Polskie Radio
Section05
szkoła

Nauka zdalna w dobie pandemii. Jak sobie z nią poradziliśmy?

Pandemia koronawirusa zmusiła uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Większość z nich jest zdania, że wirtualne lekcje są koszmarem. Jest też spora grupa osób, która chwali sobie taką formę zajęć. - Przez rok bardzo dużo poprawiło się w edukacji zdalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego i szef Fundacja "Dbam o mój z@sięg".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek edukacja Koronawirus w Polsce szkoła szkoła podstawowa

Rosja: 9 ofiar strzelaniny w szkole w Kazaniu. Będzie rewizja przepisów dot. posiadania broni

Do 9 osób wzrosła liczba śmiertelnych ofiar strzelaniny w stolicy rosyjskiej Republiki Tatarstanu - Kazaniu. Ofiary to siedmioro uczniów, nauczycielka i pracownica szkolnej administracji. Służby prasowe prezydenta Tatarstanu poinformowały, że 21 osób jest rannych, w tym sześcioro uczniów znajduje się na oddziale reanimacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja strzelanina szkoła

"Strefa rodzica". Jak wykształcić kadrę nauczycielską gotową do zmian?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat proces kształcenia nauczycieli nie został poddany wielu zmianom. Z jednej strony świadczy to o poszanowaniu tradycji, lecz z drugiej oznacza, że osoby w tym zawodzie nie zawsze są w stanie sprostać wymaganiom wynikającym z pojawienia się nowych narzędzi i metod nauczania.  W związku z tym nawet najlepsza placówka edukacyjna nie osiągnie całkowitego sukcesu, jeśli nauczyciele nie zostaną odpowiednio przygotowani do swojej roli. O tym na co zwrócić uwagę podczas kształcenia kadry opowiedzieli w "Strefie Rodzica" Marzena Martyniak, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji oraz współwłaścicielka przedszkola, a także prof. nadzw. dr hab. Mirosław Grewiński, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła

Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych?

"Lalka" i "Ziemia obiecana" - znajomością tej lektury obowiązkowej i powieści trzeba było się wykazać na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dlaczego po raz kolejny taki wybór? Czy kanon lektur szkolnych powinien się zmienić? Czy taka zmiana może być sposobem na zachęcenie młodych ludzi do czytania książek? 
Zobacz więcej na temat:  biblioteka społeczeństwo literatura bibliotekarz dzieci Daniel Wydrych szkoła Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski