Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Broniewski symbolem walki o niepodległość Płocka

Jedno z najstarszych miast w Polsce, czyli Płock w 1921 roku został odznaczony przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z walką o niepodległość mieszkańców Płocka związana jest postać poety Władysława Broniewskiego. O roli Płocka w odzyskaniu niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Joanna Banasiak (dyrektor Książnicy Płockiej) historyk dr Grzegorz Gołębiewski i Tadeusz Milke (harcerski Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”).
Zobacz więcej na temat:  Płock Władysław Broniewski Słowem Niepodległa historia Polski odzyskanie niepodległości niepodległość

"Media społecznościowe narzędziem walki politycznej"

Szef Facebooka Mark Zuckerberg przyznał w środę, zeznając przed komisją Izby Reprezentantów, że jego prywatne dane zostały sprzedane brytyjskiej firmie doradczej Cambridge Analytica, która miała dostęp do danych 87 mln użytkowników bez ich zgody. O ochronie danych w internecie mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Michał Sawicki  (Klub Młodych Kukiz’15), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Tomasz Puchalski (Młoda Prawica), Karol Wojtas (Młodzi Nowocześni) i Jakub Dudek (Młodzi Demokraci PO). Przełuchania Marka Zuckerberga przez amerykańskim Senatem komentował też w PR24 prawnik Ordo Iuris Tymoteusz Zych.
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe internet bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych Facebook Mark Zuckerberg

„Wyścig zbrojeń na Facebooku”. Manipulacje Rosji

Szef Facebooka Mark Zuckerberg zeznał przed komisją Senatu USA, że „w Rosji są ludzie, których pracą jest eksploatowanie naszych systemów, a także innych systemów internetowych. Więc jest to wyścig zbrojeń”. O wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez Rosjan mówił w audycji 7 Dni Wschód Alieksiej Sidorenko, ekspert do spraw bezpieczeństwa w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Mark Zuckerberg Facebook USA Rosja wojna hybrydowa Wielka Brytania

„Świadectwo wrażliwości społecznej premiera i rządu”

– Musimy i chcemy zmieniać nasze podejście w zależności od oczekiwań społecznych – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska jest jedna” premier zapowiedział nowe pomysły na reformy społeczno-gospodarcze. Do wystąpienia szefa rządu odniósł się w magazynie „Północ-Południe” Andrzej Potocki z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński cit ZUS

"To było najlepsze wystąpienie premiera Morawieckiego"

Podczas konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki zapowiedział udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców. Konwencję PiS skomentowali w PR24 Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. Adama Smitha), Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”), dr Piotr Zakrzewski (politolog z UKSW), Krzysztof Losz ("Nasz Dziennik") oraz Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński cit Andrzej Sadowski gospodarka polska ZUS zus składki sondaże Platforma Obywatelska Wojciech Wybranowski

Ponad sto rakiet spadło na Damaszek i pobliskie Homs

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę serię nalotów w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie. O atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims. O ataku rakietowym w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz (politolog) Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Wojna w Syrii Wojciech Cegielski broń chemiczna Baszar al-Assad USA Rosja Francja Wielka Brytania

"PiS dobrze zobaczył, że Polacy nie lubią dzielenia"

Premier zapowiada podczas konwencję PiS w Warszawie tzw. „piątkę Morawieckiego”. To pakiet pięciu zmian przewidujący między innymi - obniżkę składki ZUS i podatku CIT, a także wsparcie dla uczniów, fundusz budowy dróg lokalnych i ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. O konwencji PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Wróblewski (publicysta), Kraol Gac (portal Dorzeczy.pl) i prof. Antoni Kamiński (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Platforma Obywatelska Karol Gac Antoni Kamiński Jerzy Jachowicz ZUS cit Mateusz Morawiecki

Atak w Syrii w odwecie za użycie broni chemicznej

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego na wojskowe obiekty w Syrii. Syryjska telewizja informuje, że celem ataku sił USA był Damaszek i jego okolice. W stolicy słychać było odgłosy potężnych eksplozji. O rozpoczęciu operacji - spodziewanej od kilku dni - poinformował jako pierwszy prezydent USA Donald Trump.  Atak USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię w odwecie za użycie broni chemicznej. O wydarzeniach w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 m.in. Agnieszka Bryc (UMK Poznań), Jacek Raubo (UAM Poznań) oraz Jakub Palowski (Defence24pl). 
Zobacz więcej na temat:  USA Syria Damaszek Donald Trump Francja Wielka Brytania Baszar al-Assad

Konwencja PiS w Warszawie. Nowe otwarcie rządzącej partii

W sobotę w Warszawie ma odbyć się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, w której wezmą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes ugrupowania, Jarosław Kaczyński. W magazynie Północ-Południe komentarz prof. Sławomira Sowińskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Planowane są m.in. wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Transmisja wystąpień polityków w Polskim Radiu 24 od godz. 12.00.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński wybory samorządowe Mateusz Morawiecki Sławomir Sowiński

I prezes SN zwołała posiedzenie KRS na 27 kwietnia

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poinformowała, że podjęła decyzję o zwołaniu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na 27 kwietnia. Jak powiedziała, to posiedzenie będzie poświęcone tylko wybraniu nowego przewodniczącego Rady. O decyzji prezes Gersdorf mówili w audycji Rozmowa PR24 europosłowie prof. Karol Karski (PiS) i prof. Bogusław Liberadzki (SLD).
Zobacz więcej na temat:  krs Krajowa Rada Sądownictwa Małgorzata Gersdorf

"Kodeks pracy wymaga zmiany, strony muszą się zgodzić"

„Dorobek komisji kodyfikacyjnej będzie wykorzystany, jest niezwykle cenny i ważny; kwestie nad którymi musimy popracować to czas pracy, czy spory zbiorowe” - oświadczyła w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. O zmianach w Kodeksie pracy mówił w audycji Jakim Prawem prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kodeks pracy prawo pracy Elżbieta Rafalska Artur Wdowczyk Ministerstwo Rodziny zatrudnienie

Marsz Żywych w Oświęcimiu. Komentarz publicysty

Prezydent Izraela Reuven Rivlin po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą wyraził nadzieję, że poprzez wspólną edukację historyczną młodych ludzi z obu krajów uda się zapewnić im bezpieczną przyszłość. Prezydenci brali udział w czwartkowym Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. O Marszu Żywych mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael Andrzej Duda Auschwitz II wojna światowa Żydzi USA

Poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski zatrzymany

Polityk sam stawił się na przesłuchanie w szczecińskim oddziale Prokuratury Krajowej. Wcześniej wraz ze swoim adwokatem Romanem Giertychem zrobili briefing dla dziennikarzy przed budynkiem prokuratury. Po przesłuchaniu może zaistnieć konieczność zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania; jeszcze w piątek poseł usłyszy zarzuty - poinformowała Prokuratura Krajowa. O zatrzymaniu polityka Platformy Obywatelskiej informujemy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska korupcja prokuratura CBA

Zbrodnia katyńska. "W Katyniu zginęła elita patriotyczna"

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Zbrodnia Katyńska Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Niemcy

USA: decyzja w sprawie działań w Syrii „niebawem”

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że decyzja w sprawie działań w Syrii zostanie podjęta „już niebawem” i dodał, że po domniemanym ataku chemicznym na miasto Duma, on i jego zespół przyglądają się rozwojowi sytuacji „bardzo, bardzo gruntownie". O sytuacji międzynarodowej wokół konfliktu w Syrii mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Syria Irak USA broń chemiczna Izrael Artur Wróblewski Wojna w Syrii Baszar al-Assad