Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Porozumienie Włoch, Niemiec, Francji i UE ws. migrantów

Szefowie MSW Włoch, Niemiec i Francji oraz unijny komisarz do spraw migracji uzgodnili wstępne porozumienie w sprawie migrantów. Jego efektem ma być powstanie kodeksu, który ureguluje na Morzu Śródziemnym działania statków organizacji pozarządowych, włoskiej straży przybrzeżnej oraz europejskich służb pilnujących granic. Spotkanie relacjonował w PR24 włoski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. 
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy imigranci w Europie Włochy Niemcy Francja Unia Europejska Morze Śródziemne

Mieszkanie Plus. "Oczko w w głowie" ministra Morawieckiego

 Realizacja programu Mieszkanie plus zmieni relacje gospodarcze i społeczne w Polsce, a rocznie w jego ramach może powstawać nawet ponad 100 tys. mieszkań więcej niż obecnie - powiedział w poniedziałek w Gdyni wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.  Wystąpienie przedstawiciela rządu relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Mieszkanie Plus mieszkanie mieszkania na wynajem Gdynia Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju budownictwo

"Nawoływanie do niepłacenia abonamentu jest bardzo złe"

– Nawoływanie do niepłacenia abonamentu jest bardzo złe z perspektywy społeczno-prawnej – komentował w Polskim Radiu 24 Mateusz Mroczek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Grzegorz Schetyna, lider PO, zapowiedział, że jeżeli projekt zmian w abonamencie autorstwa PiS wejdzie w życie, jego partia wezwie do obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Zobacz więcej na temat:  abonament rtv Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska media publiczne PiS

Problemy PO. Publicyści o reprywatyzacji i Amber Gold

Według notatki ABW, opublikowanej przez tygodnik „wSieci”, Donald Tusk miał wiedzieć o przestępczej działalności Amber Gold. Zamieszanie dotyczące byłego premiera to jednak nie jedyny problem Platformy Obywatelskiej. Pierwsze zeznania świadków przed komisją reprywatyzacyjną w niekorzystnym świetle stawiają prezydent stolicy, Hannę Gronkiewicz-Waltz. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Piotra Pałki i Katarzyny Kozłowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska Amber Gold

Centralny Port Komunikacyjny. Co z decyzją środowiskową?

Centralny Port Komunikacyjny jest kluczowym projektem infrastrukturalnym – ocenił na konwencji Zjednoczonej Prawicy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak zapewniał na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, realizacja projektu nie powinna być zagrożona ze względu na uwarunkowania środowiskowe.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju ministerstwo środowiska zjednoczona prawica komunikacja transport

Polsce grozi kolejny „blackout”? Komentarz ekspertów

Lato 2015 roku było krytycznym momentem dla polskiej energetyki. Zwiększony popyt na prąd podczas upałów, przy długotrwałej suszy, spowodował, że polskie elektrownie miały zbyt mało mocy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Czy w tym roku ponownie wystąpią tego typu problemy? O tym w Rządach Pieniądza mówili Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i Jakub Wiech (Energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energetyka prąd Tomasz Wróblewski lato

"Od 2015 niewiele się zmieniło, PO niewiele się nauczyła"

– Nie pozwolimy, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło wyrzucili Polskę z Europy - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas posiedzenia Rady Krajowej PO w Warszawie. W swoim przemówieniu wiele słów poświęcił krytyce rządów Prawa i Sprawiedliwości. O spotkaniu członków Platformy w audycji Wróżenie z Faktów rozmawiali Kamila Baranowska (Do Rzeczy) i Konrad Kołodziejski (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska PiS Łukasz Warzecha Grzegorz Schetyna Kamila Baranowska

Pożar katedry w Gorzowie Wlkp. "Dziękujemy strażakom"

Opanowano już pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, ale strażacy są nadal na miejscu i dogaszają zarzewia ognia. Straż pracuje przy pomocy kamer termowizyjnych, wykorzystują też dwie 50-metrowe drabiny. W sobotę po południu doszło do pożaru wieży gorzowskiej katedry przez ponad 20 godzin gasiło ją 20 zastępów straży pożarnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gorzów Wielkopolski pożar straż pożarna

Estonia bliżej Wyszehradu w sprawie kryzysu migracyjnego

Estonia, która od soboty przez pół roku będzie kierować pracami Unii Europejskiej, zamierza doprowadzić do porozumienia w sprawie sposobów na rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Zapowiedział to premier tego kraju, na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Juri Ratas dał do zrozumienia, że bliższe jest mu stanowisko Grupy Wyszehradzkiej. O możliwościach Estończyków w audycji Świat w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Wyszehrad Unia Europejska grupa wyszehradzka imigranci w Europie uchodźcy Włochy Niemcy Komisja Europejska

Chrześcijaństwo przyszłości. „Cały czas jest tym samym”

16 czerwca zmarł reżyser Marcin Więcław. To on ukrywał się pod pseudonimem Martin Abram i był autorem powieści „Quo Vadis Trzecie Tysiąclecie”. – Ta książka pozwala zobaczyć chrześcijaństwo przeszłe i przyszłe, które cały czas jest tym samym – mówił w audycji Życie Z Duszą Czy Bez grafik Jan Zieliński, który projektował okładkę pierwszego wydania.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Jan Zieliński chrześcijaństwo książki literatura

"Kaczyński chciał pokazać,że warto było cierpieć w opozycji"

- Hasło Kongresu PiS „Jedna Polska” wyraźnie miało pokazać to, co dla PiS jest najważniejsze i co jest źródłem w miarę stabilnych notowań partii. To dążenie do przezwyciężenia różnych podziałów, dysproporcji między różnymi grupami społecznymi, różnymi regionami Polski – powiedział w audycji Jeden na Jednego politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński PiS

"Jarosław Kaczyński mobilizuje ludzi mocnymi słowami"

2 lipca na Mazowszu odbył się V Kongres PiS oraz Konwencja Zjednoczonej Prawicy. „Musimy budować Polskę sprawiedliwą, zasobną i nowoczesną” – mówił prezes PiS. Dodał, że reforma sądu jest kwestią fundamentalną, chwalił zmiany dotyczące spraw społecznych i apelował o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus. Jego przemówienie komentował w audycji Gorący Temat redaktor Michał Karnowski.  
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński PiS Michał Karnowski Platforma Obywatelska zjednoczona prawica

"Dobrze, że minister rozwoju zadaje takie pytania"

- Nie chodzi tylko o to, by Polska była nowoczesnym, zamożnym krajem z gospodarką dającą ludziom możliwość rozwoju i życia na wysokim materialnym poziomie, ale także o to, by Polacy mogli być dumni z Polski i jej gospodarczych osiągnięć – powiedział podczas Kongresu PiS wicepremier Morawiecki. Dodał, że Polacy nie muszą za wszelką cenę gonić zamożności państw zachodnich. Wyjaśnił, że byłoby lepiej, gdyby skupili się na solidarności. Słowa wicepremiera skomentował w audycji Gorący Temat Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju Michał Karnowski

Będzie spotkanie Trump-Putin. Roszady dyplomatyczne w tle

Prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Donald Trump z pewnością spotkają się w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu, ale odrębnego spotkania nie zaplanowano – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W audycji 7 Dni: Wschód o relacjach między Moskwą a Waszyngtonem mówili dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Donald Trump G20 Agnieszka Bryc