Polskie Radio
Section05

kultura hp

Nicolas Cage gra samego siebie w filmie "Nieznośny ciężar wielkiego talentu"

22 kwietnia do polskich kin wchodzi komedia sensacyjna "Nieznośny ciężar wielkiego talentu", w której Nicolas Cage pojawia się w roli… Nicolasa Cage'a. – Ciekawe jest to, że ten film nie jest parodią, nie jest historią, która obśmiewa Nicolasa Cage'a, ale jest swego rodzaju hołdem dla tego aktora – powiedziała w audycji "Fajny film" Małgorzata Matuszewska, przedstawicielka polskiego dystrybutora filmu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka nicolas cage

Wisła bohaterką przekrojowej wystawy J. Modzelewskiego

Wystawa "Kraj nad Wisłą" prezentowana w CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości malarza Jarosława Modzelewskiego – pokazuje twórczość malarza od czasu ukończenia warszawskiej ASP w latach 80., przez okres aktywnego uczestnictwa w nurcie polskiej nowej ekspresji po, jak ujmują to krytycy sztuki, "odmalowywanie ikon codzienności", co Modzelewski robi do dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Katarzyna Cygler wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa

"Magiczna podróż po wędrujących obrazach". Minister kultury chwali polską wystawę na weneckim Biennale

Wystawa romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim weneckiego Biennale 2022 to "opowieść o nieustannej wędrówce obrazów i wzajemnych wpływach pomiędzy kulturą romską, polską i europejską" - ocenił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym z okazji otwarcia ekspozycji. "Jest ona próbą poszerzenia europejskiej historii sztuki o przedstawienie kultury romskiej" - zaakcentował prof. Gliński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wenecja SZTUKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa

Artyści wspierają Ukrainę: wielki koncert w NOSPR

"Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie" – tak zatytułowany jest koncert, który w sobotę, 30 kwietnia odbędzie się w sali NOSPR w Katowicach. Wezmą w nim udział gwiazdy polskiej muzyki i gość specjalny: Vyrij – młodzieżowy chór ukraiński. Część dochodów z biletów zostanie przekazana na pomoc Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzyka hp MUZYKA NOSPR Katowice Ukraina Patrycja Markowska L.U.C. AbradAb Karolina Czarnecka Ania Dąbrowska Mateusz Pospieszalski Grzegorz Markowski Renata Przemyk Piotr Rogucki Trójka

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem wychowanie Żydzi Katarzyna Cygler Trójka

Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA Maria Konopnicka literatura poezja listy

Sztuka pomagania, czyli "Refugees Welcome"

Nie od dziś wiadomo, że w trudnych sytuacjach czasami bardziej niż oficjalna pomoc liczy się zwykły ludzki gest. Gest serdeczny, nie obliczony na poklask ani na popis. Zastanawiające, że artyści – na ogół egotyści nastawieni na siebie, nadmiernie wyczuleni na aplauz bądź jego brak – wykazują się także niezwykłą wrażliwością, jeśli chodzi o cudzy los. Czasami takich twórców nazywamy społecznikami, ale to raczej nie jest trafne określenie: artyści mają inną niż większość ludzi skalę emocjonalną. I właśnie ów emocjonalny naddatek powoduje, że angażują się w coś, obok czego inni ludzie czasem przechodzą obojętnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA SZTUKA wystawa Warszawa pomoc uchodźcy Ukraina Trójka Trójka Ukraina

Siergiej Łoźnica – ukraiński cybernetyk, który został reżyserem

Siergiej Łoźnica jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich reżyserów filmowych. Od początku XXI wieku mieszka w Niemczech i ma w dorobku kilkanaście filmów dokumentalnych oraz cztery fabularne. O jego twórczości ze swoim gościem w świątecznym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo" rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Siergiej Łoźnica Donbas Cannes Trójka

Co wiemy o postaciach związanych z męką Pańską?

Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, najważniejszego okresu dla katolików i starokatolików. Co oznacza ten czas, czego uczy męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, kim wreszcie są uczestnicy wydarzeń, o których wspomina Pismo Święte – o tym ze swoim gościem rozmawia Karol Gnat.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA społeczeństwo STYL ŻYCIA droga krzyżowa Jezus Chrystus Karol Gnat Trójka Wielkanoc Triduum Paschalne

Jest czas milczenia i czas mówienia. "Trójka pod księżycem" na Wielki Piątek

Wielki Piątek na antenie Trójki rozpoczął się spotkaniem w "Trójce pod księżycem". – Trzy dni kończące Wielki Post są dla wierzących czasem milczenia, ciszy, niedosłownej jednak – powiedziała prowadząca audycję Barbara Marcinik i zaprosiła do wspólnego zagłębienia się w – często niedosłowną – ciszę.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Wielkanoc Eryk Lubos tradycja