Polskie Radio
Section05

polecane24

"Atmosfera wokół prezydent Warszawy coraz gęstsza"

– Powstaje wrażenie, że w ostatnich latach nad głową Hanny Gronkiewicz-Waltz działał parasol ochronny w kwestii reprywatyzacji – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Guział. Warszawski radny w Rozmowie Poranka mówił również o propozycji zmian dotyczących ustroju stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Guział Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz aglomeracja warszawska Platforma Obywatelska CBA reprywatyzacja POLSKA

Polacy współtworzą największy teleskop na świecie

Trwają prace nad budową Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego, który będzie pozwalał na znacznie dokładniejsze obserwacje niż Teleskop Hubble’a. Swój wkład w przedsięwzięcie będą mieli polscy inżynierowie. Gośćmi audycji Czas na Naukę byli Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej i Kamil Grassmann z firmy SENER Polska, która jest odpowiedzialna za stworzenie istotnych komponentów dla dwóch zwierciadeł teleskopu.
Zobacz więcej na temat:  astronomia Polskie Radio 24 Katarzyna Kobylecka kosmos Chile

"Radni PO zdecydowali o zmarnowaniu kilku milionów złotych"

- Dziś - gdy Platforma Obywatelska, która ma w Radzie Warszawy samodzielną większość, mogła uchwalić wszystko - radni PO zdecydowali, jak zmarnować kilka milionów złotych – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski. Gość skomentował w ten sposób decyzję stołecznej rady miasta, która w poniedziałek zarządziła referendum ws. zmiany granic Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Jarosław Krajewski Polskie Radio 24

Narodowe Czytanie 2017. "Po takie książki należy sięgać"

Do 15 lutego 2017 roku można wziąć udział w głosowaniu internetowym ws. wyboru lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wśród propozycji są "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiętnik Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Gościem Rozmowy Kulturalnej był podsekretarz stanu i minister ds. polityki kultury w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie prezydent Andrzej Duda czytelnictwo książki

Nadzwyczajne sesje Rady Warszawy. Prezydent na urlopie

Pierwsza sesja rozpoczęła się o godzinie 12. Zwołana na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej dotyczy ustawy metropolitalnej. Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada powiększenie Warszawy o 32 gminy. O godzinie 13 rozpoczęła się druga sesja, poświęcona nieprawidłowościom przy reprywatyzacji gruntów w stolicy. O jej zwołanie wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz zapowiedziała, że nie weźmie udziału w sesji. Gościem Polskiego Radia 24 był prawnik Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja aglomeracja warszawska aglomeracja

Karuzela VAT. Na czym polega mechanizm?

<p>Wicepremier Mateusz Morawiecki wypowiedział otwartą wojnę karuzelom VAT-owskim. W walce z procederem upatruje źródła finansowania m.in. programu Mieszkanie Plus, Programu 500 Plus i wielu inwestycji. Jak zaznaczył, na uszczelnieniu systemu podatkowego, głównie w obszarze podatku VAT, uda się zaoszczędzić ok. 40 - 50 mld zł. O tym, na czym polega karuzela VAT-owska, mówili w Debacie Poranka Mateusz Walewski (ekonomista PwC), Andrzej Derlatka (Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie) i właściciel upadłej sieci handlowej Nexa, ofiara karuzeli VAT Stanisław Kujawa.</p>
Zobacz więcej na temat:  vat Mateusz Morawiecki przedsiębiorca przedsiębiorstwo podatki

"Działalność gospodarcza dla wszystkich na równych prawach"

- Jeśli chce się wspierać polską gospodarkę to nie należy tworzyć "stref specjalnej troski dla przedsiębiorców zagranicznych". Polacy w Polsce mają prowadzić działalność gospodarczą na równych prawach ze wszystkimi, a jeśli nie – niech będzie jedna, specjalna strefa ekonomiczna na terenie całej Polski. Nie płaćmy wówczas podatków wszyscy – tak jak Niemcy w Polsce - i oczekujmy od rządu, że da nam 90 mln na inwestycje – powiedział w programie 24 Pytania poseł Marek Jakubiak, wiceprzewodniczący Kukiz’15. Gość odniósł się także do rozpoczynającej się we wtorek wizyty kanclerz Angeli Merkel w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Marek Jakubiak Angela Merkel Niemcy Jarosław Kaczyński PiS

Czy papież Franciszek jest za bardzo miłosierny?

Książka Antonio Socciego "Ostatnie proroctwo. List do papieża Franciszka o Kościele w czasach ostatecznych" wywołała burzę. Autor stawia w niej zarzut o wewnętrzne osłabianie Kościoła przez papieża. Chodzi o jego ustępstwa wobec liberalnego i lewicowego sposobu myślenia. Czy ten zarzut jest słuszny? Odpowiadał w audycji "Życie z duszą czy bez" Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, redaktor naczelny TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół katolicki papież Franciszek Tomasz Terlikowski wiara

Leszek Miller: ze współpracy Wałęsy z SB nie wynika nic

- Nie zaskoczył mnie wynik ekspertyzy grafologicznej ws. materiałów z archiwum gen. Kiszczaka. Kwestie te są znane od dawna i były już wielokrotnie omawiane. Częściowo w różnych wypowiedziach Lech Wałęsa nie kwestionował swojej współpracy więc potwierdzono to, o czym wszyscy wiedzą pod warunkiem, że chcą wiedzieć – powiedział w programie Dwoje Na Jednego były premier i przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Leszek Miller Lech Wałęsa TW Bolek Donald Tusk

"Naszym celem jest pełne członkostwo w UE i NATO"

- By w Gruzji były kontynuowane reformy, Bruksela powinna zaoferować Tbilisi perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej na poziomie politycznym. Nie mamy żadnych iluzji co do jakichś dat czy szybkiego wejścia do UE choć naszym celem jest pełnowartościowe członkostwo we Wspólnocie i NATO – powiedział w Polskim Radiu 24 gruziński minister integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wiktor Dolidze.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja NATO Unia Europejska

Ustawa metropolitalna. "Ewidentny kontekst polityczny"

Miniony tydzień upłynął pod znakiem dyskusji nad projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. - Prawo i Sprawiedliwość głosem Jacka Sasina próbuje narzucić przekaz, że partia rządząca realizuje projekt Platformy Obywatelskiej, czyli ustawę metropolitalną, którą PO forsowała w 2015 roku, tylko w sposób ulepszony. Podstawową różnicą jest to, że PO nie ingerowała w wybór prezydenta Warszawy, a gminy musiały się zgodzić na te rozwiązania – mówił Michał Wróblewski, "Fakt". Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor, "Gość Niedzielny".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska

"Ikony" - portrety terrorystów walczących z caratem

Stefan Türschmid, autor powieści "Mrok i mgła", tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W jego najnowszej książce "Ikony" znajdziemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. - Terror w Rosji wynikał z braku możliwości podjęcia działalności opozycyjnej. W związku z tym nie można było zrobić nic innego, jak tylko się zbuntować. Paradoksalnie, wielu kapitalistów i arystokratów przeznaczało środki na działalność partii opozycyjnych i terrorystycznych, ponieważ wydawało im się, że to jedyne co można zrobić, by zmienić ustrój i go zeuropeizować – mówił w audycji Między Kropkami Stefan Türschmid.
Zobacz więcej na temat:  książki Rosja Włodzimierz Lenin literatura