Polskie Radio
Section05

zdrowie

Ćwiczenia w trasie. Czy to możliwe?

Tysiące godzin poza domem, brak kuchni, ruchu i cały dzień w w pozycji siedzącej. Zawodowi kierowcy narażeni są na wiele dolegliwości i problemów zdrowotnych związanych ze swoją pracą. Jednym z bardziej powszechnych zjawisk w tej grupie zawodowej jest otyłość, która oprócz tego, że sama w sobie jest niezdrowa, to wspiera również powstawanie innych chorób i dysfunkcji.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja praca POLSKA ŚWIAT STYL ŻYCIA samochody samochód drogi autostrady

Zwierzęta: nasi "bracia mniejsi" i wspaniali terapeuci, poprawiający humor i zdrowie, także psychiczne

Naukowcy już wiedzą, dlaczego filmiki z małymi kotkami i pieskami biją internetowe rekordy popularności: podobnie jak widok dziecka, uwalniają w naszym organizmie oksytocynę, zwaną hormonem miłości. Ogólnie zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na ludzką kondycję psychofizyczną, dlatego bywają wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach wspomagających.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA terapia zwierzęta domowe pies kot koń pomoc Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uroda zdrowie psychiczne radio dla rodziców

Hub w Rzeszowie-Jasionce. "To medyczne centrum tranzytowe"

W związku z 1. rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę reporter Programu 1 Polskiego Radia, Maciej Walecki, odwiedził Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, gdzie działa hub medyczny. Jedyne tego typu miejsce w Europie, stworzone, by udzielać pomocy i schronienia pacjentom z ogarniętej wojną Ukrainy. - Ja na to miejsce mówię "medyczne centrum tranzytowe" - zaznacza Walecki. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wojna na Ukrainie Rosja Rzeszów

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców depresja