Polskie Radio
Section05

KULTURA

Zmarła sopranistka Aga Mikolaj. "Skromna, wyrazista i spontaniczna"

- Aga była osobą bardzo emocjonalną. Słuchała ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, była osobą skromną, a przy tym - chciałoby się powiedzieć - typową śpiewaczką, której emocje uzewnętrzniały się w sposób wyrazisty i spontaniczny - wspominał znakomitą artystkę Wojciech Nentwig. Aga Mikolaj zmarła 11 listopada w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Andrzej Sułek wspomnienie muzyka klasyczna Dwójka

Historia brata Alberta Chmielowskiego zekranizowana. "Nędzarz i madame" od dziś w kinach

Dziś w kinach premiera filmu "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga. Film przedstawia artystyczną i duchową drogę powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich - Adama Chmielowskiego - twórcy, który po latach burzliwej młodości porzuca dotychczasowe życie, zostaje dla świata Bratem Albertem i przyszłym świętym.
Zobacz więcej na temat:  Adam Chmielowski Kościół Kościół katolicki FILM POLSKA

Bruksela: otwarto wystawę poświęconą wspólnej historii Polski i Europy

"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" to wystawa, która wczoraj została otwarta w Brukseli w Dniu Narodowego Święta Niepodległości. Ekspozycję można oglądać w kościele Notre-Dame de la Chapelle. Jej realizatorami są Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE oraz Centrum Kultury w Lublinie. Została ona dofinansowania przez Polską Fundację Narodową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 historia Polski Wydarzenia wystawa Unia Europejska Beata Płomecka

Nagrody "Teatru" w "Trójce pod Księżycem"

Miesięcznik "Teatr" przyznaje swoje nagrody od 1976 roku. Początkowo – po tragicznej śmierci Konrada Swinarskiego – redaktorzy wyróżniali reżyserów. W 1984 roku do laureatów Nagrody imienia Konrada Swinarskiego dołączyli najlepsi aktorzy, honorowani Nagrodą imienia Aleksandra Zelwerowicza. Kilkanaście lat temu ustanowiono także Nagrodę Specjalną miesięcznika.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Aleksandra Kaczkowska TEATR

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Xawery Dunikowski Monika Małkowska SZTUKA malarstwo

Orbitowski o książce "Chciałem być piosenkarzem"

- Mimo sympatii do tego dzieła, która może jest spowodowana sympatią do samej postaci Krzysztofa Krawczyka, odnoszę wrażenie, że obcuję z biografią z fabryki biografii. Bierzemy trochę artykułów prasowych, rozmawiamy z paroma znajomymi i dodajemy odrobinę wpisów internautów mniej lub bardziej znanych, mieszamy i oto jest opowieść o człowieku - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Polskie Radio 24 Krzysztof Krawczyk czytelnictwo biografia

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta dzień niepodległości 11 listopada Anna Popek wojsko historie Święto Niepodległości 2021 HISTORIA

Konkurs na książkę o Paderewskim. "Chcemy, by ktoś przybliżył jego fenomen"

- Talenty literackie znajdujemy od 76 lat, ale chcemy poszerzyć ten obszar eksploracji jeszcze nieujawnionych geniuszy. Stąd odezwa do ludzi pióra, aby spróbowali swoich sił i opisali postać wyjątkową. Zahaczając nie tylko o aktywność polityczną, ale także muzyczną, lub też nie tylko muzyczną, ale także polityczną - mówił w Dwójce dyrektor PWM Daniel Cichy o konkursie na monografię Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne Jakub Kukla Dwójka Ignacy Jan Paderewski

"Posługuję się estetyką błędu, zazębienie kadrów generuje nową rzeczywistość". Zygier o cyklu "Twoone"

- Wywołuję pewne zaburzenie odbioru, posługuję się estetyką błędu. "Zaciągam" kadry w aparacie, klatki nakładają się. Jest to możliwe w aparacie, który wykorzystuje film analogowy. Przestrzeń wspólna - ta, która wynika z zazębienia kadrów - generuje coś zupełnie nowego, nową rzeczywistość - powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf Grzegorz Zygier. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia Polskie Radio 24

Radio Chopin – to już cztery lata

Wciąż jeszcze pamiętamy emocje związane z Konkursem Chopinowskim, największym świętem polskiej muzyki, a nadeszła kolejna ważna chwila: 10 listopada świętujemy czwartą rocznicę powstania Polskiego Radia Chopin. O tej niezwykłej inicjatywie, dzięki której emocje związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem są wciąż żywe, a jego muzyka rozbrzmiewa przez cała dobę mówi dyrektor PR Chopin Marcin Gmys.
Zobacz więcej na temat:  koncert rocznica Marcin Gmys MUZYKA Marta Piasecka Trójka muzyka hp