Polskie Radio
Section05

POLSKA

CPK i szybka kolej. Jest pierwszy wniosek o decyzję środowiskową

Spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła wniosek o tak zwaną decyzję środowiskową dla budowy 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Łodzi. Wcześniej spółka ogłosiła wariant inwestorski dla tej inwestycji. Wniosek, to pierwszy etap procesu zgód i pozwoleń związanych z budową nowej linii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport centralny port komunikacyjny kolej PKP transport publiczny samolot inwestycje społeczeństwo infrastruktura

Globalne ambicje Korei Płd. W Polsce są i będą realizowane ogromne inwestycje

Zakup czołgów, armatohaubic oraz trzech eskadr samolotów z Korei Południowej może kosztować Polskę nawet 65 mld zł. To jednak nie koniec, bo Azjaci chcą również aktywnie uczestniczyć w rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samsung Korea Południowa inwestycje zagraniczne inwestycje Polska w Unii Europejskiej elektrownia atomowa wojsko Wojsko Polskie Dolny Śląsk

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy. Marek Ast: pokazujemy, że decydujemy o własnych sprawach

- To nie jest wyłącznie sukces rządów Zjednoczonej Prawicy, ale państwa polskiego, podkreślający jego suwerenność oraz etap, na którym Polska się znajduje - szybko rozwijające się państwo, które stać na takie inwestycje, zrealizowane w krótkim okresie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast (PiS). W audycji wziął udział również Jan Łopata (Polskie Stronnictwo Ludowe). - Obawiam się, że znowu Prawo i Sprawiedliwość na sztandary weźmie walkę z samorządowcami i nie będzie np. możliwości zagospodarowania portu w Elblągu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony Mirosław Skowron

Uczniowie szykanowani za wiarę? "Nasz Dziennik" pisze o "chrystianofobii w szkołach"

"Nasz Dziennik" podaje, że  katoliccy uczniowie są dyskryminowani w szkole ze względu na wyznawaną religię. Sytuacja jest alarmująca szczególnie w większych miastach. - Utarło się w świadomości środowisk liberalnych, lewicowych, że do dobrego tonu należą kpiny z Kościoła, wyśmiewanie tego, co związane jest z wiarą katolicką - podano.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wiara Kościół chrześcijaństwo

"Dziecko w sercu Krakowa". Marsz dla Życia i Rodziny po raz kolejny przejdzie ulicami stolicy Małopolski

W niedzielę w Krakowie już po raz ósmy odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku uczestnicy przejdą pod hasłem "Dziecko w sercu Krakowa". Wydarzenie rozpocznie się w południe na Placu Matejki. Następnie, podążając ulicą Floriańską, zgromadzeni skierują się w stronę Rynku Głównego.
Zobacz więcej na temat:  regiony małopolskie Kraków rodzina Marsz dla Życia i Rodziny

Przekop Mierzei Wiślanej. Sławomir Neumann: nigdy nie byłem wielkim entuzjastą tej inwestycji

- Nigdy nie byłem wielkim entuzjastą tego przekopu. Do dzisiaj nim nie jestem. On już dziś jest, więc trzeba będzie go jakoś zagospodarować. Potwierdziły się wszystkie obawy, które zgłaszaliśmy przed budową - podkreślił w Polskim Radiu 24 Sławomir Neumann, poseł Platformy Obywatelskiej. Polityk argumentował m.in., że jest to inwestycja "bardzo droga w utrzymaniu". 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Neumann Przekop Mierzei Wiślanej Platforma Obywatelska

Przekop Mierzei Wiślanej. Poseł PiS: Polska nie będzie już krajem, w którym cudzy interes liczy się bardziej od własnego

- Duże państwo w Europie, obojętnie, gdzie by nie leżało, nie może pozwolić na to, żeby do części jego terytorium nie było swobodnego dostępu. Jesteśmy chyba jednym krajem na kontynencie, który taką sytuację jeszcze kilka dni temu miał - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska opozycja PiS Mirosław Skowron Mierzeja Wiślana Elbląg bezpieczeństwo Rosja

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Kuźmiuk: jego uruchomienie jest zerwaniem z polityką podporządkowania się Rosji

- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ogromne znaczenie polityczne. Jego uruchomienie świadczy o usunięciu pewnego podporządkowania się naszego kraju wobec Rosji. Do tej pory korzystanie z wód Zalewu Wiślanego zależało tylko od politycznych decyzji Moskwy - przypomniał na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Elbląg Zbigniew Kuźmiuk Katarzyna Gójska

Weszły w życie ograniczenia wizowe dla Rosjan. Wiceszef MSZ tłumaczy, czemu są "absolutnie zasadne"

- Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje, ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen, są absolutnie zasadne - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 wizy

SONDAŻ Polacy popierają wszelkie formy pomocy naszego kraju Ukrainie. Liderem wyborcy Zjednoczonej Prawicy

Nieustannie trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym w dalszym ciągu potrzebna jest pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Polska jest krajem, który od pierwszego dnia bestialskiej napaści na suwerenne państwo niesie wszelką możliwą pomoc. W pierwszej kolejności to nasze społeczeństwo wyciągnęło pomocną dłoń do Ukraińców, a następnie rząd, który pomaga dyplomatycznie, finansowo, militarnie. 
Zobacz więcej na temat:  sondaż wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc zjednoczona prawica

PROGNOZA POGODY Będzie pochmurno i deszczowo. Sprawdź prognozę pogody na początek tygodnia

Początek tygodnia przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu na obszarze całej Polski. Na zachodzie i w północnej części kraju możliwe są burze. Termometry wskażą maksymalnie od 10 do 16 stopni Celsjusza. Jak przekazała Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB, od czwartku możliwa jest niewielka poprawa pogody, z mniejszą ilością deszczu i większą słońca.
Zobacz więcej na temat:  pogoda prognoza pogody IMGW deszcz społeczeństwo wiatr