Polskie Radio
Section05

kultura hp

Profesor Jerzy Limon – odszedł wybitny znawca sztuki elżbietańskiej

Odszedł wybitny teatrolog, znakomity anglista, tłumacz i pisarz – autor książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Inicjator stworzenia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i jego dyrektor od momentu powstania w roku 2008.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Gdańsk William Szekspir Jerzy Limon Piotr Łodej Trójka

Sztafeta pokoleń w misji odbudowy Zamku Królewskiego. Reportaż

W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1971 roku postawiono historyczną skarbonkę, do której w latach 70. wrzucano datki na ten cel. Charakterystyczny gmach zamku zamykający wschodnią pierzeję pl. Zamkowego znowu stoi – także dzięki ofiarności Polaków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Zamek Królewski Urszula Tomaszewska-Żółtowska Trójka

Himalaje oczami bezimiennych. "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej

Dla zachodnich alpinistów sięgająca niemal 8000 metrów Kumbhakarna to jedna z najtrudniejszych gór świata i wymarzony cel do zdobycia. Dla nepalskich Szerpów Kumbhakarna to jedna z ostatnich świętych gór. O zderzeniu tych dwóch kultur opowiada pełnometrażowy film dokumentalny Elizy Kubarskiej "Ściana cieni", który miał swoją światową premierę 26 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM kino

Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia

Tym razem "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego "Korespondencja 1945–1959". Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Albert Camus