Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Wojska USA w Polsce. "Jest to moment historyczny"

W Żaganiu odbyło się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Wzięła w nim udział premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz ambasador USA w Polsce Paul Jones. Wydarzenie skomentowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone USA Donald Trump NATO Europa Wschodnia Paul Jones Beata Szydło

"Janusz Brochwicz-Lewiński był już legendą za życia"

Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej i niemieckiej, bohatersko odznaczył się w czasie powstania warszawskiego. Ponadto generał Janusz Brochwicz-Lewiński służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI i pracował jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego niezwykła osoba stała się kanwą książki „Gryf”, której autor – Jarosław Wróblewski – był gościem audycji „Wszystko jest historią”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski kampania wrześniowa Armia Krajowa Janusz Brochwicz-Lewiński II wojna światowa HISTORIA

"Mamy na swoim terytorium siły wojskowe nam przyjazne"

- To jest strategiczna decyzja i wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę. Mamy na swoim terytorium siły wojskowe nam przyjazne, które na pewno nie będą służyły destabilizacji. Wojna na Ukrainie się nie skończyła i decyzja o przyjeździe wojsk NATO była jej efektem – tak przyjazd amerykańskich wojsk do Polski komentował w audycji Podsumowanie Tygodnia Tadeusz Płużański („Super Express”). O dyslokacji wojsk NATO mówili w programie także Grzegorz Lindenberg (redaktor naczelny portalu Webnalist), Łukasz Zboralski („Do Rzeczy”), Janusz Schwertner (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Rosja sankcje NATO wojsko

Gazprom grozi zakręceniem kurka z gazem

Gazprom pochwalił się rekordowym ekspertem gazu do Europy i już lekko przykręcił kurek Ukrainie. Dodatkowo zima nie odpuszcza w całej Europie, co oznacza zużycie gazu na całym kontynencie. W Polsce podziemne magazyny gazu wypełnione są jeszcze w 65 proc. O tym, czy grozi nam kolejne zakręcania kurka przez Rosjan mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Majka z Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Gazprom gaz ziemny gazociąg północny Tomasz Majka bezpieczeństwo energetyczne Ukraina Rosja Europa

Pomagają starszym. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest członkiem międzynarodowej federacji, która swoją działalność rozpoczęła w 1946 roku, zaraz po II Wojnie Światowej. W naszym kraju działa od 2002 roku w trzech miastach : Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Poprzez swoich wolontariuszy dociera z pomocą do ludzi, których największą bolączką jest samotność. O działalności organizacji mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Joanna Mielczarek, dyrektorka stowarzyszenia i Ewa Branicka, wolontariuszka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stowarzyszenie społeczeństwo obywatelskie mali bracia Ubogich starość wolontariat

Moody's i Fitch oceniają wiarygodność polskiej gospodarki

Agencje ratingowe mają wydać swoją opinię o polskiej wiarygodności kredytowej w piątkowy wieczór. – Są podstawy ku temu, by ocena nie uległa pogorszeniu. Bank Światowy ocenia, że wzrost gospodarczy przekroczy w Polsce 3 proc. – wiele krajów marzy o taki wyniku – mówiła o ratingu Polski w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  emerytura rating Elżbieta Mączyńska fitch

Unijne sankcje dla Polski – straszenie czy realne zagrożenie?

We wtorek, 17 stycznia będzie wybierany nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W trakcie przesłuchań kandydatów na to stanowisko, na pytanie czy na Polskę powinny zostać nałożone sankcje, jeśli nie wypełni zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie praworządności – sześciu na siedmiu z nich odpowiedziało, że tak. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Aleksander Fuksiewicz z Instytutu Spraw Publicznych i Jędrzej Bielecki, ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Węgry PiS Komisja Europejska

Kłopoty z ustawą o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Prawnicy alarmują, że ustawa, która powołuje komisję weryfikacyjną jest napisana z błędami prawnymi, które mogą sparaliżować jej prace i pozbawić skuteczności.  Eksperci uważają, że zapisy, które mają ułatwić „odkręcenie” nieprawidłowości reprywatyzacyjnych, nie będą dotyczyły działań samorządowych kolegiów odwoławczych czy prezydent Warszawy, do których po uchyleniu wracać będą spory dekretowe. O komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Górski, adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości i Sebastian Kaleta, rzecznik ministra sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa reprywatyzacja Sejm Komisja Weryfikacyjna Ministerstwo Sprawiedliwości Sebastian Kaleta

Wojska USA w Polsce. "Możemy czuć się bezpieczniej"

- Polska powinna się czuć bezpieczniej, ze względu wymiar strategiczny tego wydarzenia. Polega on na tym, że jest elementem powstrzymującym nieprzyjaciela przed  rozpoczęciem agresji. Jeżeli na naszym terytorium znajdują się jednostki Stanów Zjednoczonych, to potencjalny agresor, mam tu na myśli Rosję, będzie miał do czynienia nie tylko z nami, ale i ze Stanami Zjednoczonymi – mówił w Debacie Dnia prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej. Gościem Debaty Dnia był również Juliusz Sabak, ekspert serwisu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Romuald Szeremietiew bezpieczeństwo NATO wojsko USA lotnictwo Litwa Łotwa Estonia Robert Bogdański POLSKA

Wybór trzech sędziów TK zaskarżony. Komentarz

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry o zbadanie zgodności z konstytucją uchwały Sejmu z 2010 r. o wyborze trzech sędziów TK. Chodzi o wybór Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. O wniosku prokuratora Generalnego mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, adwokat, działacz opozycji demokratycznej w PRL, były senator i członek Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna

KSAP nadano imię Lecha Kaczyńskiego. "Najlepszy patron"

Krajowej Szkole Administracji Publicznej nadano imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pamiątkową tablicę odsłonili wspólnie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - To dla mnie wyjątkowy i piękny dzień - mówił brat patrona. - Myślę, że Lech Kaczyński jest najlepszym patronem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej jakiego można było wybrać - powiedział z kolei Andrzej Duda. Historię KSAP przybliżył w Polskim Radiu 24 Marcin Waszak, ekspert ds. administracji publicznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  administracja publiczna administracja Andrzej Duda Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński

Zniszczono pomnik w Hucie Pieniackiej. "To prowokacja"

Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka spotkał się z polskim konsulem we Lwowie Wiesławem Mazurem. Razem potępili akt wandalizmu, do którego doszło w Hucie Pieniackiej. Syniutka nazwał te działania prowokacją, której celem jest pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. Podkreślił, że organy śledcze robią wszystko, aby zbadać sprawę i znaleźć sprawców. O zniszczeniu pomnika w Hucie Pieniackiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Łukasz Jasina pomniki Rosja Wołyń