Polskie Radio
Section05

pr24

Skandaliczne słowa Manfreda Webera. Ryszard Czarnecki: kojarzą się z niemiecką okupacją

- Niemcy zastępowały władze w Polsce w 1939 roku. Była to okupacja. Oczywiście Manfred Weber powie, że on takich skojarzeń nie ma, ale jako polityk bardzo doświadczony powinien wiedzieć, co mówi, bo tego typu wypowiedzi jednoznacznie się będą kojarzyć z agresją Niemiec przeciwko Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki, komentując wypowiedź Manfreda Webera o "zastąpieniu PiS w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Tadeusz Płużański polityka POLSKA Unia Europejska Niemcy

Czy ceny energii wzrosną? Komentarz eksperta

- Zapomnieliśmy o zimie i mrozach, mamy okres przejściowy, ceny serowców energetycznych są relatywnie niskie na giełdach międzynarodowych, natomiast zgodnie z szacunkami analityków, okres kryzysowy w energetyce potrwa dwa, a nawet trzy lata, problem dalej jest - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny portalu POLON.pl  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna Błażej Prośniewski

PR24 Agresywne wypowiedzi polityków opozycji. Tusk mówił o "mordercach". Zdrojewski: czasem używam jeszcze mocniejszych słów

Lider PO Donald Tusk podczas wiecu w Poznaniu stwierdził, że "dzisiaj władza to są seryjni zabójcy kobiet". Zapytany o te słowa senator PO Bogdan Zdrojewski stwierdził w Polskim Radiu 24, że on czasem używa "jeszcze mocniejszych słów". Politycy PiS tymczasem apelują o zaprzestanie siania nienawiści.
Zobacz więcej na temat:  Bogdan Zdrojewski Platforma Obywatelska PO opozycja polityka Polskie Radio 24 POLSKA

PR24 "To był bardzo dobry rok szkolny". Szef MEiN podziękował pracownikom oświaty i pogratulował uczniom

- Wszystko było pod kontrolą, to znakomita działalność dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podziękował pracownikom oświaty za miniony rok szkolny, a uczniom pogratulował dobrych wyników w nauce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Mirosław Skowron szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja

"Imperializm jako forma państwowości”. Dr Sadłowski o polityce zagranicznej Rosji

- Polityka zagraniczna Rosji praktycznie się nie zmienia, ma za zadanie uratowanie tego państwa, co jest czasami rozumiane, jako ekspansja. Korelacja pomiędzy polityką wewnętrzną a zagraniczną Rosji jest dość ścisła. Imperializm Rosji to forma państwowości, nie tylko podbój sąsiada - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski, analityk ds. Rosji i państw obszaru poradzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches

"Środek od środka". Wizyta premiera Indii w USA

- Indie dzisiaj odrywają rolę szczególną, zarówno przez Europę, jak i Stany Zjednoczone są postrzegane jako rosnąca potęga, kraj o ogromnym znaczeniu nie tylko w Azji, ale w całej światowej układance, jedyny kraj, który mógłby w jakiś sposób wyrównać siły wobec rosnącej potęgi Chin - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Tomański Indie USA

"Środek od środka". Wizyta polskich parlamentarzystów na Tajwanie

- Polska wprawdzie nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Tajwanem, ale bardzo nam zależy na współpracy gospodarczej, o tym głównie mówiliśmy z naszej strony. Tajwanowi bardzo zależy na relacjach z Zachodem i na tym, by kwestia bezpieczeństwa w regionie był zauważana - mówił w Polskim Radiu 24 Barbara Bartuś (PiS), szefowa delegacji polskich parlamentarzystów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Tomański Tajwan Chiny

PR24 Prigożyn na Białorusi. Żaryn ostrzega: może to oznaczać eskalację operacji hybrydowej

- Część interpretacji, które się pojawiły, były zdecydowanie przedwczesne. To, co się działo w ostatnich godzinach w Rosji, nie zwiastuje nagłego przełomu na Kremlu, raczej mamy do czynienia z tarciami różnych grup, które są zaangażowane w działania wojenne przeciwko Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra Koordynatora Służb Specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera Tadeusz Płużański służby i bezpieczeństwo

PR24 Prigożyn wysłany na Białoruś. Piekło: może być niebezpieczny dla wschodniej flanki NATO

- Jewgienij Prigożyn jest zbrodniarzem i kryminalistą, Włdimir Putin używa go do brudnej roboty. Może być niebezpiecznie, jeśli on i jego ludzie trafią na Białoruś. Problemem Putina pozostaje, że przez granicę polsko-ukraińską, na styku z Białorusią, płynie pomoc dla Ukrainy. Obawiam się, że Prigożyn będzie miał do wykonania jakieś zadanie z tym związane - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ŚWIAT Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn Władimir Putin Europa

PR24 Koniec buntu Grupy Wagnera. Wojtas: Rosja coraz bardziej przypomina państwo upadłe

- To, co się stało, pokazało, że to państwo nie jest w stanie powstrzymać kilkutysięcznej grupy najemników, która wybrała się do stolicy. Unaoczniła ona jak łatwym do zdobycia miastem jest Moskwa, a Kijów nie został zajęty pomimo trwającej ponad rok wojny na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas z Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ŚWIAT Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn Władimir Putin Europa

"Ten konflikt narastał od miesięcy". Maciej Jastrzębski o buncie Prigożina

- Nie wiem, czy ktoś stoi za Jewgienijem Prigożynem, i go do takiego działania popchnął, czy jest to samodzielna decyzja człowieka, który nie cieszy się szacunkiem nawet wśród elit kremlowskich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski - wieloletni korespondent Polskiego Radia z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin Jewgienij Prigożyn Grupa Wagnera