodór GOSPODARKA podkarpackie Rzeszów Mateusz Morawiecki

ANALIZA Chiny dążą do neutralności klimatycznej. Przed nimi jednak długa droga

Chiny są światowym liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Odpowiadają one w tym kraju za 72,8 proc. nowo zainstalowanej mocy, skumulowana moc zainstalowana osiągnęła zaś 934 GW, co oznacza wzrost o 17,5 proc. rok do roku. W 2020 roku w źródłach odnawialnych Państwo Środka dodało 138 GW mocy, czyli więcej niż reszta świata razem wzięta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wiadomości ŚWIAT Chiny klimat Azja

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik dobiegł końca

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie dobiegła końca. Młodzi naukowcy i ich rodziny przez niespełna tydzień (10-15 maja) mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w ramach niezwykłego wydarzenia online. Na chętnych, w wirtualnych namiotach, czekało ponad trzysta filmów przygotowanych przez sto instytucji. Wśród nich znalazły się m.in. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik ekologia Warszawa klimat