Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Słowem Niepodległa w Lublinie. Powstanie rządu Daszyńskiego

7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem. „Skutki powołania rządu lubelskiego odczuwamy do dzisiaj, ponieważ to on pchnął Polskę w kierunku demokratyzacji i wolnych wyborów” – mówił w audycji Słowem Niepodległa historyk z działu edukacji Muzeum Lubelskiego dr Mateusz Gapski. W audycji gościli także Piotr Krukowski (dział militarny Lubelskiego Muzeum) i Mateusz Lipiński (grupa rekonstrukcji historycznej „Grenediere”).
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Józef Piłsudski Ignacy Daszyński odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa Lublin

Debata Młodych: jak powinna przebiegać cyfryzacja Polski?

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Morawieckiego powołał na stanowisko ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. W audycji Młoda Audycja Polityczna o cyfryzacji dyskutowali Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz’15), Nathaniel Organ (Forum Młodych PiS), Stanisław Garstecki (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Piotr Kaczmarek (Federacja Młodych Socjaldemokratów SLD) i Konrad Wojnarowski (Forum Młodych Ludowców).
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja Ministerstwo Cyfryzacji internet dane osobowe bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa Zbrodnia Katyńska

Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe. Początek zmian?

Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby. Do sprawy odniósł się w magazynie „Świat w Powiększeniu” Bartosz Kozakiewicz, wielokrotny koordynator polskich programów pomocowych w krajach azjatyckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Kim Dzong Un Korea Południowa USA Chiny

"Ten problem nie został rozwiązany od początku III RP"

O "kameralne spotkanie w cztery oczy", aby przedstawić "najsłabszą w Polsce grupę społeczną", która potrzebuje pomocy "na wczoraj, a nawet na przedwczoraj" - zaapelowali do Jarosława Kaczyńskiego protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych. O proteście mówili w audycji Gorący Temat politolog prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepełnosprawni niepełnosprawność Sejm

"Hermaszewski wiedział co robił, wchodząc do WRON"

„Konkluzja po spotkaniu ws. tzw. ustawy degradacyjnej jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy; natomiast można rozmawiać o symbolicznym, za pomocą uchwały, ocenieniu osób i wydarzeń z przeszłości” - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O ustawie degradacyjnej mówił Polskim Radiu 24 Piotr Semka z „Do Rzeczy”, a także historyk dr Piotr Gontarczyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mariusz Błaszczak dekomunizacja wojsko Piotr Semka historia PRL stan wojenny Mirosław Hermaszewski

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Komentarze

Od piątku w resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych; zostanie on przygotowany najszybciej, jak to możliwe - mówiła w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do osób protestujących w Sejmie  o zaufanie i powrót do domów. O proteście opiekunów osób z niepełnosprawnością mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Karolina Zioło-Puzuk (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Maciej Kożuszek („Gazeta Polska Codziennie”) i Antoni Trzmiel (TVP).
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność protest Sejm Mateusz Morawiecki Antoni Trzmiel

Kolekcja Czartoryskich. "Jedna z największych na świecie"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Zdaniem wicepremiera rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa, a zakupu chciał też dokonać poprzedni rząd. O kolekcji Czartoryskich mówił w audycji Utracone, Odzyskane członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Maciej Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki Magdalena Ogórek historia Polski

Eksperci o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Projekt wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe zostanie zmodyfikowany. W resorcie finansów trwają konsultacje dot. projektu, do którego partnerzy społeczni i instytucje finansowe zgłosiły w sumie 1022 poprawki. O PPK mówili w audycji Debata PR24 prof. Leokadia Oręziak (SGH), dr Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i autor pomysłu PPK), Małgorzata Rusewicz (prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych) i Bogdan Grzybowski (ekspert OPZZ i członek Rady Nadzorczej ZUS).
Zobacz więcej na temat:  emerytura pracownik oszczędności oszczędzanie Leokadia Oręziak Paweł Wojciechowski

II tura negocjacji ws. systemu Patriot. Komentarze ekspertów

Polscy negocjatorzy rozpoczęli w tym tygodniu w USA kolejną turę rozmów w sprawie systemu Patriot. - Przedmiotem negocjacji związanych z dostawami systemu Patriot będzie m. in. połączenie systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew - zapowiada szef MON Mariusz Błaszczak. O negocjacjach ws. systemu przeciwrakietowego Patriot mówili w audycji Café Armia Juliusz Sabak (Defence24.pl) i Andrzej Kiński („Nowa Technika Wojskowa”).
Zobacz więcej na temat:  Patriot USA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko

"Dzieci boją się mówić o cyberprzemocy w internecie"

Dokuczanie w sieci jest bardzo powszechnym problemem. Według raportu NIK aż 40 proc. młodzieży w wieku szkolnym zetknęło się ze zjawiskiem cyberprzemocy, a blisko połowa przyznała, że w przypadku jej doświadczenia nie szukałaby pomocy u bliskich. W tym roku kampania „Bądź kumplem - nie dokuczaj” skupia się na przemocy w internecie. O bezpieczeństwie dzieci w sieci mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Bolek z Lifetube.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość dzieci szkoła bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie POLSKA

"Sprawa Gorgonowej to był typowy proces poszlakowy"

W ostatnich dniach ukazała się kolejna książka odtwarzająca słynną „sprawę Gorgonowej” z początku XX wieku. Historia guwernantki oskarżonej o zabójstwo córki swego chlebodawcy wciąż fascynuje pisarzy, twórców filmowych, a także badaczy sądownictwa i kryminalistyki. Dlaczego tematyka kryminalna jest tak dla mediów pociągająca? O tym mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Piotr Kruszyński, adwokat i prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo historia Polski Piotr Kruszyński

„Protest w Sejmie może przynieść efekty w postaci rozwiązań systemowych”

- Jest nadzieja, że protest rodziców osób niepełnosprawnych przyniesie efekty w postaci rozwiązań systemowych. To jest najważniejsze, w przeciwieństwie do jednorazowej zapomogi czy pomocy rzeczowej. Ważne jest przygotowanie i przegłosowanie ustawy, która tworzy systemowy ciąg pomocy dla tych rodzin - powiedział w audycji Północ Południe Krzysztof Losz z „Naszego Dziennika”. Odniósł się w ten sposób protestu rodziców osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm protest niepełnosprawni niepełnosprawność Mateusz Morawiecki

„W Polsce wytrącono z równowagi ekosystem służb, rozbito, skłócono środowisko”

- Urząd Ochrony Państwa w 2001 roku - nim przejął go rząd Leszka Millera - był w bardzo dobrej kondycji i osiągał bardzo dobre efekty co było dostrzegane także przez partnerów z NATO – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. Odniósł się także do obecnego stanu polskich służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 urząd ochrony państwa Leszek Miller służby specjalne Grzegorz Małecki Agencja Wywiadu NATO

Po spotkaniu Merkel - Macron. Rozmowy o reformie UE

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w Berlinie wizytę kanclerz Angeli Merkel. Głównym tematem rozmów były reformy Unii Europejskiej. Jak stwierdzą eksperci, Merkel i Macron zgadzają się co do tego, że mają różne wizje przyszłości Unii. O wizycie mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Francja Emmanuel Macron Angela Merkel