Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

"Apelujemy o uwolnienie wszystkich bezprawnie zatrzymanych". MSZ zaniepokojone wydarzeniami w Birmie

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji politycznej w Birmie. W oświadczeniu resortu czytamy, że "przejęcie władzy przez armię jest naruszeniem konstytucji oraz próbą podważenia woli obywateli Birmy, wyrażonej w wyborach powszechnych w listopadzie ubiegłego roku".
Zobacz więcej na temat:  Birma Mjanma Azja Azja Wschodnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ dyplomacja ŚWIAT

NASZ WYWIAD Działacz: jeśli Kreml nie przejmie kontroli nad internetem, przegra. Nawalnego chce zabić, bo on demontuje ten system

- Dla Kremla propaganda w sieci to słabe ogniwo. Internet - mimo coraz większych represji - wciąż jest przestrzenią wolności. Kreml chce to zmienić. Stara się teraz za wszelką cenę rozwiązać problem braku kontroli nad cyberprzestrzenią, nad sieciami społecznościowymi - ostrzega w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mark Fejgin, rosyjski działacz, b. adwokat, broniący dawniej opozycjonistów i Ukraińców w Rosji. Podkreśla, że film Aleksieja Nawalnego o korupcji w kręgu Władimira Putina obejrzało 100 mln osób - w ich świadomości reżim funkcjonuje teraz jako ten, który okrada własny naród.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna wojsko Unia Europejska NASZ WYWIAD

Austria częściowo łagodzi lockdown. Zaostrzono jednak przepisy dot. wjazdu do kraju

Rząd Austrii zdecydował się częściowo złagodzić lockdown, chce jednak zaostrzyć przepisy dotyczące wjazdu do kraju - informuje agencja APA. Znów otwierają się muzea, galerie i ogrody zoologiczne. Sprzedawcy detaliczni, szkoły i usługodawcy, tacy jak np. fryzjerzy, mogą ponownie działać, ale przestrzegając ściśle określonych przepisów sanitarnych.
Zobacz więcej na temat:  Austria Europa koronawirus COVID-19 pandemia ŚWIAT

Wielka Brytania: masowe badania po wykryciu kolejnych mutacji COVID-19

W Anglii są prowadzone masowe badania po wykryciu kolejnych przypadków tak zwanego południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. Brytyjczycy próbują nie dopuścić do rozprzestrzenienia się mutacji. Badaniami przesiewowymi zostanie objętych 80 tysięcy osób. Chodzi o osiem obszarów, w tym rejony Ealingu - najbardziej "polskiej" dzielnicy Londynu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 badanie badania Wielka Brytania Europa wirus choroba

Pierwszy przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa na Litwie, wzrost zakażeń w Holandii. COVID-19 na świecie

Na Litwie potwierdzono pierwszy przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa. Wariant wirusa, który po raz pierwszy pojawił się w grudniu ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii, wywołał połowę nowych zachorowań na COVID-19 w Holandii. Tak relacjonowaliśmy poniedziałkowe (01.02) wydarzenia związane z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Europa Ameryka Azja RELACJA ŚWIAT

Wojskowy zamach stanu w Birmie. Pucz potępili światowi przywódcy

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się jutro zająć puczem wojskowym w Birmie (Republika Związku Mjanmy). Kilkanaście godzin temu armia aresztowała liderkę polityczną tego kraju Aung San Suu Kyi oraz innych polityków, w tym prezydenta i przejęła władzę. Na najbliższych 12 miesięcy wprowadzono w kraju stan wyjątkowy. Pucz potępili zachodni przywódcy.
Zobacz więcej na temat:  Birma Mjanma Azja Azja Wschodnia ONZ Unia Europejska Wojciech Cegielski ŚWIAT

"Europejczycy wyszli na głupców". Publicysta krytykuje szefową KE za problemy z dostawą szczepionek

- Kryzys szczepionkowy w UE dowodzi, że to Wielka Brytania miała rację, a Ursula von der Leyen się skompromitowała i spowodowała, że Europejczycy wyszli na głupców - pisze w brytyjskim dzienniku "The Times" Peter Tiede, szef działu politycznego niemieckiego dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ursula von der Leyen koronawirus COVID-19 pandemia szczepienia szczepionka Komisja Europejska Europa

"BioNTech, Pfizer oraz Moderna zrealizowały 100 proc. dostaw". Nowy komunikat KE

Komisja Europejska poinformowała, że firmy BioNTech i Pfizer oraz Moderna zrealizowały w ubiegłym tygodniu w 100 proc. dostawy do Unii szczepionek przeciw koronawirusowi. Natomiast najnowsza oferta koncernu AstraZeneca jest za mała. Obecnie te trzy firmy mogą dostarczać preparaty na unijny rynek.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 Komisja Europejska Unia Europejska Europa Beata Płomecka ŚWIAT