Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Od samego początku Stalin planował unicestwienie Polaków"

Publikacja "Wielki Terror w sowieckiej Gruzji 1937-1938. Represje wobec Polaków" została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Książka jest poświęcona ludobójstwu Polaków w Związku Radzieckim - zapomnianej zbrodni okresu sowieckich represji z lat 1937-1938.
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR Józef Stalin ZSRR Gruzja Instytut Pamięci Narodowej ludobójstwo Jarosław Szarek NKWD

"Wakacje z agentem". Z kim spotykał się rosyjski szpieg?

W sierpniu 1997 roku w dzienniku „Życie” ukazał się cykl artykuł „Wakacje z agentem”. Autorom urzędujący wówczas prezydent Aleksander Kwaśniewski wytoczył proces. Teksty opisywały kulisy rzekomej znajomości Kwaśniewskiego z Władimirem Pietrowiczem Ałganowem, agentem KGB, a później wywiadu rosyjskiego. O tej sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw Jacek Łeski, były dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Aleksander Kwaśniewski Rosja Józef Oleksy

"10 kwietnia punktem zwrotnym w działaniach służb"

– Można przyjąć za pewnik, że czas po 10 kwietnia 2010 roku był punktem zwrotnym w działaniach Służby Kontrwywiadu Wojskowego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Piotr Bączek, szef SKW. Do prokuratury skierowane zostały zawiadomienia, dotyczące organizacji wizyty w Smoleńsku przez służby specjalne, a także kontaktów SKW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W środę w drugiej ze spraw, w charakterze świadka zeznawać będzie były premier, Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  FSB SKW Smoleńsk Ministerstwo Obrony Narodowej Marek Biernacki POLSKA

Przesilenie w polityce? "Opozycja ma wiatr w żaglach"

Według ostatnich sondaży coraz więcej Polaków popiera Platformę Obywatelską. Liderem wciąż jest PiS, ale jego przewaga nad PO maleje. Czy może dojść do przesilenia na scenie politycznej? Rozmawiali o tym goście Debaty Poranka: prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski), prof. Kazimierz Kik  i prof. Arkadiusz Adamczyk (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Nowoczesna sondaże rząd Beaty Szydło Grzegorz Schetyna Donald Tusk Dorota Kania

Najwięksi zbrodniarze, czyli ateiści, nienawidzili Kościoła

– Potworne systemy, jak nazizm i komunizm, zgadzały się w nienawiści do chrześcijan, a w szczególności do księży – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rozmówca Adriana Klarenbacha odniósł się również do istoty zmartwychwstania Chrystusa oraz pomocy, której należy udzielać uchodźcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo filozofia uchodźcy Syria Irak

"Moskwa chętnie dzieli Polaków ws. katastrofy smoleńskiej"

- Boję się, że napięcia społeczne, które są w Polsce, podkręcane do granic możliwości przez polityków i media, będą się przenosić. Ciągle proszę ludzi o to, by potrafili w dzień największych świąt chrześcijańskich usiąść ze sobą przy stole i uświadomić sobie, że rodzina jest naprawdę ważna – mówił w audycji Dwóch Na Jednego ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika Idziemy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk

Referendum w Turcji. "Wszystko wskazuje na wygraną Erdogana"

51,7 proc. wyborców opowiedziało się w niedzielnym referendum w Turcji za zmianą  systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki - podała turecka agencja prasowa Anatolia po przeliczeniu 95 proc. głosów. O referendum w Turcji mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Adam Szymański z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Zalewski, korespondent tygodnika The Economist w Turcji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja referendum Recep Tayyip Erdogan