Polskie Radio
Section05

koronawirus

Publicysta: instytucje ponadnarodowe przechodzą głęboki kryzys

- To ogromna porażka funkcjonowanie UE, ale także porażka Światowej Organizacji Handlu (WTO) czy Zdrowia (WHO), która oskarżana jest o zwlekanie z podniesieniem poziomu alertu, tylko po to, by nie utrudniać pracy Chinom – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (WEI), w audycji także komentarz Wojciecha Wybranowskiego ("Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  polityka przedsiębiorca ekonomia Koronawirus w Polsce firma ŚWIAT

Akcja #LOTdoDomu. MSZ zapowiedział kolejne powroty do Polski

W piątek odbędzie się 17 lotów czarterowych do Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju. Loty odbędą się m.in. z Bangkoku, Londynu, Amsterdamu, Paryża, Lizbony, Zurychu, Moskwy czy Delhi - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  LOT Koronawirus w Polsce pandemia wirus turystyka Polacy za granicą społeczeństwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA

Wódka i spirytus z przestępstw pomogą w walce z koronawirusem. To 430 tys. litrów płynu do dezynfekcji

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne prokuratura razem z KAS od środy przekazała instytucjom państwowym prawie 5 tys. litrów alkoholu etylowego zabezpieczonego w toku prowadzonych postępowań karnych - poinformowała w piątek rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura Krajowa Administracja Skarbowa

"Sytuacja jest opanowana". Wiceszef MSWiA o ruchu na granicy z Niemcami

- Był moment, że utworzyły się potężne korki na przejściach granicznych. Zweryfikowaliśmy nasze procedury i uprościliśmy je, co pomogło opanować sytuację - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Koronawirus w Polsce Maciej Wąsik Krzysztof Świątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji granica Niemcy

Walka z koronawirusem. Prof. Marcin Drąg: enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej z zespołu prof. Marcina Drąga zbadali enzym, który może okazać się kluczowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. - Okazało się, z enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków. Jeszcze dwa tygodnie temu nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo on jest ważny - mówi w "Sygnałach Dnia" prof. Marcin Drąg. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Koronawirus w Polsce zdrowie badanie Katarzyna Gójska Nasz komentarz POLSKA

Minister edukacji: być może będzie trzeba rozważyć kwestię mandatów dla rodziców

- To sprawa do przedyskutowania, w porozumieniu z MSWiA zastanowimy się nad tego typu rozwiązaniami - odpowiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, na pytanie o możliwość wprowadzenia mandatów dla rodziców, którzy nie sprawują odpowiedniej opieki nad swoimi dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Dariusz Piontkowski edukacja Krzysztof Świątek szkoła szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna Koronawirus w Polsce nauczyciel

Jak w walce z koronawirusem sprawdza się Unia Europejska?

- Na skalę nie tylko europejską, ale i światową nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia z taką sytuacją, że aż tak głęboki kryzys polityczny i gospodarczy może dotknąć tak wiele krajów i społeczeństw. W tym sensie można mówić, że to będzie test dla UE, dla Europy jako kontynentu. Pytanie jaki i w jakiej perspektywie - mówił w "Pulsie świata" Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT