Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"Obrazy z pamięci". Reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin) [POSŁUCHAJ]

Niewiele starych fotografii znajduje się w rodzinnych albumach Marcina Zamoyskiego. Dużym odkryciem po śmierci ostatniego ordynata - Jana Zamoyskiego - były szklane negatywy i błony cięte, znalezione u niego w domu. Zainteresował się nimi fotoreporter, właściciel zamojskiej Galerii i Muzeum Starej Fotografii Adam Gąsianowski.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik Zamość Zamojszczyzna fotografia UNESCO miasto album historia Polski historia Europy

Harrison Ford kończy 80 lat. Przypominamy osiągnięcia amerykańskiego gwiazdora

Młodsi kinomani znają jego twarz z "Łowcy androidów" Ridleya Scotta. Starsi pamiętają go z filmu "Amerykańskie graffiti". Clint Eastwood ma na swoim koncie niejedną "kultową" rolę. Zagrał Hana Solo, Indianę Jonesa. Wystąpił w "Komandosach z Nawarony", "Czasie Apokalipsy" czy "Frisco Kid". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino Harrison Ford gwiezdne wojny Roman Polański George Lucas Francis Ford Coppola

Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Francja FILM Paryż Brigitte Bardot Catherine Deneuve Edith Piaf Roman Polański Marion Cotillard Louis de Funes Saint-Tropez Montmartre Afryka Andrzej Żuławski Krzysztof Kieślowski

Lipiec miesiącem wielkich bitew. Jak starcia militarne wpłynęły na losy świata?

Dlaczego lipiec to miesiąc obfitujący w znaczące bitwy w dziejach świata, w różnych okresach historycznych? Listę słynnych starć militarnych otwiera zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców 15 lipca 1099 roku, czyli zwieńczenie pierwszej krucjaty i początek ruchu krucjatowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Europy bitwa pod grunwaldem Jerozolima Grunwald Konfederacja I wojna światowa Marna historia Polski

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

"Mała towarzyszka i dorośli". Czasy stalinizmu w Estonii oczami dziecka

"Mała towarzyszka i dorośli" estońskiej pisarki i poetki Leelo Tungal (ur. 1947) to straszno-śmieszna opowieść o czasach stalinowskich represji w Estonii, widzianych oczami czteroletniej dziewczynki. Mimo terroru wokół i deportacji bliskich, dziecko jest pełne optymizmu, nadziei i humoru. Z pomocą najbliższych próbuje dostosować się do trudnej rzeczywistości i nie mówić niczego, co mogłoby zaszkodzić jej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Magda Mikołajczuk książki Estonia Syberia

Gen. Janusz Adamczak: naszą rolą będzie przekazywanie zadań wojskowym dowódcom strategicznym

Od dziś (14 lipca) generałem Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Kwatery Głównej NATO jest gen. Janusz Adamczak. Decyzję tę, w czerwcu, podjął szef MON Mariusz Błaszczak. - Naszą rolą będzie przekazywanie zadań politycznych dla wojskowych dowódców strategicznych - mówi w rozmowie z Beatą Płomecką, korespondentką Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka NATO Jedynka Ukraina

Monarchia francuska. Od potęgi do upadku

Rocznica wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej skłania do refleksji na temat kształtowania się silnej państwowości w czasach średniowiecza. Panujące po sobie dynastie Karolingów i Kapetyngów i ich odwieczny porządek nie zatrzymały zmian, które doprowadziły do zgilotynowania króla Ludwika XVI Burbona w 1793 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Francja historia Europy Ludwik XVI Rewolucja Francuska

Idą zmiany w immunitecie posłów? Filip Kaczyński: będzie to kluczowe w pracach Sejmu

- Jestem przekonany, że ten temat będzie jednym z kluczowych tematów w pracy Sejmu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Filip Kaczyński odnosząc się do deklaracji szefa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie poselskich immunitetów. - To jest bardzo ważne, bezpieczeństwo nas wszystkich i brak tolerancji dla pijanych kierowców to rzecz podstawowa - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek polityka immunitet Sejm alkohol pijani kierowcy Tomasz Grodzki