Polskie Radio
Section05

pr24

"W 1939 roku Polska nie miała wyjścia". Historyk o polityce Józefa Becka

- Historycy badający lata poprzedzające wybuch II wojny światowej nie mają wątpliwości, że sytuacja międzynarodowa przypominała kwadraturę koła. Nie można było podjąć innych decyzji. Polska nie mogła ustąpić, nie mogła wejść na drogę współpracy z Niemcami. Cokolwiek zrobiłby minister Józef Beck, nie był w stanie odmienić biegu wydarzeń - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Stanisław Żerko, autor książki "Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939". 
Zobacz więcej na temat:  II RP Józef Beck Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy historia Polski

Zamordowany przez komunistów w mundurze Wehrmachtu. Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory"

- Spotkało go to, co zdecydowaną większość Żołnierzy Wyklętych. Komuniści nie mogli sobie pozwolić na to, by pozostawić przy życiu ludzi, którzy próbowali wywalczyć Polsce wolność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia Prawda i Pamięć i autor książki o Hieronimie Dekutowskim "Zaporze".
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci komunizm PRL historia Polski

Ekspert: chrześcijanie w Iraku potrzebują wsparcia, wizyta papieża jest dla nich niezwykle ważna

- W 2003 roku żyło w Iraku ok. 1,5 mln chrześcijan, co stanowiło ok. 10 proc. populacji, dziś jest to 200-300 tys. osób. Państwo to targane jest konfliktami i napięciami wewnętrznymi na gruncie społecznym, politycznym i religijnym - powiedział Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Bliski Wschód Irak papież Franciszek chrześcijaństwo religia papież

Psycholog: drastyczna zmiana dotychczasowych warunków życia jest jednym z najdotkliwszych przeżyć

- Każdy z nas doświadcza poczucia zagrożenia na swój indywidualny sposób. Dla jednej osoby może być czymś najbardziej stresującym, a dla drugiej może być to obojętne lub wręcz pozytywne. Pandemia spowodowała przewartościowanie naszych przekonań w wielu obszarach - powiedziała Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus pandemia COVID-19 psychologia psychiatria

Gospodarka w pandemii. Dr Mech: w Polsce udział branż najbardziej dotkniętych kryzysem jest najniższy w Europie

- Polska jest krajem, gdzie udział branż najbardziej dotkniętych kryzysem wynosi najmniej w Europie. Chodzi tu o turystykę i branże z nią powiązane - wyjaśnił przyczyny względnie dobrej kondycji polskiej gospodarki w czasie koronawirusa dr Cezary Mech, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska pandemia koronawirus COVID-19 kryzys gospodarczy pieniądze ekonomia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wyrok ws. znieważenia Matki Bożej. Prof. Polak: może otwierać furtkę dalszym profanacjom

- Wyrok ws. znieważenia Matki Boskiej wskazuje na to, że działania mające charakter profanacji, są zdaniem sądu dopuszczalne. To jest najgorszy wydźwięk tego, co się stało - powiedział o wyroku uniewinniającym trzy osoby naklejające wizerunek Matki Boskiej z tęczową aureolą w różnego rodzaju miejscach prof. Wojciech Polak, historyk.
Zobacz więcej na temat:  LGBT sąd katolicyzm chrześcijaństwo Kościół katolicki religia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wiceszef MEiN o "W pustyni i w puszczy": w postaciach Stasia i Nel, książka ta prezentuje wzorce dla młodego pokolenia

- "W pustyni i w puszczy" w żaden sposób nie gloryfikuje tego, co zarzuca poseł Gdula. Lewicę boli w tej powieści to, że przedstawia archetypiczny wzorzec mężczyzny w postaci Stasia, młodego mężczyzny, który chroni i opiekuje się młodszą i słabszą kobietą, czyli Nel, będącą uosobieniem kobiecości, kruchą, drobną, bardzo czułą i emocjonalną postacią - powiedział Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA edukacja Tadeusz Płużański Tomasz Rzymkowski koronawirus Henryk Sienkiewicz szkoła Maciej Gdula

Panteon Żołnierzy Wyklętych. "Za jego brakiem stoją zaniedbania ostatnich 30 lat"

- Za tym, że nie mamy do czynienia z odpowiednim upamiętnieniem polskich bohaterów stoi niemoc i zaniedbania na przestrzeni ostatnich 30 lat - powiedział o powodu braku upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych Witold Mieszkowski, syn jednego z Niezłomnych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie sowieckie Stanisław Mieszkowski marynarka wojenna Wojsko Polskie PRL zabójstwo HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Kuźmiuk o projekcie rezolucji PE ws. strefy wolności LGBT: oparty jest na kłamstwie

- Bodźcem do uchwalenia projektu rezolucji były doniesienia, że w Polsce ustanawiane są strefy wolne od LGBT. Posługiwano się w tym przypadku kłamstwem polegającym na tym, że niektóre samorządy przyjmowały Kartę Ochrony Praw Rodziny, co jednak nie miało żadnego związku ze środowiskami LGBT - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Tadeusz Płużański Zbigniew Kuźmiuk Unia Europejska LGBT Parlament Europejski

Paweł Mucha: udało się ochronić ponad 5 milionów miejsc pracy

- Najnowsze dane Eurostatu potwierdzają informacje , że Polska znalazła się w Unii na pierwszym miejscu pod względem najniższego bezrobocia. Gigantyczne środki, które zostały skierowane do przedsiębiorców, to miliony uratowanych miejsc pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, doradca społeczny Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka prezydent Paweł Mucha GOSPODARKA gospodarka polska Krajowy Program Odbudowy Krajowy Plan Odbudowy bezrobocie eurostat

"Strata i ból dla Solidarności". Jan Rulewski o sprawie Józefa Piniora

- Józef Pinior to wspaniała postać umoczona w korupcji politycznej. To niestety była łapówka przyjęta przez człowieka uposażonego, senatora ze wsparciem społecznym. Można jedynie zarzucić sądowi, że był bardzo spolegliwy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Rulewski. Gośćmi byli również Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Pinior sąd Solidarność sądownictwo POLSKA

"Zbudowanie wielkiej nekropolii Żołnierzy Niezłomnych jest niezbędne”. Antoni Macierewicz o Powązkach Wojskowych

- Chodzi o to, by Powązki Wojskowe stały się dobrem ogólnonarodowym, a nie własnością miasta, które w zależności od układu politycznego podejmuje takie lub inne decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, marszałek senior (PiS)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz