"To zaszczytna służba". Weteran misji w Iraku i Afganistanie o byciu żołnierzem Wojska Polskiego - Na misje jadą żołnierze, którzy są najlepsi z najlepszych. Ja byłem w Iraku i Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia st. chor. sztab. Dariusz Pastor, będący st. podoficerem dowództwa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Weteran wojenny zachęca wszystkich do obejrzenia defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, która odbędzie się 15 sierpnia na warszawskiej Wisłostradzie. Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski defilada Wojsko Polskie
"LPTExtra" i zespół Dogstar [WIDEO] Bohaterem kolejnego odcinka "LPTExtra" jest zespół Dogstar. Utwór "Everything Turns Around" znalazł się wśród propozycji do "Listy przebojów Trójki". Dogstar to amerykański zespół rocka alternatywnego, w którym na basie gra hollywoodzki aktor Keanu Reeves. Zespół wydaje w tym roku swój pierwszy album od 23 lat. Opowiada Tomasz Miara. Zobacz więcej na temat:
Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia". Zobacz więcej na temat: STYL ŻYCIA hobby praca tradycja Kasia Stoparczyk Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie. "Lato z Radiem" z wizytą w Cytadeli Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego, które działa już od 103 lat, w tę niedzielę otwiera się w nowej, bardzo nowoczesnej siedzibie w Cytadeli Warszawskiej. Grunwald, Wiedeń, Bitwa Warszawska, a może Kłuszyn… Która z tych bitew była najważniejsza w historii polskiego oręża? Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Muzeum Wojska Polskiego Warszawa Wojsko Polskie historia Polski
Heroes Orchestra: ściągamy do filharmonii fanów gier komputerowych Lubią grać w gry i grać grę. Heroes Orchestra to zespół, który jako pierwszy na świecie przeniósł muzykę z gry komputerowej "Heroes of Might and Magic" na scenę. - Muzyka z gier zaczyna funkcjonować jako osobny segment. To już nie tylko dodatek, ale dzieło, które żyje własnym życiem - opowiadają członkowie orkiestry Natalia Gruszczyńska i Mateusz Alberski. Zobacz więcej na temat: Czwórka STYL ŻYCIA hobby gry komputerowe MUZYKA Martyna Matwiejuk
Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość - Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda. Zobacz więcej na temat: Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna
Skarb średzki. Tajemnice odnalezionej korony ślubnej Skarb średzki to jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych XX wieku w Europie, znaleziony w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych oraz na wysypisku gruzu. W muzeach we Wrocławiu i Środzie Śląskiej znajduje się część odzyskanych przedmiotów: prawie osiem tysięcy monet, złote pierścienie, różne średniowieczne artefakty i przede wszystkim gotycka korona ślubna. Zobacz więcej na temat: Artur Wolski Skarb średzki historia Polski
Gabriela Zapolska - "Sezonowa miłość". Czyta Marta Lipińska [POSŁUCHAJ] Zakopane u schyłku XIX wieku. Są tam typowe dla kurortów romanse, ale też oszustwa i intrygi. W Dwójce przypominamy powieść Gabrieli Zapolskiej "Sezonowa miłość". W wieczornym cyklu "Książka do słuchania" na antenie Dwójki fragmenty powieści czyta Marta Lipińska. Zobacz więcej na temat: Gabriela Zapolska Marta Lipińska Zakopane pr poleca Dwójka
"Baronowa z pędzlem" - Tamara Łempicka w Ameryce O amerykańskich latach Tamary Łempickiej w audycji "O wszystkim z kulturą" opowiadał Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta. Zobacz więcej na temat: Tamara Łempicka USA Stany Zjednoczone malarstwo Dwójka Jakub Kukla
"Ten album jest starciem z samą sobą". Sarsa zapowiada nową płytę Sarsa przygotowuje się do wydania nowego albumu, który ma się pojawić na rynku muzycznym już jesienią. - Tworzenie tej płyty daje mi wielką frajdę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia popularna piosenkarka. Premierę miał właśnie jej singiel "Zuch dziewczyna", a jaka będzie cała płyta? Zobacz więcej na temat: Kamil Wicik Sarsa
Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ] W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek rocznica literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz
Marecky zadebiutuje autorskim albumem – dla każdego coś dobrego [WIDEO] – Chcę, żeby moja muzyka trafiała do jak najszerszej grupy odbiorców. I myślę, że tak niebawem się stanie – zapowiada Marecky. Pochodzący z Wrocławia, a mieszkający na Teneryfie muzyk i producent był gościem najnowszego odcinka programu #SpotkanieNaŻĄDAnie. Zobacz więcej na temat: Tomasz Żąda MUZYKA Trójka Marecky
Jaki: PO sprzedała tysiąc państwowych spółek, uzyskując kwotę mniejszą, niż za naszych rządów zarobił sam Orlen - To Niemcy chcą wyprzedawać polski majątek, by Polska była słaba; my chcemy silnej Polski, która liczy się na świecie. To kwestia bezpieczeństwa - powiedział w Trójce Patryk Jaki (Suwerenna Polska). Jak dodał, Niemcy liczą na to, że opozycja będzie realizować tego rodzaju politykę i rezygnować z działań niekorzystnych dla interesów Berlina, a Donald Tusk będzie ich "słupem", osadzonym w Polsce. Zobacz więcej na temat: Trójka Polskie Radio Patryk Jaki polityka POLSKA Maksymilian Maszenda Niemcy Donald Tusk
Grupa NaVi przedstawia najnowszy singiel pt. "Wszystkiemu wbrew" "Wszystkiemu wbrew" to już drugi singiel z zaplanowanej na drugą połowę września 2023 nowej płyty zespołu NaVi. To specjalny album, którym leader NaVi, Paweł Poszytek świętuje rocznicę trzydziestu lat pracy w studiu i na scenie. Zobacz więcej na temat: Agencja Muzyczna NaVi Wszystkiemu wbrew Paweł Poszytek Anna Rosochacka Przemek Kuczyński W POLSKIM RADIU
"Nie podzielimy losu lewicy sprzed ośmiu lat". Poseł PSL o starcie w koalicji z Polską 2050 Przedstawiciele PSL bronią pomysłu wspólnego startu do Sejmu w komitecie koalicyjnym z Polską 2050. Podkreślają, że nie boją się, iż mogą nie przekroczyć wymaganego progu wyborczego. - Celujemy w kilkanaście procent - mówił poseł PSL Krzysztof Paszyk w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat: polityka POLSKA Polskie Stronnictwo Ludowe Krzysztof Paszyk Krzysztof Świątek
Szrot o Weberze: takie słowa niemieckiego polityka mają w Polsce swoją wymowę - Manfred Weber powinien przeczytać kilka książek historycznych. Retoryka tego typu w przypadku niemieckiego polityka ma swoją wymowę w Polsce. Nie powinien też składać takich deklaracji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, komentując ostatnie oświadczenia szefa największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej, Manfreda Webera. Stwierdził on, że PiS jest jego wrogiem i ustawił tę partię w jednym szeregu m.in. z Alternatywą dla Niemiec. Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja NATO Ukraina ŚWIAT Paweł Szrot Niemcy Krzysztof Świątek
Będzie więcej żołnierzy przy granicy z Białorusią. Szef MON podał szczegóły - Przerzucamy wojsko bliżej granicy z Białorusią. Około 10 tys. żołnierzy będzie na granicy - 4 tys. będzie bezpośrednio wspierało Straż Graniczną, 6 tys. będzie w odwodzie - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, szef MON. Zobacz więcej na temat: POLSKA Sygnały Dnia wojsko Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Krzysztof Świątek służby i bezpieczeństwo
Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi? W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach. Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie. Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany