Polskie Radio
Section05

poezja

Nie tylko pod Grunwaldem. Potęga i zagadki "Bogurodzicy"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze chrześcijaństwo literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Julia Hartwig. "Już w szkole mówili o mnie: Jula-poetka"

– Wtedy nie wyobrażałam sobie, że zostanę pisarzem. Ale przyklejono do mnie taką markę. To było bardzo zobowiązujące, choć wcale się o to nie starałam – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia swoje literackie początki wspominała Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA książki literatura historia Polski HISTORIA wiersze Artur Międzyrzecki Ksawery Pruszyński

"Jej głos wciąż brzmi aktualnie". 80 lat temu zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z najbardziej niezwykłych postaci polskiej literatury XX wieku. Zamiast wybierać patriotyczne tony i styl modernistycznych kapłanek poezji, szła własną drogą - pełną erotycznego niepokoju, zaskakujących metafor i codzienności przepuszczonej przez filtr intymności. Zmarła 9 lipca 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KSIĄŻKA Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Wisławy Szymborskiej historie rodzinne. Posłuchaj wspomnień

– Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 102. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska biografia Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura rodzina

Antonina Tosiek laureatką XIII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Najlepszą książką poetycką wydaną w 2024 roku został tom "Żertwy" autorstwa Antoniny Tosiek. Zdecydowała o tym kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Laureatka otrzymała statuetkę oraz czek, a pozostali nominowani - nagrody pieniężne. Uroczysta gala oraz przyznanie nagród było częścią programu trwającej XIV edycji Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Antonina Tosiek Wisława Szymborska Festiwal Miłosza Dwójka KULTURA Kraków literatura

"W Szetejniach sobie hasałem". Czesław Miłosz o swoim dzieciństwie

– Szczęśliwe wydarzenia w dzieciństwie pomagają nam w życiu późniejszym. Moje było "dość urozmaicone" ze względu na I wojnę światową i rewolucję w Rosji. Ale szczęśliwe momenty też były: kiedy w Szetejniach sobie hasałem. To było bardzo szczęśliwe – opowiadał przed mikrofonem Radia Wolna Europa w 1997 roku Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Litwa II RP Kresy literatura wspomnienie dzieciństwo